Erkinis encefalitas yra virusinė liga, kurią perduoda erkės. Virusas taip pat gali būti perduodamas per nepasterizuotą ar šviežiai išspaustą erkių užkrėstą pieną.
Erkinio encefalito simptomai yra panašūs į gripo simptomus, tokius kaip: karščiavimas, galvos skausmas, vėmimas, nuovargis ir skausmas raumenyse. Dauguma žmonių, kurie užsikrėtę erkinio encefalito virusu, neserga arba serga lengva ligos forma.
Tačiau maždaug 1 iš 100 užsikrėtusiųjų gali išsivystyti sunkesnė ligos forma, kuri paveikia smegenis (encefalitas) arba smegenų membranas (meningitas). Šios ligos simptomai gali būti didelis karščiavimas, intensyvus galvos skausmas, jautrumas šviesai, kaklo standumo jausmas, sutrikusi sąmonė ir net traukuliai. Ši būklė yra rimta ir gali sukelti ilgalaikių pasekmių, įskaitant neurologinius sutrikimus, arba gali būti net mirtina.
Erkinio encefalito prevencija apima erkių įkandimų prevenciją, paprastai tariant naudojant apsaugos priemones nuo erkių ir vengiant užkrėstų teritorijų - žolynų, miškų. Taip pat egzistuoja erkinio encefalito vakcina, kuri yra rekomenduojama žmonėms, kurie laiko praleidžia lauke ar arti miško. Be to, vengiant nepasterizuoto pieno produktų taip pat sumažinami užsikrėtimo šansai.
Erkinis encefalitas yra virusinė liga, todėl nėra specifinio vaisto, kuris būtų naudojamas būtent šios ligos gydymui. Gydymas dažniausiai apima simptomų lengvinimą ir paciento funkcijų palaikymą.
Svarbu gerti daug vandens ir ilsėtis, kad kūnas galėtų kovoti su virusu.
Skausmo malšinimas: galvos skausmas ir raumenų skausmai gali būti mažinami nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais, pvz., ibuprofenu, arba skausmo malšintuvais, pvz., paracetamoliu.
Sunkiais atvejais, kai yra smegenų uždegimas (encefalitas) arba smegenų membranų uždegimas (meningitas), gali reikėti hospitalizuoti pacientą intensyvios priežiūros skyriuje. Gali būti reikalinga palaikomoji terapija, įskaitant infuzinius skysčius, kvėpavimo palaikymą ir kitas palaikančias priemones.