Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Foster 100/6 mikrogramai/išpurškime suslėgtas inhaliacinis tirpalas
Beklometazono dipropionatas/formoterolio fumaratas dihidratas
Skirtas tik suaugusiems žmonėms
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Foster ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Foster
3. Kaip vartoti Foster
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Foster
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Foster ir kam jis vartojamas
Foster yra suslėgtas inhaliacinis tirpalas, kuriame yra dvi veikliosios medžiagos. Jos įkvepiamos pro burną ir patenka tiesiai į plaučius.
Dvi veikliosios medžiagos yra beklometazono dipropionatas ir formoterolio fumaratas dihidratas. Beklometazono dipropionatas priklauso vaistų, vadinamų kortikosteroidais, grupei kurie slopina uždegimą ir mažina smulkių Jūsų plaučiuose esančių kvėpavimo takų sienelių patinimą ir dirginimą.
Formoterolio fumaratas dihidratas priklauso vaistų, vadinamų ilgo poveikio bronchus plečiančiais preparatais, grupei. Šios grupės vaistai atpalaiduoja kvėpavimo takų raumenis ir taip padeda lengviau kvėpuoti.
Kartu vartojamos šios veikliosios medžiagos padeda lengviau kvėpuoti, nes astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) sergantiems pacientams pašalina simptomus (dusulį, švokštimą ir kosulį), bei padeda neleisti atsirasti astmos simptomams.
Astma
Foster reguliariai gydoma astma suaugusiems pacientams, jei:
- astma tinkamai nekontroliuojama inhaliuojamaisiais kortikosteroidais ir pagal poreikį vartojamais trumpo poveikio bronchus plečiančiais vaistais;
arba
- jei astma gerai reaguoja į gydymą inhaliuojamuoju kortikosteroidu ir ilgai veikiančiu bronchus plečiančiu vaistu.
2. Kas žinotina prieš vartojant Foster
Foster vartoti negalima:
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Foster:
Jei bet kuri iš minėtų būklių yra, prieš pradėdami vartoti Foster, būtinai apie tai pasakykite gydytojui.
Jei Jums kada nors buvo bet kokių sveikatos problemų ar bet kokia alergija, arba jei nesate tikras, kad galite vartoti Foster, prieš inhaliatoriaus naudojimą pasitarkite su gydytoju, slaugytoju, kurio specializacija – astma sergančių ligonių priežiūra, arba vaistininku.
Gydymas beta2 adrenoreceptorių agonistais, pvz., Foster sudėtyje esančiu formoteroliu, gali labai sumažinti kalio kiekį serume (sukelti hipokalemiją).
Jei sergate sunkia astma, Jums reikalingas ypatingas atsargumas, kadangi deguonies stoka kraujyje bei kai kurie kitokie vaistai, kurių galite vartoti kartu su Foster, pvz., vaistai nuo širdies sutrikimų arba didelio kraujo spaudimo, vadinamieji diuretikai (šlapimo išsiskyrimą skatinantys medikamentai) arba kitokie vaistai nuo astmos gali dar labiau sumažinti kalio kiekį. Dėl šios priežasties gydytojas gali norėti periodiškai nustatyti kalio kiekį kraujyje.
Jei ilgai vartojate didelę inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozę, pasireiškus stresui, kortikosteroidų poreikis gali padidėti. Stresinė situacija gali būti patekimas į ligoninę po nelaimingo atsitikimo, sunkus sužeidimas arba operacijos laukimas. Tokiu atveju gydytojas spręs, ar reikia didinti Jūsų vartojamų kortikosteroidų dozę, ar papildomai skirti vartoti steroidų tablečių ar injekuojamųjų steroidų.
Jei Jums reikia gultis į ligoninę, nepamirškite su savimi pasiimti (jei įmanoma) visus vartojamus vaistus ir inhaliatorius, įskaitant Foster, bei visus be recepto įsigytus vaistus ar tabletes originaliomis pakuotėmis.
Jeigu pradėtumėte matyti lyg per miglą arba Jums pasireikštų kiti regėjimo sutrikimai, kreipkitės į savo gydytoją.
Vaikams ir paaugliams
Kol nebus gauta daugiau duomenų, vaikams ir paaugliams iki 18 metų Foster vartoti nerekomenduojama.
Kiti vaistai ir Foster
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant ir įsigytus be recepto, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Vartojant kai kuriuos vaistus, gali sustiprėti Foster poveikis ir, jeigu Jūs vartojate tuos vaistus (įskaitant kai kuriuos vaistus nuo ŽIV, pvz., ritonavirą, kobicistatą), Jūsų gydytojas gali pageidauti atidžiai stebėti Jūsų būklę.
Šio vaisto nevartokite su beta adrenoblokatoriais. Jei Jums reikia vartoti beta adrenoblokatorių, įskaitant akių lašus, formoterolio poveikis gali susilpnėti arba visai nepasireikšti. Kartu vartojami kitokie beta adrenerginiai vaistai (veikiantys taip pat kaip formoterolis), gali sustiprinti formoterolio poveikį.
Foster vartojimas kartu su:
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Klinikinių duomenų apie Foster vartojimą nėštumo laikotarpiu nėra.
Jei esate ar manote, kad esate, nėščia ar planuojate pastoti arba jei maitinate krūtimi, Foster nevartokite, nebent gydytojo nurodymu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Foster poveikis vairavimui ir mechanizmų valdymui netikėtinas.
Foster sudėtyje yra alkoholio
Foster sudėtyje yra šiek tiek alkoholio. Kiekviename inhaliatoriaus išpurškime yra 7 mg etanolio.
3. Kaip vartoti Foster
Foster tik inhaliuojamas.
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Astma
Gydytojas reguliariai vertins Jūsų būklę, kad įsitikintų, jog vartojate optimalią Foster dozę. Gydytojas parinks mažiausią dozę, geriausiai kontroliuojančią simptomus.
Gydytojas Foster gali skirti vartoti dviem skirtingais būdais:
a) Vartoti Foster kartu su atskiru vaistu ūminiams simptomams palengvinti:
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra vienas arba du išpurškimai du kartus per parą.
Maksimali paros dozė yra 4 išpurškimai.
Atsiminkite: visada privalote turėti su savimi greitai veikiančių ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamųjų vaistų, kuriais gydomas astmos simptomų pasunkėjimas arba ūminis astmos priepuolis.
b) Vartoti Foster kaip vienintelio inhaliuojamojo vaisto astmai gydyti.
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra vienas išpurškimas ryte ir vienas išpurškimas vakare.
Jūs Foster turite vartoti ir kaip ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto ūminiams astmos simptomams šalinti.
Jei atsiranda astmos simptomų, atlikite vieną išpurškimą ir palaukite kelias minutes.
Jei nepasijusite geriau, atlikite dar vieną išpurškimą.
Per dieną negalima atlikti daugiau kaip 6 išpurškimų simptomams palengvinti.
Maksimali Foster paros dozė yra 8 išpurškimai.
Jeigu Jums kasdien reikia atlikti daugiau išpurškimų astmos simptomams kontroliuoti, pasitarkite su savo gydytoju. Jis gali norėti keisti gydymą.
Vartojimas vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams šio vaisto vartoti NEGALIMA.
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra du išpurškimai ryte ir du išpurškimai vakare.
Rizikos grupės pacientai
Senyviems žmonėms dozės keisti nereikia. Duomenų apie ligonių, kuriems yra kepenų ar inkstų sutrikimų, gydymą Foster nėra.
Foster yra veiksmingas gydant astmą tokia beklometazono dipropionato doze, kuri gali būti mažesnė nei kai kurių kitų inhaliatorių sudėtyje esanti beklometazono dipropionato dozė. Jei anksčiau naudojote kitokį inhaliatorių, kuriame yra beklometazono dipropionato, gydytojas nurodys, kokią tikslią Foster dozę turite vartoti.
Nedidinkite dozės
Jei manote, kad vaistas nėra labai veiksmingas, prieš didindamas dozę visada pasitarkite su gydytoju.
Pavartojus per didelę Foster dozę
Jei atsiras bet kuris iš paminėtų simptomų, pasakykite gydytojui.
Pamiršus pavartoti Foster
Vaisto pavartokite, kai tik atsiminsite. Jei jau beveik laikas vartoti kitą dozę, praleistos nebevartokite ir kitą dozę vartokite laiku. Nevartokite dvigubos dozės.
Nustojus vartoti Foster
Nemažinkite dozės ir nenutraukite vaisto vartojimo.
Net jei pasijusite geriau, nenutraukite Foster vartojimo ir nemažinkite dozės. Jei norite taip pasielgti, pasitarkite su gydytoju. Labai svarbu Foster vartoti reguliariai, net jei simptomai išnyko.
Jei Jūsų kvėpavimas pablogėja
Jei iš karto po vaisto inhaliavimo pasunkėja dusulys arba švokštimas (kvėpavimo metu pasigirstantis švilpiantis garsas), nedelsdami nutraukite Foster vartojimą ir pavartokite greitai veikiančio ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto. Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Gydytojas įvertins simptomus ir, jei reikia, pakeis gydymą.
Taip pat žr. 4. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“.
Jei Jūsų astma pasunkėja
Jei simptomai pasunkėja arba tampa sunkiau kontroliuojami (pvz., dažniau tenka vartoti atskiro ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto arba Foster kaip vaisto ūminiams simptomams palengvinti), arba jei arba jei ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamieji vaistai ar Foster neveikia Jūsų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jūsų astma gali pasunkėti, todėl gydytojas gali pakeisti Foster dozę arba skirti kitokį gydymą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Vartojimo metodas
Šis vaistas yra slėginėje talpyklėje plastikiniame korpuse su kandikliu. Inhaliatorius purkštuvo užpakalinėje dalyje turi skaitiklį, kuris Jums parodys, kiek dozių liko. Kiekvieną kartą Jums paspaudus talpyklę išpurškiamas vaistinis preparatas ir skaitiklio rodomas skaičius sumažėja vienetu. Reikia saugotis, kad nenumestumėte inhaliatoriaus, nes skaitiklyje rodomas skaičius gali sumažėti.
Inhaliatoriaus tikrinimas
Jei inhaliatorius bus naudojamas pirmą kartą arba jei jis nebuvo naudotas 14 ar daugiau parų, Jūs turite patikrinti inhaliatorių, kad įsitikintumėte, jog inhaliatorius veikia tinkamai.
1. Nuimkite apsauginį dangtelį nuo kandiklio.
2. Laikykite inhaliatorių vertikaliai, apačioje kandiklio.
3. Nukreipkite kandiklį nuo savęs ir tvirtai nuspauskite talpyklę išleisti vieną išpurškimą.
4. Patikrinkite dozės skaitiklį. Jei pirmą kartą tikrinate inhaliatorių, skaitiklis turi rodyti „120“.
Kaip naudoti inhaliatorių
Jei įmanoma, naudodamiesi inhaliatoriumi stovėkite arba tiesiai sėdėkite.
Jei reikalingas dar vienas išpurškimas, inhaliatorių toliau laikykite stačiai, palaukite maždaug pusę minutės ir vėl pakartokite 2 – 5 punktuose išvardytus veiksmus.
Svarbu. 2 – 5 punktuose išvardytų veiksmų negalima atlikti per greitai.
Po pavartojimo reikia vėl uždėti apsauginį dangtelį ir patikrinti dozės skaitiklį.
Jūs turėtumėte gauti naują inhaliatorių, kai skaitiklis rodo skaičių 20. Nebenaudokite inhaliatorius, kai skaitiklis parodo 0, kadangi prietaise gali likti nepakankamai išpurškimų, reikalingų pilnai Jūsų dozei.
Jei po inhaliacijos atsiranda rūkas (iš inhaliatoriaus ar burnos kraštų), tai reiškia, kad Foster nepateko į plaučius kaip turėtų. Įkvėpkite vaisto dar kartą, pagal instrukciją kartojant nuo veiksmo, nurodyto 2 punkte.
Kad burnos ir gerklės grybelinės infekcijos atsiradimo pavojus būtų kuo mažesnis, po kiekvieno inhaliatoriaus panaudojimo reikia praskalauti burną, pagargaliuoti vandeniu arba išsivalyti dantis.
Jei manote, kad Foster veikia per stipriai ar per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jei Jums sunku naudoti inhaliatorių įkvėpiant, galite naudoti AeroChamber Plus® tarpinę kamerą. Apie šį prietaisą teiraukitės Jūsų gydytojo, vaistininko ar slaugytojo.
Svarbu, kad perskaitytumėte su AeroChamber Plus® tarpine kamera teikiamą informacinį lapelį, kad laikytumėtės instrukcijos kaip naudoti bei atsargiai valyti AeroChamber Plus® tarpinę kamerą.
Valymas
Inhaliatorių turite valyti kartą per savaitę. Valymo metu negalima nuo purkštuvo nuimti talpyklės ir inhaliatoriui valyti naudoti vandenį ar kitokius skysčius.
Inhaliatoriaus valymas:
1. Nuimkite apsauginį kandiklio dangtelį jį traukdami nuo inhaliatoriaus.
2. Švariu ir sausu audiniu ar servetėle nuvalykite kandiklio bei purkštuvo vidų ir išorę.
3. Uždėkite kandiklio dangtelį.
4. Galimas šalutinis poveikis
Foster, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Kaip ir vartojant kitokių inhaliuojamųjų vaistų, yra rizika, kad iš karto po Foster pavartojimo pasunkės dusulys ir švokštimas (tai vadinama paradoksiniu bronchų spazmu). Tokiu atveju būtina nedelsiant NUTRAUKTI Foster vartojimą ir pavartoti greitai veikiančio simptomus pašalinančio vaisto dusuliui ir švokštimui lengvinti. Būtina nedelsiant kreiptis į savo gydytoją.
Nedelsiant pasakykite gydytojui, jei atsirado padidėjusio jautrumo reakcijų, pvz., odos alergija, niežulys, išbėrimas, paraudimas, odos ar gleivinės, ypač akių, veido, lūpų ir gerklės, patinimas.
Galimas toliau išvardytas šalutinis poveikis suskirstytas pagal pasireiškimo dažnumą.
Dažnas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 10)
Burnos ir gerklės grybelinė infekcija, galvos skausmas, užkimimas, gerklės skausmas.
Pneumonija (plaučių infekcija) LOPL sergantiems pacientams: pasakykite savo gydytojui, jeigu vartojant Foster pasireikštų kuris nors iš šių sutrikimų (jie gali būti plaučių infekcijos simptomai):
• karščiavimas arba drebulys;
• padidėjusi gleivių gamyba, pakitusi jų spalva;
• sustiprėjęs kosulys ar sustiprėję kvėpavimo sunkumai.
Nedažnas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 100)
Palpitacija (smarkaus širdies plakimo pojūtis), neįprastai dažnas širdies plakimas bei širdies ritmo sutrikimas, elektrokardiogramos (EKG) pokyčiai.
Gripo simptomai, makšties grybelinė infekcija, sinusų uždegimas, nosies gleivinės uždegimas, ausies uždegimas, gerklės dirginimas, kosulys (įskaitant su atsikosėjimu), astmos priepuolis.
Pykinimas, nenormalus ar susilpnėjęs skonio pojūtis, lūpų deginimas, burnos džiūvimas, rijimo pasunkėjimas, nevirškinimas, nemalonus pojūtis pilve, viduriavimas.
Raumenų skausmas ir mėšlungis, veido paraudimas, sustiprėjęs kraujo pritekėjimas į kai kuriuos audinius, smarkus prakaitavimas, drebulys, nenustygstamumas, galvos svaigimas, dilgėlinė.
Kai kurių kraujo sudedamųjų dalių pokytis: baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, trombocitų kiekio sumažėjimas, kalio kiekio kraujyje sumažėjimas, cukraus kiekio kraujyje padidėjimas, insulino, laisvųjų riebalų rūgščių ir ketonų kiekio kraujyje padidėjimas.
Apie toliau išvardytą šalutinį poveikį pranešta kaip apie nedažną pacientams, sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga.
Retas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 1000)
Ankštumo krūtinėje pojūtis, praleistas širdies susitraukimas (dėl per ankstyvo širdies skilvelių susitraukimo), kraujo spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas, inkstų uždegimas, kelias dienas trunkantis odos ir gleivinės patinimas.
Labai retas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 10000)
Dusulys, astmos pasunkėjimas, trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas, plaštakų ir pėdų patinimas.
Dažnis nežinomas
Miglotas matymas.
Ilgalaikis didelių inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozių vartojimas labai retai gali sukelti sisteminį poveikį: gali sutrikti antinksčių veikla (pasireikšti jų veiklos slopinimas), sumažėti kaulų mineralų tankis (išretėti kaulai), sulėtėti vaikų ir paauglių augimas, padidėti spaudimas akyse (pasireikšti glaukoma), atsirasti katarakta.
Gali sutrikti miegas, atsirasti depresija ar nerimo jausmas, neramumas, nervingumas, didesnis susijaudinimas ar dirglumas: tokie atvejai daugiau tikėtini vaikams, tačiau jų dažnis nėra žinomas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Foster
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Pakuotė, kurioje yra viena talpyklė po 120 dozių
Foster negalima vartoti nuo inhaliatoriaus įsigijimo iš vaistininko datos praėjus 3 mėnesiams bei ant dėžutės ir etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus.
Inhaliatorių laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Pakuotė, kurioje yra dvi talpyklės po 120 dozių
Prieš naudojimą:
Inhaliatorių laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C).
Pirmą kartą panaudojus:
Inhaliatorių laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje ne ilgiau kaip 3 mėnesius. Nenaudokite inhaliatoriaus po šio laikotarpio ir niekada vartokite pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant dėžutės ir etiketės. Negalima užšaldyti.
Jei inhaliatorius buvo laikomas labai šaltai, kelias minutes pašildykite savo rankomis. Niekada nešildykite dirbtinėmis priemonėmis.
Perspėjimas. Talpyklėje yra suslėgto tirpalo. Negalima laikyti aukštesnėje kaip 50 °C temperatūroje. Talpyklės negalima pradurti.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Foster sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra beklometazono dipropionatas ir formoterolio fumaratas dihidratas. Vienoje išpurškiamoje (per vožtuvą praeinančioje) dozėje yra 100 mikrogramų beklometazono dipropionato ir 6 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato. Vienoje inhaliuojamojoje (per kandiklį išsiskiriančioje) dozėje yra 84,6 mikrogramo beklometazono dipropionato ir 5,0 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato.
- Pagalbinės medžiagos: bevandenis etanolis, vandenilio chlorido rūgštis, norfluranas (HFA-134a).
Foster išvaizda ir kiekis pakuotėje
Foster yra suslėgtas inhaliacinis tirpalas. Tirpalu užpildyta aliuminio talpyklė su dozavimo vožtuvu. Talpyklė yra su polipropileniniu plastikiniu purkštuvu bei apsauginiu plastikiniu dangteliu.
Kiekvienoje pakuotėje yra viena talpyklė po 120 dozių (išpurškimų).
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Gonzagagasse 16/16, 1010 Wien
Austrija
Gamintojas
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Via Palermo 26/A
43122 Parma
Italija
arba
Chiesi SAS
17, avenue de l’Europe
92270 Bois Colombes
Prancūzija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB Norameda
Meistrų 8a,
LT-02189 Vilnius
Tel. + 370 5 2306499
Šis vaistinis preparatas yra registruotas šalyse narėse Europos ekonominėje erdvėje tokiais pavadinimais:
Austrija | Formodual | Bulgarija | Foster | ||
Prancūzija | Formodual | Kipras | Foster | ||
Vokietija | Kantos Master | Lenkija | Formodual | Danija | Innovair |
Graikija | Inuvair | Estija | Foster | ||
Vengrija | Formodual | Slovėnija | Formodual | Suomija | Innovair |
Italija | Inuver | Nyderlandai | Formodual | ||
Ispanija | Formodual | Jungtinė Karalystė | Formodual | Latvija | Foster |
Belgija | Inuvair | Liuksemburgas | Inuvair | Lietuva | Foster |
Norvegija | Inuxair | Švedija | Innovair | Rumunija | Foster |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2021-11-18.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.
Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Foster 100/6 mikrogramai/išpurškime suslėgtas inhaliacinis tirpalas
Beklometazono dipropionatas/formoterolio fumaratas dihidratas
Skirtas tik suaugusiems žmonėms
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Foster ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Foster
3. Kaip vartoti Foster
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Foster
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Foster ir kam jis vartojamas
Foster yra suslėgtas inhaliacinis tirpalas, kuriame yra dvi veikliosios medžiagos. Jos įkvepiamos pro burną ir patenka tiesiai į plaučius.
Dvi veikliosios medžiagos yra beklometazono dipropionatas ir formoterolio fumaratas dihidratas. Beklometazono dipropionatas priklauso vaistų, vadinamų kortikosteroidais, grupei kurie slopina uždegimą ir mažina smulkių Jūsų plaučiuose esančių kvėpavimo takų sienelių patinimą ir dirginimą.
Formoterolio fumaratas dihidratas priklauso vaistų, vadinamų ilgo poveikio bronchus plečiančiais preparatais, grupei. Šios grupės vaistai atpalaiduoja kvėpavimo takų raumenis ir taip padeda lengviau kvėpuoti.
Kartu vartojamos šios veikliosios medžiagos padeda lengviau kvėpuoti, nes astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) sergantiems pacientams pašalina simptomus (dusulį, švokštimą ir kosulį), bei padeda neleisti atsirasti astmos simptomams.
Astma
Foster reguliariai gydoma astma suaugusiems pacientams, jei:
- astma tinkamai nekontroliuojama inhaliuojamaisiais kortikosteroidais ir pagal poreikį vartojamais trumpo poveikio bronchus plečiančiais vaistais;
arba
- jei astma gerai reaguoja į gydymą inhaliuojamuoju kortikosteroidu ir ilgai veikiančiu bronchus plečiančiu vaistu.
2. Kas žinotina prieš vartojant Foster
Foster vartoti negalima:
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Foster:
Jei bet kuri iš minėtų būklių yra, prieš pradėdami vartoti Foster, būtinai apie tai pasakykite gydytojui.
Jei Jums kada nors buvo bet kokių sveikatos problemų ar bet kokia alergija, arba jei nesate tikras, kad galite vartoti Foster, prieš inhaliatoriaus naudojimą pasitarkite su gydytoju, slaugytoju, kurio specializacija – astma sergančių ligonių priežiūra, arba vaistininku.
Gydymas beta2 adrenoreceptorių agonistais, pvz., Foster sudėtyje esančiu formoteroliu, gali labai sumažinti kalio kiekį serume (sukelti hipokalemiją).
Jei sergate sunkia astma, Jums reikalingas ypatingas atsargumas, kadangi deguonies stoka kraujyje bei kai kurie kitokie vaistai, kurių galite vartoti kartu su Foster, pvz., vaistai nuo širdies sutrikimų arba didelio kraujo spaudimo, vadinamieji diuretikai (šlapimo išsiskyrimą skatinantys medikamentai) arba kitokie vaistai nuo astmos gali dar labiau sumažinti kalio kiekį. Dėl šios priežasties gydytojas gali norėti periodiškai nustatyti kalio kiekį kraujyje.
Jei ilgai vartojate didelę inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozę, pasireiškus stresui, kortikosteroidų poreikis gali padidėti. Stresinė situacija gali būti patekimas į ligoninę po nelaimingo atsitikimo, sunkus sužeidimas arba operacijos laukimas. Tokiu atveju gydytojas spręs, ar reikia didinti Jūsų vartojamų kortikosteroidų dozę, ar papildomai skirti vartoti steroidų tablečių ar injekuojamųjų steroidų.
Jei Jums reikia gultis į ligoninę, nepamirškite su savimi pasiimti (jei įmanoma) visus vartojamus vaistus ir inhaliatorius, įskaitant Foster, bei visus be recepto įsigytus vaistus ar tabletes originaliomis pakuotėmis.
Jeigu pradėtumėte matyti lyg per miglą arba Jums pasireikštų kiti regėjimo sutrikimai, kreipkitės į savo gydytoją.
Vaikams ir paaugliams
Kol nebus gauta daugiau duomenų, vaikams ir paaugliams iki 18 metų Foster vartoti nerekomenduojama.
Kiti vaistai ir Foster
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant ir įsigytus be recepto, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Vartojant kai kuriuos vaistus, gali sustiprėti Foster poveikis ir, jeigu Jūs vartojate tuos vaistus (įskaitant kai kuriuos vaistus nuo ŽIV, pvz., ritonavirą, kobicistatą), Jūsų gydytojas gali pageidauti atidžiai stebėti Jūsų būklę.
Šio vaisto nevartokite su beta adrenoblokatoriais. Jei Jums reikia vartoti beta adrenoblokatorių, įskaitant akių lašus, formoterolio poveikis gali susilpnėti arba visai nepasireikšti. Kartu vartojami kitokie beta adrenerginiai vaistai (veikiantys taip pat kaip formoterolis), gali sustiprinti formoterolio poveikį.
Foster vartojimas kartu su:
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Klinikinių duomenų apie Foster vartojimą nėštumo laikotarpiu nėra.
Jei esate ar manote, kad esate, nėščia ar planuojate pastoti arba jei maitinate krūtimi, Foster nevartokite, nebent gydytojo nurodymu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Foster poveikis vairavimui ir mechanizmų valdymui netikėtinas.
Foster sudėtyje yra alkoholio
Foster sudėtyje yra šiek tiek alkoholio. Kiekviename inhaliatoriaus išpurškime yra 7 mg etanolio.
3. Kaip vartoti Foster
Foster tik inhaliuojamas.
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Astma
Gydytojas reguliariai vertins Jūsų būklę, kad įsitikintų, jog vartojate optimalią Foster dozę. Gydytojas parinks mažiausią dozę, geriausiai kontroliuojančią simptomus.
Gydytojas Foster gali skirti vartoti dviem skirtingais būdais:
a) Vartoti Foster kartu su atskiru vaistu ūminiams simptomams palengvinti:
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra vienas arba du išpurškimai du kartus per parą.
Maksimali paros dozė yra 4 išpurškimai.
Atsiminkite: visada privalote turėti su savimi greitai veikiančių ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamųjų vaistų, kuriais gydomas astmos simptomų pasunkėjimas arba ūminis astmos priepuolis.
b) Vartoti Foster kaip vienintelio inhaliuojamojo vaisto astmai gydyti.
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra vienas išpurškimas ryte ir vienas išpurškimas vakare.
Jūs Foster turite vartoti ir kaip ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto ūminiams astmos simptomams šalinti.
Jei atsiranda astmos simptomų, atlikite vieną išpurškimą ir palaukite kelias minutes.
Jei nepasijusite geriau, atlikite dar vieną išpurškimą.
Per dieną negalima atlikti daugiau kaip 6 išpurškimų simptomams palengvinti.
Maksimali Foster paros dozė yra 8 išpurškimai.
Jeigu Jums kasdien reikia atlikti daugiau išpurškimų astmos simptomams kontroliuoti, pasitarkite su savo gydytoju. Jis gali norėti keisti gydymą.
Vartojimas vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams šio vaisto vartoti NEGALIMA.
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra du išpurškimai ryte ir du išpurškimai vakare.
Rizikos grupės pacientai
Senyviems žmonėms dozės keisti nereikia. Duomenų apie ligonių, kuriems yra kepenų ar inkstų sutrikimų, gydymą Foster nėra.
Foster yra veiksmingas gydant astmą tokia beklometazono dipropionato doze, kuri gali būti mažesnė nei kai kurių kitų inhaliatorių sudėtyje esanti beklometazono dipropionato dozė. Jei anksčiau naudojote kitokį inhaliatorių, kuriame yra beklometazono dipropionato, gydytojas nurodys, kokią tikslią Foster dozę turite vartoti.
Nedidinkite dozės
Jei manote, kad vaistas nėra labai veiksmingas, prieš didindamas dozę visada pasitarkite su gydytoju.
Pavartojus per didelę Foster dozę
Jei atsiras bet kuris iš paminėtų simptomų, pasakykite gydytojui.
Pamiršus pavartoti Foster
Vaisto pavartokite, kai tik atsiminsite. Jei jau beveik laikas vartoti kitą dozę, praleistos nebevartokite ir kitą dozę vartokite laiku. Nevartokite dvigubos dozės.
Nustojus vartoti Foster
Nemažinkite dozės ir nenutraukite vaisto vartojimo.
Net jei pasijusite geriau, nenutraukite Foster vartojimo ir nemažinkite dozės. Jei norite taip pasielgti, pasitarkite su gydytoju. Labai svarbu Foster vartoti reguliariai, net jei simptomai išnyko.
Jei Jūsų kvėpavimas pablogėja
Jei iš karto po vaisto inhaliavimo pasunkėja dusulys arba švokštimas (kvėpavimo metu pasigirstantis švilpiantis garsas), nedelsdami nutraukite Foster vartojimą ir pavartokite greitai veikiančio ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto. Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Gydytojas įvertins simptomus ir, jei reikia, pakeis gydymą.
Taip pat žr. 4. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“.
Jei Jūsų astma pasunkėja
Jei simptomai pasunkėja arba tampa sunkiau kontroliuojami (pvz., dažniau tenka vartoti atskiro ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto arba Foster kaip vaisto ūminiams simptomams palengvinti), arba jei arba jei ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamieji vaistai ar Foster neveikia Jūsų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jūsų astma gali pasunkėti, todėl gydytojas gali pakeisti Foster dozę arba skirti kitokį gydymą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Vartojimo metodas
Šis vaistas yra slėginėje talpyklėje plastikiniame korpuse su kandikliu. Inhaliatorius purkštuvo užpakalinėje dalyje yra dozės indikatorius, kuris Jums parodys, kiek dozių liko. Kiekvieną kartą Jums paspaudus talpyklę dozės indikatorius šiek tiek pasisuka. Likusių išpurškimų skaičius rodomas 20 išpurškimų intervalais. Reikia saugotis, kad nenumestumėte inhaliatoriaus, nes dozės indikatoriuje rodomas skaičius gali sumažėti.
Inhaliatoriaus tikrinimas
Jei inhaliatorius bus naudojamas pirmą kartą arba jei jis nebuvo naudotas 14 ar daugiau parų, Jūs turite patikrinti inhaliatorių, kad įsitikintumėte, jog inhaliatorius veikia tinkamai.
1. Nuimkite apsauginį dangtelį nuo kandiklio.
2. Laikykite inhaliatorių vertikaliai, apačioje kandiklio.
3. Nukreipkite kandiklį nuo savęs ir tvirtai nuspauskite talpyklę išleisti vieną išpurškimą.
4. Patikrinkite dozės indikatorių. Jei pirmą kartą tikrinate inhaliatorių, indikatorius turi rodyti „180“.
Kaip naudoti inhaliatorių
Jei įmanoma, naudodamiesi inhaliatoriumi stovėkite arba tiesiai sėdėkite.
Jei reikalingas dar vienas išpurškimas, inhaliatorių toliau laikykite stačiai, palaukite maždaug pusę minutės ir vėl pakartokite 2 – 5 punktuose išvardytus veiksmus.
Svarbu. 2 – 5 punktuose išvardytų veiksmų negalima atlikti per greitai.
Po pavartojimo reikia vėl uždėti apsauginį dangtelį ir patikrinti dozės indikatorių.
Jūs turėtumėte gauti naują inhaliatorių, kai indikatorius rodo skaičių 20. Nebenaudokite inhaliatorius, kai indikatorius parodo 0, kadangi prietaise gali likti nepakankamai išpurškimų, reikalingų pilnai Jūsų dozei.
Jei po inhaliacijos atsiranda rūkas (iš inhaliatoriaus ar burnos kraštų), tai reiškia, kad Foster nepateko į plaučius kaip turėtų. Įkvėpkite vaisto dar kartą, pagal instrukciją kartojant nuo veiksmo, nurodyto 2 punkte.
Kad burnos ir gerklės grybelinės infekcijos atsiradimo pavojus būtų kuo mažesnis, po kiekvieno inhaliatoriaus panaudojimo reikia praskalauti burną, pagargaliuoti vandeniu arba išsivalyti dantis.
Jei manote, kad Foster veikia per stipriai ar per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jei Jums sunku naudoti inhaliatorių įkvėpiant, galite naudoti AeroChamber Plus® tarpinę kamerą. Apie šį prietaisą teiraukitės Jūsų gydytojo, vaistininko ar slaugytojo.
Svarbu, kad perskaitytumėte su AeroChamber Plus® tarpine kamera teikiamą informacinį lapelį, kad laikytumėtės instrukcijos kaip naudoti bei atsargiai valyti AeroChamber Plus® tarpinę kamerą.
Valymas
Inhaliatorių turite valyti kartą per savaitę. Valymo metu negalima nuo purkštuvo nuimti talpyklės ir inhaliatoriui valyti naudoti vandenį ar kitokius skysčius.
Inhaliatoriaus valymas:
1. Nuimkite apsauginį kandiklio dangtelį jį traukdami nuo inhaliatoriaus.
2. Švariu ir sausu audiniu ar servetėle nuvalykite kandiklio bei purkštuvo vidų ir išorę.
3. Uždėkite kandiklio dangtelį.
4. Galimas šalutinis poveikis
Foster, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Kaip ir vartojant kitokių inhaliuojamųjų vaistų, yra rizika, kad iš karto po Foster pavartojimo pasunkės dusulys ir švokštimas (tai vadinama paradoksiniu bronchų spazmu). Tokiu atveju būtina nedelsiant NUTRAUKTI Foster vartojimą ir pavartoti greitai veikiančio simptomus pašalinančio vaisto dusuliui ir švokštimui lengvinti. Būtina nedelsiant kreiptis į savo gydytoją.
Nedelsiant pasakykite gydytojui, jei atsirado padidėjusio jautrumo reakcijų, pvz., odos alergija, niežulys, išbėrimas, paraudimas, odos ar gleivinės, ypač akių, veido, lūpų ir gerklės, patinimas.
Galimas toliau išvardytas šalutinis poveikis suskirstytas pagal pasireiškimo dažnumą.
Dažnas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 10)
Burnos ir gerklės grybelinė infekcija, galvos skausmas, užkimimas, gerklės skausmas.
Pneumonija (plaučių infekcija) LOPL sergantiems pacientams: pasakykite savo gydytojui, jeigu vartojant Foster pasireikštų kuris nors iš šių sutrikimų (jie gali būti plaučių infekcijos simptomai):
• karščiavimas arba drebulys;
• padidėjusi gleivių gamyba, pakitusi jų spalva;
• sustiprėjęs kosulys ar sustiprėję kvėpavimo sunkumai.
Nedažnas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 100)
Palpitacija (smarkaus širdies plakimo pojūtis), neįprastai dažnas širdies plakimas bei širdies ritmo sutrikimas, elektrokardiogramos (EKG) pokyčiai.
Gripo simptomai, makšties grybelinė infekcija, sinusų uždegimas, nosies gleivinės uždegimas, ausies uždegimas, gerklės dirginimas, kosulys (įskaitant su atsikosėjimu), astmos priepuolis.
Pykinimas, nenormalus ar susilpnėjęs skonio pojūtis, lūpų deginimas, burnos džiūvimas, rijimo pasunkėjimas, nevirškinimas, nemalonus pojūtis pilve, viduriavimas.
Raumenų skausmas ir mėšlungis, veido paraudimas, sustiprėjęs kraujo pritekėjimas į kai kuriuos audinius, smarkus prakaitavimas, drebulys, nenustygstamumas, galvos svaigimas, dilgėlinė.
Kai kurių kraujo sudedamųjų dalių pokytis: baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, trombocitų kiekio sumažėjimas, kalio kiekio kraujyje sumažėjimas, cukraus kiekio kraujyje padidėjimas, insulino, laisvųjų riebalų rūgščių ir ketonų kiekio kraujyje padidėjimas.
Apie toliau išvardytą šalutinį poveikį pranešta kaip apie nedažną pacientams, sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga.
Retas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 1 000)
Ankštumo krūtinėje pojūtis, praleistas širdies susitraukimas (dėl per ankstyvo širdies skilvelių susitraukimo), kraujo spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas, inkstų uždegimas, kelias dienas trunkantis odos ir gleivinės patinimas.
Labai retas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 10 000)
Dusulys, astmos pasunkėjimas, trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas, plaštakų ir pėdų patinimas.
Dažnis nežinomas
Miglotas matymas.
Ilgalaikis didelių inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozių vartojimas labai retai gali sukelti sisteminį poveikį: gali sutrikti antinksčių veikla (pasireikšti jų veiklos slopinimas), sumažėti kaulų mineralų tankis (išretėti kaulai), sulėtėti vaikų ir paauglių augimas, padidėti spaudimas akyse (pasireikšti glaukoma), atsirasti katarakta.
Gali sutrikti miegas, atsirasti depresija ar nerimo jausmas, neramumas, nervingumas, didesnis susijaudinimas ar dirglumas: tokie atvejai daugiau tikėtini vaikams, tačiau jų dažnis nėra žinomas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Foster
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Foster negalima vartoti nuo inhaliatoriaus įsigijimo iš vaistininko datos praėjus 3 mėnesiams bei ant dėžutės ir etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus.
Inhaliatorių laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Jei inhaliatorius buvo laikomas labai šaltai, kelias minutes pašildykite savo rankomis. Niekada nešildykite dirbtinėmis priemonėmis.
Perspėjimas. Talpyklėje yra suslėgto tirpalo. Negalima laikyti aukštesnėje kaip 50 °C temperatūroje. Talpyklės negalima pradurti.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Foster sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra beklometazono dipropionatas ir formoterolio fumaratas dihidratas. Vienoje išpurškiamoje (per vožtuvą praeinančioje) dozėje yra 100 mikrogramų beklometazono dipropionato ir 6 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato. Vienoje inhaliuojamojoje (per kandiklį išsiskiriančioje) dozėje yra 84,6 mikrogramo beklometazono dipropionato ir 5,0 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato.
- Pagalbinės medžiagos: bevandenis etanolis, vandenilio chlorido rūgštis, norfluranas (HFA-134a).
Foster išvaizda ir kiekis pakuotėje
Foster yra suslėgtas inhaliacinis tirpalas. Tirpalu užpildyta aliuminio talpyklė su dozavimo vožtuvu. Talpyklė yra su polipropileniniu plastikiniu purkštuvu bei apsauginiu plastikiniu dangteliu.
Kiekvienoje pakuotėje yra viena talpyklė po 180 dozių (išpurškimų).
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Gonzagagasse 16/16, 1010 Wien
Austrija
Gamintojas
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Via Palermo 26/A
43122 Parma
Italija
arba
Chiesi SAS
17, avenue de l’Europe
92270 Bois Colombes
Prancūzija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB Norameda
Meistrų 8a,
LT-02189 Vilnius
Tel. + 370 5 2306499
Šis vaistinis preparatas yra registruotas šalyse narėse Europos ekonominėje erdvėje tokiais pavadinimais:
Austrija | Formodual | Bulgarija | Foster | ||
Prancūzija | Formodual | Kipras | Foster | ||
Vokietija | Kantos Master | Lenkija | Formodual | Danija | Innovair |
Graikija | Inuvair | Estija | Foster | ||
Vengrija | Formodual | Slovėnija | Formodual | Suomija | Innovair |
Italija | Inuver | Nyderlandai | Formodual | ||
Ispanija | Formodual | Jungtinė Karalystė | Formodual | Latvija | Foster |
Belgija | Inuvair | Liuksemburgas | Inuvair | Lietuva | Foster |
Norvegija | Inuxair | Švedija | Innovair | Rumunija | Foster |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2021-11-18.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.