Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Enap 5 mg tabletės
Enap 10 mg tabletės
Enap 20 mg tabletės
Enalaprilio maleatas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Enap ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Enap
3. Kaip vartoti Enap
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Enap
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Enap ir kam jis vartojamas
Enap yra arterinį kraujospūdį mažinantis (antihipertenzinis) vaistas. Jis priklauso angiotenziną konvertuojantį fermentą (AKF) slopinančių vaistų grupei. Šis vaistas slopina AKF. Gydantis Enap išsiplečia kraujagyslės, todėl sumažėja kraujospūdis, o į širdies raumenį bei kitus organus patenka daugiau kraujo bei deguonies.
Stipriausias vaisto poveikis pasireiškia per 6 ‑ 8 valandas. Poveikis paprastai trunka maždaug 24 valandas, todėl vaisto pakanka gerti vieną arba du kartus per parą. Gydomasis poveikis tampa stabilus po kelių vartojimo savaičių.
Enap gydoma arterinė hipertenzija bei simptominis širdies nepakankamumas. Vaisto galima vartoti širdies nepakankamumo profilaktikai, jei yra besimptomis kairiojo širdies skilvelio veiklos sutrikimas.
2. Kas žinotina prieš vartojant Enap
Enap vartoti negalima:
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Enap.
Gydantis Enap reikia reguliariai matuoti kraujospūdį. Paklauskite gydytojo, koks turi būti Jūsų kraujospūdis ir kada reikia ateiti į kitą apžiūrą.
Prieš pradėdami gydytis Enap, pasakykite gydytojui:
Jūsų gydytojas gali reguliariai tirti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį bei elektrolitų kiekį (pvz., kalio) kiekį kraujyje.
Taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyryje „Enap vartoti negalima“.
Jei rengiamasi atlikti chirurginę operaciją, pasakykite gydytojui, kad vartojate Enap, kadangi bendrosios anestezijos metu padidėja hipotenzijos rizika.
Jei prireiks hemodializės, kitokio kraujo filtravimo (aferezės) arba padidėjusio organizmo jautrumo vapsvų ar bičių nuodams gydymo (desensibilizavimo), pasakykite gydytojui, kad vartojate Enap, kadangi padidėja nepageidaujamų padidėjusio jautrumo reakcijų rizika.
Jeigu manote, kad esate (arba galite būti) nėščia, turite apie tai pasakyti savo gydytojui. Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu Enap vartoti nerekomenduojama. Vartojamas po trečio nėštumo mėnesio šis vaistas gali labai pakenkti Jūsų kūdikiui, žr. skyrių “Nėštumas ir žindymo laikotarpis“.
Vaikams šio vaisto vartoti draudžiama, kadangi jo saugumas bei veiksmingumas tokiems pacientams nenustatytas.
Kiti vaistai ir Enap
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui, kadangi Enap gali keisti kai kurių vaistų poveikį. Be to, kai kurie kiti vaistai gali keisti Enap poveikį:
atsargumo priemonės”.
Jūsų gydytojui gali tekti pakeisti vaisto dozę ir (arba) imtis kitų atsargumo priemonių:
Enap vartojimas su maistu ir gėrimais
Enap galima gerti prieš valgį, jo metu arba po jo. Gydantis šiuo vaistu nerekomenduojama gerti alkoholio, kadangi jis stiprina kraujospūdį mažinantį vaisto poveikį.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Jeigu manote, kad esate (arba galite būti) nėščia, pasakykite gydytojui. Jūsų gydytojas patars Jums nebevartoti vaisto planuojant pastojimą arba iš karto sužinojus apie nėštumą, ir paskirs kitą vaistą vietoje Enap. Enap yra nerekomenduojamas ankstyvojo nėštumo laikotarpiu ir negali būti vartojamas, jei esate nėščia daugiau kaip tris mėnesius, nes jis gali labai pakenkti Jūsų kūdikiui.
Žindymo laikotarpis
Pasakykite savo gydytojui, jei maitinate krūtimi ar ruošiatės pradėti tai daryti. Enap vartojimo laikotarpiu naujagimių (pirmąsias kelias savaites po gimimo), ypač prieš laiką gimusių kūdikių, žindyti nerekomenduojama.
Planuojant žindyti vyresnio amžiaus kūdikį, Jūsų gydytojas patars dėl galimos Enap vartojimo naudos ir rizikos, lyginant ją su kitais gydymo būdais.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kai kuriems pacientams gydymo metu, ypač pradžioje, vaistas gali sukelti svaigulį bei nuovargį ir taip netiesiogiai bei laikinai pabloginti gebėjimą vairuoti bei valdyti mechanizmus. Kol neaišku, kaip vaistas Jus veikia, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų.
Enap sudėtyje yra laktozės ir natrio.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Šio vaisto dozavimo vienete yra 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
3. Kaip vartoti Enap
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Dozė visada parenkama atsižvelgiant į paciento būklę, poreikį bei kitus vartojamus vaistus. Kokia ji bus, nusprendžia gydytojas.
Hipertenzijos gydymas
Rekomenduojama pradinė paros dozė yra 5 – 20 mg. Ji išgeriama per vieną kartą. Įprastinė palaikomoji paros dozė – 20 mg, didžiausia − 40 mg.
Širdies nepakankamumo bei besimptomės kairiojo skilvelio disfunkcijos gydymas
Rekomenduojama pradinė paros dozė yra 2,5 mg. Ji išgeriama per vieną kartą. Vėliau dozė palaipsniui didinama. Įprastinė palaikomoji paros dozė yra 20 mg. Ji geriama iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus (priklauso nuo to, kurį dozavimo būdą pacientas toleruoja geriau). Didžiausia paros dozė − 40 mg. Ji lygiomis dalimis geriama per 2 kartus.
Jeigu prieš gydymą Enap didelėmis dozėmis vartojote šlapimo išsiskyrimą skatinančių tablečių (diuretikų), iš pradžių rekomenduojama vartoti 5 mg ar mažesnę dozę. Jei įmanoma, gydytojas turi nutraukti gydymą diuretikais iki Enap vartojimo pradžios likus dviem ar trims dienoms.
Dozavimas, jeigu yra inkstų liga
Enap dozė nustatoma atsižvelgiant į inkstų funkciją ir (arba) kreatinino klirensą:
Hemodializuojami pacientai
Tomis dienomis, kai atliekama hemodializė, reikia gerti 2,5 mg. Kitų dienų dozę gydytojas parinks atsižvelgdamas į kraujospūdį.
Vartojimas senyviems žmonėms
Dozę nustatys gydytojas, atsižvelgdamas į taip, kaip veikia inkstai.
Vartojimas vaikams
Vaikų, kurių didelis kraujospūdis, gydymo Enap patirties yra nedaug. Jei vaikas gali praryti tabletę, dozė nustatoma atsižvelgiant į jo kūno svorį ir kraujospūdį. Įprastinės pradinės dozės yra:
Dozę galima koreguoti pagal vaiko poreikius.
Enap nerekomenduojama gydyti naujagimių (kelias pirmas savaites po gimimo) ir vaikų, kuriems yra inkstų sutrikimų.
Tabletę reikėtų nuryti nesmulkintą, užgeriant skysčiu. Šį vaistą galima vartoti prieš valgį, valgio metu arba po jo. Tabletes būtina gerti reguliariai, kasdien tokiu pat laiku.
Gydymas Enap yra ilgalaikis, nebent dėl tam tikrų aplinkybių jį tektų nutraukti, todėl visada užsitikrinkite, kad tablečių būtų pakankamai.
Jeigu manote, kad Enap veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Ką daryti pavartojus per didelę Enap dozę?
Jeigu išgėrėte didesnę dozę, nei reikia, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Dažniausi perdozavimo požymiai yra per didelio kraujospūdžio sumažėjimo sukelti simptomai: pykinimas, padažnėjęs širdies plakimas, svaigulys bei alpulys. Tokiu atveju atsigulkite, galvą nuleiskite žemyn ir kvieskite gydytoją.
Jei pacientas išgėrė per daug tablečių, tačiau sąmonės neprarado, reikia bandyti sukelti vėmimą ir nedelsiant kviesti gydytoją.
Pamiršus pavartoti Enap
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Užmiršus pavartoti dozę, ją reikia išgerti nedelsiant, vos tik prisimenama, tačiau jeigu iki kitos dozės vartojimo liko nedaug laiko, užmirštoji praleidžiama ir vaisto geriama įprastiniu laiku. Niekada negerkite dvigubos dozės.
Nustojus vartoti Enap
Nutraukus gydymą, gali vėl pakilti kraujospūdis ir kartu padidėti pasekmių ir (arba) komplikacijų (ypač širdžiai, smegenims ir inkstams), rizika.
Pacientams gali pasunkėti širdies nepakankamumas, gali prireikti guldyti į ligoninę.
Jeigu yra kairiojo skilvelio funkcijos sutrikimas be širdies nepakankamumui būdingų simptomų, pvz., pasunkėjęs kvėpavimas, nuovargis net po mažo fizinio krūvio (pvz., lengvo pasivaikščiojimo), kulkšnių bei kojų tinimas, gali pasireikšti širdies nepakankamumas.
Jeigu yra hipertenzija ir sergama inkstų liga, gali pablogėti inkstų funkcija.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Pagal pasireiškimo dažnį šalutinis poveikis suskirstytas į toliau išvardytas grupes.
Labai dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 vaistą vartojusių žmonių)
Dažnas (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 10 žmonių)
Nedažnas (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 100 žmonių)
Retas (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 1000 žmonių)
Labai retas (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 10 000 žmonių)
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti enap
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Enap sudėtis
Enap išvaizda ir kiekis pakuotėje
Enap 5 mg tabletės yra baltos, apvalios, lygios, vienoje pusėje vagelė. Tabletę galima padalyti į dvi lygias dozes.
Enap 10 mg tabletės yra raudonai rudos, apvalios, lygios, vienoje pusėje vagelė. Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Enap 20 mg tabletės yra šviesiai oranžinės, apvalios, lygios, vienoje pusėje vagelė. Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Visų stiprumų tabletės teikiamos dėžutėse po 20 arba 30 tablečių, kurios yra lizdinėse plokštelėse.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas ir gamintojas
Krka, d. d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovėnija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojas atstovą.
UAB KRKA Lietuva
Senasis Ukmergės kelias 4,
Užubalių km.,Vilniaus r.
LT - 14013
Tel. + 370 5 236 27 40 |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2019-05-13.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.