Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Alprazolam-Grindeks 0,25 mg tabletės
Alprazolam-Grindeks 0,5 mg tabletės
Alprazolam-Grindeks 1 mg tabletės
alprazolamas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Alprazolam-Grindeks ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Alprazolam-Grindeks
3. Kaip vartoti Alprazolam-Grindeks
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Alprazolam-Grindeks
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Alprazolam-Grindeks ir kam jis vartojamas
Alprazolam-Grindeks sudėtyje yra veikliosios medžiagos alprazolamo. Jis priklauso vaistų, vadinamų benzodiazepinais (nerimą malšinančių vaistų), grupei.
Alprazolam-Grindeks vartojamas simptominiam nerimo gydymui suaugusiesiems, kai sutrikimai yra sunkūs, riboja paciento veiklą ir labai vargina. Šis vaistas skirtas tik trumpalaikiam vartojamui.
2. Kas žinotina prieš vartojant Alprazolam-Grindeks
Alprazolam-Grindeks vartoti draudžiama:
- jeigu yra alergija alprazolamui, benzodiazepinams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu sergate liga, vadinama sunkiaja miastenija (didelis griaučių raumenų silpnumas);
- jeigu yra sunkus kvėpavimo sutrikimas (pvz., lėtinis bronchitas arba emfizema);
- jeigu turite miego apnėjos sindromą (sutrikimas, kurio metu miegant kvėpavimas tampa nereguliarus, net trumpam sustoja);
- jeigu yra sunkus kepenų veiklos sutrikimas.
Jeigu abejojate, ar kuri nors iš aukščiau išvardytų būklių Jums tinka, pasitarkite su savo gydytoju, prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartotiAlprazolam-Grindeks, jeigu:
Benzodiazepinų ir į benzodiazepinus panašių medžiagų senyviems pacientams vartoti reikia atsargiai dėl sedacijos ir (arba) skeleto raumenų silpnumo, galinčių sukelti kritimą, dažnai su sunkiomis pasekmėmis šioje populiacijoje, rizikos.
Ilgai vartojamibenzodiazepinai, įskaitant alprazolamą gali sukelti fizinę ir psichinę priklausomybę, kurios pavojus padidėja didinant dozę ir ilginant gydymo trukmę. Šis pavojus yra dar didesnis, jeigu vienu metu vartosite kelis benzodiazepinų grupės vaistus (nuo nerimo, nemigai gydyti) arba jeigu anksčiau esate piktnaudžiavę alkoholiu ar vaistais. Piknaudžiavimas vaistais – žinoma alprazolamo ir kitų benzodiazepinų rizika. Gauta pranešimų apie su perdozavimu susijusias mirtis dėl piktnaudžiavimo alprazolamu kartu su kitomis centrinę nervų sistemą slopinančiomis medžiagomis, įskaitant opioidus, kitus benzodiazepinus ir alkoholį. Šiai rizikai sumažinti reikia vartoti kuo mažesnį tinkamą kiekį, tinkamai laikyti ir tvarkyti nesuvartoto vaisto likučius.
Benzodiazepinai depresijos nesukelia, tačiau, juos vartojant, gali pasireikšti depresija su mintimis apie savižudybę ir net mėginimais nusižudyti, arba be jų. Taip atsitinka retai ir nenumatomai. Jeigu yra depresinio sutrikimo požymių ir simptomų arba minčių apie savižudybę, gydytojui apie tai reikia pasakyti prieš Alprazolam-Grindeks vartojimą.
Visi benzodiazepinai, įskaitant Alprazolam-Grindeks, gali laikinai sutrikdyti atmintį (sukelti amneziją). Toks poveikis dažniausiai pasireiškia po vaisto suvartojimo praėjus kelioms valandoms.
Gauta duomenų, kad vartojant benzodiazepinų gali atsirasti tokių reakcijų kaip nenustygstamumas, baimingas susijaudinimas, irzlumas, agresyvumas, manija, įniršis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozės, nederamas elgesys ar kitokie elgesio sutrikimai. Tokiu atveju būtina nutraukti vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją. Vaikams ir senyviems žmonėms tokio poveikio rizika yra didesnė.
Staigus gydymo nutraukimas gali sąlygoti laikiną simptomų, dėl kurių buvo gydyta alprazolamu, sugrįžimą sunkesne forma. Gali pasireikšti ir kitokie simptomai, kaip antai nuotaikos pokyčiai, nerimo ar miego sutrikimai ir neramumas. Gydymą reikia nutraukti palaipsniui mažinant dozę. Kaip tai padaryti, nurodys Jūsų gydytojas.
Vaikams ir paaugliams
Alprazolamo nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą nepakanka.
Kiti vaistai ir Alprazolam-Grindeks
Kartu su benzodiazepinais (įskaitant alprazolamą) vartojant kitas medžiagas, kurios slopina centrinę nervų sistemą, slopinamasis poveikis sumuojasi.
Alprazolamą vartojant kartu su vaistais, kurie trikdo jo metabolizmą, gali padidėti alprazolamo koncentracija ir sustiprėti jo poveikis.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Ypač svarbu pasakyti apie žemiau išvardytus vaistus.
- Bet kokie kiti vaistai nerimui ar depresijai gydyti arba miegui pagerinti (pvz., nefazodonas, fluvoksaminas, fluoksetinas, sertralinas).
- Migdomosios tabletės.
- Antipsichoziniai vaistai (vaistai psichikos ligoms gydyti).
- Kai kurie stipriai skausmą malšinantys vaistai (pvz., morfinas, kodeinas, propoksifenas).
- Vaistai epilepsijai gydyti.
- Vaistai alergijai gydyti.
- Vaistai grybelinėms infekcinėms ligoms gydyti (pvz., ketokonazolas, itrakonazolas).
- Cimetidinas (vaistas, vartojamas skrandžio opai gydyti).
- Geriamieji kontraceptikai.
- Diltiazemas (vaistas krūtinės anginai ir didelio kraujospūdžio ligai gydyti).
- Kai kurie antibiotikai (pvz., eritromicinas, klaritromicinas ir troleandomicinas).
- Vaistai ŽIV sukeltai infekcinei ligai gydyti (pvz., ritonaviras).
- Digoksinas (vaistas tam tikriems širdies sutrikimams gydyti).
Jeigu rengiatės operacijai, kurios metu turėsite vartoti anestetikų, pasakykite gydytojui, kad vartojate alprazolamo.
Kartu vartojant Alprazolam-Grindeks ir opioidus (stiprūs vaistai nuo skausmo, pakaitinio gydymo vaistai ir kai kurie vaistai nuo kosulio) padidėja mieguistumo, kvėpavimo sutrikimų (kvėpavimo slopinimo), komos rizika ir gali kilti pavojus gyvybei. Dėl to vartojimas kartu turėtų būti apsvarstytas tik tuo atveju, jei kitos gydymo galimybės yra neįmanomos.
Tačiau, jei gydytojas paskiria Alprazolam-Grindeks kartu su opioidais, gydytojas turi apriboti kartu vartojamą dozę ir gydymo trukmę.
Pasakykite gydytojui apie visus opioidinius vaistus, kuriuos vartojate, ir atidžiai sekite gydytojo rekomenduojamą dozę. Gali būti naudinga informuoti draugus ar gimines, kad jie žinotų apie aukščiau nurodytus požymius ir simptomus. Atsiradus tokiems simptomams, kreipkitės į gydytoją.
Alprazolam-Grindeks vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Alprazolamo vartojimo metu alkoholio negerkite, kadangi alkoholis stiprina šio vaisto poveikį.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.
Jeigu manote, kad galite būti nėščia, nedelsdama pasakykite savo gydytojui.
Alprazolamo nėštumo metu vartoti negalima, nebent klinikinė moters būklė yra tokia, kad alprazolamo vartoti būtina (tai nuspręs Jūsų gydytojas).
Šio vaisto vartojimo metu nežindykite, kadangi jo patenka į motinos pieną.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Galite justi mieguistumą ar apsvaigimą ir gali būti sunku sukaupti dėmesį bei gali paveikti Jūsų gebėjimą reaguoti. Taigi vartodami Alprazolam-Grindeks nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų. Šalutines reakcijas gali stiprinti alkoholis arba nepakankama miego trukmė.
Alprazolam-Grindeks sudėtyje yra laktozės, natrio ir natrio benzoato
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šio vaisto.
Kiekvienoje 0,25 mg, 0,5 mg ir 1 mg tabletėje yra 0,12 mg natrio benzoato (E211).
Vienoje šio vaisto tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t. y. jis beveik neturi reikšmės.
3. Kaip vartoti Alprazolam-Grindeks
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kiek ir kada tablečių gerti, pasakys Jūsų gydytojas, atsižvelgęs į Jūsų ligos simptomų sunkumą ir į tai, kaip reaguojate į gydymą. Tiksliai laikykitės gydytojo nurodymų. Be gydytojo patarimo, dozės nekeiskite.
Gydymo trukmė
Priklausomybės ir piktnaudžiavimo rizika gali didėti, tiesiogiai proporcingai dozei ir gydymo trukmei, todėl gydytojas skirs kiek galima mažesnę veiksmingą dozę ir kuo trumpesnį laiką. Taip pat dažnai Jus tikrins dėl tęstinio gydymo poreikio (žr. 2 skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Maksimali gydymo trukmė neturi viršyti 2-4 savaičių. Ilgalaikis gydymas nerekomenduojamas.
Tabletes reikia vartoti per burną, užgeriant stikline vandens.
Suaugusiems žmonėms
Pradinė dozė. Pradinė suaugusių žmonių paros dozė yra 0,75–1,5 mg. Ji vartojama išdalyta į 2-3 dalis.
Palaikomoji dozė. Palaikomoji suaugusių žmonių paros dozė yra 0,5–4 mg per parą. Ji vartojama išdalyta į 2-3 dalis.
Senyviems žmonėms
Pradinė dozė. Pradinė senyvų žmonių paros dozė yra 0,5–0,75 mg. Ji vartojama išdalyta į 3 dalis.
Palaikomoji dozė. Palaikomoji senyvų žmonių paros dozė yra 0,5–0,75 mg per parą (per kelis kartus). Jei pacientas toleruoja, prireikus dozę galima palaipsniui didinti.
Pacientams, kurių kepenų ar inkstų funkcija sutrikusi
Jiems bus išrašyta mažiausia gydomąjį poveikį sukelianti dozė.
Jeigu manote, kad Alprazolam-Grindeks veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į savo gydytoją.
Ką daryti pavartojus per didelę Alprazolam-Grindeks dozę?
Daugiau tablečių, negu buvo nurodyta, turite negerti. Jeigu per apsirikimą tablečių išgėrėte per daug, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją arba ligoninę.
Alprazolam-Grindeks tablečių perdozavimas gali pasireikšti mieguistumu, sumišimu, koordinacijos sutrikimais, kalbėjimo pasunkėjimu ir net koma. Buvo atvejų, kai, perdozavus Alprazolam-Grindeks, susilpnėjo kvėpavimas, ištiko apnėja (kvėpavimo sustojimas), kartais prasidėjo traukuliai. Kaip ir perdozavus kitų vaistų, reikėtų stebėti kvėpavimą, pulsą ir kraujospūdį, prireikus imtis bendrųjų priemonių šioms funkcijoms palaikyti.
Pamiršus pavartoti Alprazolam-Grindeks
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Alprazolam-Grindeks
Gydymą alprazolamu reikia nutraukti palaipsniui mažinant dozę. Prieš nutraukdami AlprazolamGrindeks vartojimą, turite pasikalbėti su savo gydytoju. Jūsų gydytojas Jums pasakys, kaip reikia palaipsniui mažinti dozę. Jeigu staigiai nutrauksite tablečių vartojimą arba sumažinsite dozę, gali pasireikšti atsigavimo poveikis, dėl kurio laikinai galite būti labiau sunerimęs ar neramus arba gali tapti sunkiau miegoti (žr. „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“). Kai kurie žmonės taip pat gali patirti „abstinencijos“ poveikį.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsdami apsilankykite pas gydytoją, jeigu Jums pasireiškė bet kuris iš žemiau išvardytų simptomų, kadangi būtina sustabdyti gydymą. Kaip tai padaryti, patars Jūsų gydytojas.
Kuo skubiau pasakykite gydytojui, jeigu Jums atsirado bet kuris iš žemiau išvardytų simptomų, kadangi gali reikėti keisti Jūsų dozę arba gydymą.
Priklausomybė ir abstinencijos simptomai
Tokių vaistų kaip Alprazolam-Grindeks vartojimas gali lemti priklausomybę, kuri didina abstinencijos simptomų pasireiškimo riziką, kai vartojimą nutrauksite. Abstinencijos simptomai yra dažnesni, jeigu Jūs:
Tai gali sukelti poveikį, tokį kaip galvos skausmas, raumenų skausmas, nepaprastas nerimas, įtampa, neramumas, sumišimas, dirglumas ir miego pasunkėjimas. Sunkiu atveju galimi šie simptomai: vėmimas, prakaitavimas, skrandžio diegliai, raumenų mėšlungis, nerealumo ar atsiskyrimo pojūtis, nepaprastas jautrumas garsui, šviesai arba lietimui, kojų ir rankų tirpulys ir dilgčiojimas, haliucinacijos (matote ar girdite dalykus, kurių nėra, kai esate pabudęs), drebulys arba epilepsinių traukulių priepuoliai. Pasakykite gydytojui, jei bet kokie nutraukimo simptomai pasunkėja arba nepraeina.
Kitoks šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti:
Labai dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti ne rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų):
Šalutinio poveikio reiškiniai, kurių dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Alprazolam-Grindeks
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Ant dėžutės po "EXP" ir lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Alprazolam-Grindeks sudėtis
0,25 mg tabletės
0,5 mg tabletės
1 mg tabletės
- Pagalbinės medžiagos yra dokuzato natrio druska, natrio benzoatas (E211), pregelifikuotas krakmolas, mikrokristalinė celiuliozė, laktozė monohidratas, magnio stearatas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, indigotinas (E132).
Alprazolam-Grindeks išvaizda ir kiekis pakuotėje
0,25 mg tabletės yra baltos, ovalios, vienoje jų pusėje yra vagelė, skirta tabletei perlaužti, kitoje ‒ užrašas "APZM 0.25".
0,5 mg tabletės yra rausvos, ovalios, vienoje jų pusėje yra vagelė, skirta tabletei perlaužti, kitoje ‒ užrašas "APZM 0.5".
1 mg tabletės yra šviesiai mėlynos, ovalios, vienoje jų pusėje yra vagelė, skirta tabletei perlaužti, kitoje ‒ užrašas "APZM 1".
Tabletę galima padalyti į lygias dozes.
Pakuotės dydžiai
PVC plėvelės ir aliuminio folijos lizdinės plokštelės, kurių kiekvienoje yra 10 tablečių.
Kartono dėžutė, kurioje yra 3 lizdinės plokštelės (30 tablečių).
Registruotojas ir gamintojas
AS GRINDEKS.
Krustpils iela 53,
Rīga, LV-1057,
Latvija
Tel. +371 67083205
Faksas +371 67083505
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
AB GRINDEKS filialas Kalvarijų g. 300 LT-08318 Vilnius Tel. +370 5 2101401 Faksas +370 5 2101402 |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2022-10-03.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.