Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Cefazolin Actavis 1 g milteliai injekciniam ar infuziniam tirpalui
Cefazolinas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
- Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Cefazolin Actavis ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Cefazolin Actavis
3. Kaip vartoti Cefazolin Actavis
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Cefazolin Actavis
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Cefazolin Actavis ir kam jis vartojamas
Cefazolin Actavis yra cefalosporinų grupės antibiotikas cefazolinas. Tinkamai vartojamas, cefazolinas naikina įvairius ligas sukeliančius mikroorganizmus.
Cefazolin Actavis gydomos cefazolinui jautrių mikroorganizmų sukeltos infekcinės ligos:
Cefazolino vartojama infekcijos profilaktikai virškinimo trakto, mažojo dubens organų, ortopedinių, širdies, plaučių operacijų metu.
Jūsų gydytojas nusprendė Jums skirti Cefazolin Actavis todėl, kad Jūs sergate infekcine liga arba kad prieš operaciją apsaugotų Jus nuo galimos infekcijos. Kartais Cefazolin Actavis gali būti vartojamas kartu su kitais antibiotikais, kad padėtų gydyti infekcinę ligą.
2. Kas žinotina prieš vartojant Cefazolin Actavis
Cefazolin Actavis vartoti negalima:
Įspėjimais ir atsargumo priemonės:
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Cefazolin Actavis.
- jeigu Jūsų jautrumas penicilinams ar kitiems vaistams yra padidėjęs;
- jeigu Jūs esate nėščia;
Tokiu atveju, prieš vartodami Cefazolin Actavis, pasakykite apie tai savo gydytojui. Jei kyla neaiškumų, klauskite gydytojo ar vaistininko.
Pacientams, kurių jautrumas penicilinams, penicilaminui ir grizeofulvinui padidėjęs (galima kryžminė alergija), taip pat pacientams, sergantiems kitomis alerginėmis ligomis, pirmąją antibiotiko dozę reikia vartoti labai atsargiai, prižiūrint gydytojui.
Jei cefazolinas sukelia alerginę reakciją, vaisto vartojimą būtina nutraukti. Sunkią padidėjusio jautrumo reakciją gydyti gali tekti gydyti epinefrinu (adrenalinu), hidrokortizonu, antihistamininiais vaistais ar kitomis skubios pagalbos priemonėmis.
Pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu, cefazolino dozę ir vartojimo intervalą būtina nustatyti, atsižvelgiant į kreatinino klirensą. Pacientams, kuriems padidėjusi šlapalo koncentracija kraujyje, cefazolinas gali sukelti krešėjimo sutrikimą.
Kaip ir vartojant kitų antibakterinių vaistų, ilgai vartojant cefazolino, gali daugėti jam nejautrių mikroorganizmų, pvz., grybelių, dėl to gali tekti nutraukti gydymą.
Vartojant cefazolino, gali pasireikšti gleivinis kolitas, todėl po antibiotiko vartojimo prasidėjus viduriavimui, reikia kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta viduriavimo priežastis.
Cefazolinas gali organizme pakeisti tam tikrų kraujo ląstelių kiekį ar cheminių medžiagų sudėtį, arba sukelti kitus kraujo pokyčius. Jei dėl kokių nors priežasčių atliekamas kraujo tyrimas, perspėkite, kad vartojate Cefazolin Actavis, nes tai gali daryti įtaką tyrimų rodmenims.
Cefazolinas gali keisti šlapimo tyrimų rezultatus. Gali būti klaidingai teigiama cukraus šlapime reakcija.
Pacientams, gydomiems toksiškai inkstus veikiančiais vaistais (pvz., antibiotiku gentamicinu) arba stipriais šlapimą varančiais vaistais, pvz., furozemidu, kartu vartojama didelė Cefazolin Actavis dozė gali neigiamai veikti inkstų funkciją.
Jei nuo gydymo pradžios praėjus 2 – 3 dienoms paciento sveikata nepagerėjo, būtina kreiptis į gydytoją.
Kiti vaistai ir Cefazolin Actavis
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Prieš vartodami cefazolino, informuokite gydytoją, jeigu vartojate šių vaistų:
Dėl galimo nesuderinamumo cefazolino negalima maišyti arba suleisti į tirpalus, kurių sudėtyje yra kitokių vaistų.
Cefazolin Actavis vartojimas su maistu ir gėrimais
Specialiųjų reikalavimų nėra.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Ar cefazolinas daro žalingą poveikį vaisiui, nežinoma, nes eksperimentinių tyrimų neatlikta, todėl šio preparato, kaip ir kitų vaistų, pirmaisiais nėštumo mėnesiais ir ankstyvuoju kūdikystės laikotarpiu reikia vartoti atsargiai.
Šiek tiek cefazolino patenka į motinos pieną, todėl žindyvėms vaisto reikia vartoti atsargiai.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Cefazolinas nemažina gebėjimo koncentruoti dėmesį ir netrukdo vairuoti bei valdyti mechanizmus.
Cefazolin Actavis sudėtyje yra natrio
1 g cefazolino natrio druskos yra apie 2,09 mmol (48,3 mg) natrio. Būtina į tai atsižvelgti, jei kontroliuojamas natrio kiekis maiste.
3. Kaip vartoti Cefazolin Actavis
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Cefazolino tirpalas leidžiamas giliai į raumenis arba leidžiamas ar infuzuojamas į veną.
Rekomenduojamas dozavimas suaugusiems žmonėms, įskaitant senyvus
Įprastinė vienkartinė suaugusių žmonių dozė yra 500 mg – 1 g. Ji leidžiama kas 6 - 12 valandų. Didžiausia paros dozė – 6 g.
Vartojimas vaikams
Įprastinė vyresnių kaip 1 mėnesio kūdikių ir vaikų paros dozė yra 25 ‑ 50 mg/kg kūno svorio. Ši dozė padalyta į 3 ‑ 4 lygias dalis vartojama kas 6 ‑ 8 valandas. Sergant sunkia infekcine liga, antibiotiko paros dozę galima didinti iki 100 mg/kg kūno svorio.
Profilaktika
Dozavimas pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu, skiriama įprastinė pradinė dozė, atsižvelgiant į infekcinės ligos sunkumą. Toliau dozė ir vartojimo intervalai keičiami, atsižvelgiant į kreatinino klirensą.
Kreatinino klirensas (ml/min.) | Dozavimas suaugusiems žmonėms |
55 arba daugiau | Nesikeičia |
35 - 54 | Įprastinė vienkartinė dozė kas 8 valandas |
11 - 34 | Pusė įprastinės vienkartinės dozės kas 12 valandų |
10 arba mažiau | Pusė įprastinės vienkartinės dozės kas 18 - 24 valandas |
Kreatinino klirensas (ml/min.) | Dozavimas vaikams |
70 - 40 | 60 % paros dozės, padalytos į 2 dalis kas 12 valandų |
40 - 20 | 25 % paros dozės, padalytos į 2 dalis kas 12 valandų |
20 - 5 | 10 % paros dozės 1 kartą per parą |
Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo, paprastai ji būna 7 ‑ 10 dienų.
Injekcija į raumenis. 1 g cefazolino miltelių ištirpinama 3 ml sterilaus injekcinio vandens.
Injekcija į veną. 1 g cefazolino miltelių ištirpinama 10 ml sterilaus injekcinio vandens arba 5 ‑ 10% gliukozės tirpalo, gerai papurtoma, kol milteliai visiškai ištirps. Paruoštas cefazolino injekcinis tirpalas yra skaidrus, jo spalva yra šviesiai geltona. Tirpalas į veną leidžiamas lėtai (ne trumpiau kaip 3 ‑ 5 minutes).
Intraveninė infuzija. Aukščiau nurodytu būdu injekcijai į veną paruoštas cefazolino tirpalas praskiedžiamas 50 ‑ 100 ml 5 ‑ 10 % gliukozės, Hartmano, 0,9 % natrio chlorido injekciniu tirpalu arba steriliu injekciniu vandeniu ir sulašinamas nepertraukiamos infuzijos būdu. Paruoštas cefazolino injekcijų tirpalas yra skaidrus, jo spalva yra šviesiai geltona.
Jei manote, kad Cefazolin Actavis veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Ką daryti pavartojus per didelę Cefazolin Actavis dozę?
Perdozavus cefazolino, gali prasidėti traukuliai ir atsirasti kitų toksinio poveikio centrinei nervų sistemai simptomų: svaigulys, tariamas jutimas (tirpimo, skausmo, kitokių nesamų dirgiklių), galvos skausmas.
Jei vaisto buvo perdozuota, ypač jei tuo atveju, kai didelę dozę vartojo pacientas, sergantis inkstų funkcijos nepakankamumu, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jis nustatys perdozavimo sunkumą ir suteiks reikiamą pagalbą.
Pamiršus pavartoti Cefazolin Actavis
Pamiršus pavartoti vaisto, reikia suleisti jo tuoj pat, kai prisimenama. To reikia, kad kraujyje išliktų stabili vaisto koncentracija. Jei jau priartėjęs sekančios dozės laikas vietoj praleistosios dvigubos dozės vartoti nereikia. Toliau vaisto reikia vartoti įprastiniu ritmu.
Nustojus vartoti Cefazolin Actavis
Būtina laikytis gydytojo nurodymų ir, nepaisant to, kad pasijutote geriau, iki galo pabaigti nurodytą gydymą. Negalima savavališkai nutraukti vaisto vartojimo, nes gali būti, kad antibiotikas nespėjo sunaikinti visų ligos sukėlėjų ir Jūsų sveikatos būklė gali vėl pablogėti.
Jei kiltų kokių klausimų dėl vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Daugeliui pacientų šis vaistas šalutinio poveikio nesukelia, tačiau dalies žmonių jautrumas cefazolinui, kaip ir kitiems antibiotikams, yra padidėjęs.
Jeigu atsiranda bent vienas iš toliau išvardytų retų sunkios alergijos simptomų nedelsiant praneškite apie tai savo gydytojui:
Jei aukščiau išvardytas poveikis pasireiškė gydantis namuose, nedelsiant kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.
Vartojant Cefazolin Actavis gali pasireikšti toliau išvardintas šalutinis poveikis.
Infekcijos
Nedažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 100): grybelių sukelta burnos ir makšties liga.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Nedažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 100): kraujo ląstelių (eritrocitų, leukocitų, trombocitų) kiekio sumažėjimas.
Retas: – kraujavimas.
Imuninės sistemos sutrikimai
Labai retas: (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 10 000): sunki padidėjusio jautrumo reakcija, pasireiškianti apsunkintu kvėpavimu ir kraujo spaudimo sumažėjimu.
Nervų sistemos sutrikimai
Labai retas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 10 000): tariamas jutimas (tirpimo, skruzdžių rėpliojimo), galvos skausmas ir svaigulys (ypač vartojant didelę dozę, pacientui sergančiam inkstų funkcijos nepakankamumu).
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nedažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 100): švirkščiant į raumenis gali pasireikšti skausmas ir sukietėjimas injekcijos vietoje, o leidžiant į veną - venos uždegimas, karščiavimas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Retas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 1 000): pykinimas, vėmimas, apetito stoka, viduriavimas, gleivinis storosios žarnos uždegimas.
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai
Laikinas kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nedažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 100): laikinai padidėjusi šlapalo ir (ar) kreatinino koncentracija kraujyje.
Retas: inkstų uždegimas.
Tyrimai
Dažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 10): teigiamas Kumbso mėginys (naudojamas nustatant kraujo suderinamumą prieš kraujo perpylimą).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 100): pasireiškė niežėjimas, odos išbėrimas.
Labai retas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 žmogui iš 10 000): gyslų edema, daugiaformė eritema, Stivenso ir Džonsono sindromas (sunki sisteminė padėjusio jautrumo reakcija, pažeidžianti odą ir gleivines), toksinė epidermio nekrolizė (oda atrodo kaip nuplikyta).
Jei manote, kad atsirado tokia reakcija, ypač tuo atveju, jei ji išplitusi ir pažeidusi įvairias kūno dalis, įskaitant burną, akis, makštį ar išangę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Jeigu atsirado bent vienas aukščiau išvardytas šalutinis poveikis, kiek galima greičiau įspėkite apie tai savo gydytoją.
Jeigu vartodami šio vaisto jaučiatės blogai ar pasireiškė neįprasti pojūčiai, kuo greičiau praneškite gydytojui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojai. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Cefazolin Actavis
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės po „EXP/Tinka iki“ ir flakono nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25o C temperatūroje. Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Paruoštas tirpalas turi būti suvartotas tuoj pat. Iš karto jo nesuvartojus, atsakomybė už laikymo laiką ir sąlygas tenka vartotojui. Vis dėlto, cheminis ir fizinis vartojimui paruošto tirpalo stabilumas išlieka 24 val., laikant 2‑8 ºC temperatūroje.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Cefazolin Actavis sudėtis
Cefazolin Actavis išvaizda ir kiekis pakuotėje
Cefazolin Actavis yra baltos arba beveik baltos spalvos milteliai.
Supakuota į 30 ml bespalvio stiklo flakonus, užkimštus guminiu kamščiu ir uždengtus aliuminio dangteliu. Kartono dėžutėje yra 10 flakonų.
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Teva B.V.
Swensweg 5
2031 GA Haarlem
Nyderlandai
Gamintojas
Balkanpharma Razgrad AD
68, Aprilsko vastanie blvd.
7200 Razgrad
Bulgarija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB Teva Baltics
Molėtų pl. 5
LT-08409 Vilnius
Tel.: +370 5 266 02 03
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2023-03-03.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.