HALOPERIDOL-RICHTER

injekcinis tirpalas
Receptinis
Registruotojas:
Gedeon Richter Plc, Vengrija
Tiekimas:
Laikinas sutrikimas

I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

HALOPERIDOL – RICHTER 5 mg/ml injekcinis tirpalas

2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

1 ml tirpalo yra 5 mg haloperidolio.

Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.

3. FARMACINĖ FORMA

Injekcinis tirpalas.

Injekcinis tirpalas yra skaidrus, bespalvis ar šiek tiek gelsvas.

4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

HALOPERIDOL-RICHTER injekcinis tirpalas yra skiriamas suaugusiems pacientams:

• Greitai stipraus psichomotorinio sujaudinimo, susijusio su psichikos sutrikimais ar I tipo bipolinio sutrikimo manijos epizodais, kontrolei, kai gydymas geriamaisiais vaistiniais preparatais netinka.

• Ūminiam delyro gydymui, jei buvo neveiksmingos nefarmakologinės priemonės.

• Lengvai ar vidutinio sunkumo chorėjai gydyti, sergant Huntingtono liga, kai gydymas kitais vaistiniais preparatais yra neveiksmingas ar jo netoleruoja ir kai netinka gydymas geriamaisiais vaistiniais preparatais.

• Profilaktikai pacientams, kuriems yra vidutinė ar didelė pooperacinio pykinimo bei vėmimo pasireiškimo rizika, skiriant vieną arba derinyje su kitais vaistiniais preparatais, kai gydymas kitais vaistiniais preparatais yra neveiksmingas ar netoleruojamas.

• Pooperaciniam pykinimui bei vėmimui gydyti derinyje su kitais vaistiniais preparatais, kai gydymas kitais vaistiniais preparatais yra neveiksmingas ar netoleruojamas.

4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Dozavimas

Suaugusiesiems

Rekomenduojama pradėti nuo mažos dozės, kuri vėliau gali būti koreguojama, atsižvelgiant į paciento atsaką. Pacientui visada reikia skirti mažiausią veiksmingą dozę (žr. 5.2 skyrių).

Rekomenduojamas HALOPERIDOL - RICHTER injekcinio tirpalo dozavimas yra pateikiamas 1 lentelėje.

1 lentelė. Haloperidolio dozavimo rekomendacijos 18 metų ir vyresniems suaugusiesiems

Greitai stipraus psichomotorinio sujaudinimo, susijusio su psichikos sutrikimais ar I tipo bipolinio sutrikimo manijos epizodais, kontrolei, kai gydymas geriamaisiais vaistiniais preparatais netinka

• 5 mg į raumenis.

• Galima kartoti kas valandą, kol bus pasiekta pakankama simptomų kontrolė.

• Daugeliui pacietų pakanka iki 15 mg per parą dozės. Didžiausia paros dozė yra 20 mg.

• Ar toliau skirti HALOPERIDOL - RICHTER, reikia įvertinti netrukus pradėjus gydymą (žr. 4.4 skyrių). Gydymą HALOPERIDOL - RICHTER injekciniu tirpalu būtina nutraukti, kai tik kliniškai indikuotina ir, jei reikalingas tolesnis gydymas, geriamojo haloperidolio vartojimą reikia pradėti dozę keičiant santykiu 1:1, vėliau dozę keisti, atsižvelgiant į klinikinį atsaką.

Ūminis delyro gydymas, jei nefarmakologinės priemonės buvo neveiksmingos

• Nuo 1 mg iki 10 mg į raumenis.

• Gydymą reikia pradėti mažiausia galima doze ir, jeigu sujaudinimas tęsiasi, dozę reikia palaipsniui koreguoti kas 2-4 valandas padidinant iki didžiausios 10 mg dozės per parą.

Lengvai ir vidutinio sunkumo chorėjai gydyti, sergant Huntingtono liga, kai gydymas kitais vaistiniais preparatais yra neveiksmingas ar jo netoleruoja ir kai netinka gydymas geriamaisiais vaistiniais preparatais

• Nuo 2 mg iki 5 mg į raumenis.

• Galima kartoti kas valandą, kol bus pasiekta pakankama simptomų kontrolė arba iki didžiausios 10 mg per parą dozės.

Profilaktikai pacientams, kuriems yra vidutinė ar didelė pooperacinio pykinimo bei vėmimo pasireiškimo rizika, skiriant vieną arba derinyje su kitais vaistiniais preparatais, kai gydymas kitais vaistiniais preparatais yra neveiksmingas ar netoleruojamas

• Nuo 1 mg iki 2 mg į raumenis indukcijos metu arba likus 30 min. iki anestezijos pabaigos.

Pooperaciniam pykinimui bei vėmimui gydyti derinyje su kitais vaistiniais preparatais, kai gydymas kitais vaistiniais preparatais yra neveiksmingas ar jo netoleruoja

• Nuo 1 mg iki 2 mg į raumenis.

Gydymo nutraukimas

Haloperidolio vartojimą patariama nutraukti palaipsniui (žr. 4.4 skyrių).

Senyviems pacientams

Rekomenduojama pradinė haloperidolio dozė senyviems pacientams yra pusė mažiausios suaugusiųjų dozės.

Tolesnės dozės gali būti skiriamos ir koreguojamos, atsižvelgiant į paciento atsaką. Senyviems pacientams rekomenduojama dozę didinti atsargiai ir palaipsniui.

Didžiausia paros dozė yra 5 mg.

Apsvarsčius, didesnes kaip 5 mg per parą dozes galima skirti tik tiems pacientams, kurie toleravo dideles dozes, ir iš naujo įvertinus individualų paciento naudos bei rizikos santykį.

Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi

Inkstų funkcijos sutrikimo įtaka haloperidolio farmakokinetikai neištirta. Dozės koreguoti nerekomenduojama, bet reikia imtis atsargumo priemonių, kai yra gydomi pacientai, kuriems sutrikusi inkstų funkcija. Tačiau pacientams, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas, gali reikėti sumažinti pradinę dozę, o tolesnes dozes skirti ir koreguoti, atsižvelgiant į paciento atsaką (žr. 5.2 skyrių).

Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi

Kepenų funkcijos sutrikimo įtaka haloperidolio farmakokinetikai neištirta. Kadangi haloperidolis yra ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, rekomenduojama skirti pusę pradinės dozės. Tolesnės dozės gali būti skiriamos ir koreguojamos, atsižvelgiant į paciento atsaką (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).

Vaikų populiacija

HALOPERIDOL - RICHTER injekcinio tirpalo saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams, jaunesniems kaip 18 metų, neištirti. Duomenų nėra.

Vartojimo metodas

HALOPERIDOL - RICHTER injekcinį tirpalą rekomenduojama leisti tik į raumenis (žr. 4.4 skyrius). Vaistinio preparato ruošimo prieš vartojant instrukcija pateikiama 6.6 skyriuje.

4.3 Kontraindikacijos

• Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.

• Komos būklė.

• Centrinės nervų sistemos (CNS) slopinimas.

• Parkinsono liga.

• Demencija su Lewy kūneliais.

• Progresuojantis supranuklearinis paralyžius.

• Žinomas QTc intervalo pailgėjimas ar įgimtas ilgo QT intervalo sindromas.

• Neseniai įvykęs ūminis miokardo infarktas.

• Nekompensuotas širdies nepakankamumas.

• Buvusi skilvelinė aritmija arba torsade de pointes.

• Nekoreguota hipokalemija.

• Vartojimas kartu su kitais QT intervalą ilginančiais vaistiniais preparatais (žr. 4.5 skyrių).

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Padidėjęs mirtingumas demencija sergantiems senyviems pacientams

Buvo pranešta apie retus staigios mirties atvejus psichikos ligomis sergantiems pacientams, vartojantiems vaistinių preparatų nuo psichozės, įskaitant haloperidolį (žr. 4.8 skyrių).

Senyviemas pacientams, sergantiems su demencija susijusia psichoze ir gydytiems vaistiniais preparatais nuo psichozės, yra padidėjusi mirties rizika. Septyniolikos placebu kontroliuojamų tyrimų duomenų analizė (trukmės moda 10 savaičių) parodė gydomų pacientų, daugiausiai vartojančių atipinius antipsichozinius vaistinius preparatus, mirties rizikos padidėjimą 1,6-1,7 karto, palyginti su mirties rizika placebą vartojantiems pacientams. Per būdingą 10 savaičių kontroliuojamojo tyrimo laikotarpį mirties dažnis pacientų, gydytų antipsichoziniais vaistiniais preparatais, grupėje buvo maždaug 4,5 %, palyginti su maždaug 2,6 % dažniu placebo grupėje. Nors mirčių priežastys buvo įvairios, dauguma mirčių ištiko arba dėl kardiovaskulinių priežasčių (pvz., širdies nepakankamumo, staigios mirties), arba dėl infekcinių ligų (pvz., pneumonijos). Stebėjimo tyrimai rodo, kad senyvų žmonių gydymas haloperidoliu taip pat yra susijęs su padidėjusiu mirtingumu. Ši sąsaja su haloperidoliu gali būti stipresnė nei su atipiniais atipiniais antipsichoziniais vaistiniais preparatais. Ji dažniausiai pasireiškia per pirmąsias 30 dienų nuo gydymo pradžios ir išlieka mažiausiai 6 mėnesius. Kokiu mastu šis ryšys yra priskirtinas vaistiniam preparatui, o ne paveiktas iškraipančiųjų su pacientu susijusių veiksnių, dar neišaiškinta.

HALOPERIDOL - RICHTER injekcinis tirpalas nėra skirtas gydyti su demencija susijusiems elgesio sutrikimams.

Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

Buvo pranešta apie QTc intervalo pailgėjimą ir (arba) skilvelinę aritmiją kartu su staigia mirtimi vartojant haloperidolį (žr. 4.3 ir 4.8 skyrius). Panašu, kad šių reiškinių rizika didėja, vartojant dideles dozes, esant didelei koncentracijai plazmoje, polinkį turintiems pacientams arba vartojant vaistinį preparatą parenteriniu būdu, ypač leidžiant į veną.

Rekomenduojama HALOPERIDOL - RICHTER injekcinį tirpalą leisti tik į raumenis. Tačiau jeigu vartojamas į veną, būtina nepertraukiamai stebėti EKG, ar nepasireiškia QTc intervalo pailgėjimas ir skilvelinė aritmija.

Pacientams, sergantiems bradikardija, širdies liga, kurių šeimoje yra QTc intervalo pailgėjimo atvejų ar vartojantiems daug alkoholio, patariama imtis atsargumo priemonių. Atsargumo priemonių taip pat reikia ir pacientams, kuriems gali būti didelė koncentracija plazmoje (žr. 4.4 skyrių „Silpnas CYP2D6 veikiamas metabolizmas“).

Prieš pradedant leisti į raumenis rekomenduojama užregistruoti pradinę EKG. Gydymo metu visiems pacientams būtina stebėti EKG ir įvertinti, ar neatsiranda QTc intervalo pailgėjimas ir skilvelinė aritmija, tačiau skiriant kartotines dozes į raumenis rekomenduojama nuolat stebėti EKG. Pacientams, pavartojus HALOPERIDOL - RICHTER injekcinį tirpalą pooperaciniam pykinimui ir vėmimui gydyti ar jų profilaktikai, iki 6 valandų rekomenduojama stebėti EKG.

Jei gydymo metu pailgėja QTc intervalas, rekomenduojama sumažinti dozę, o jei QTc viršija 500 ms, haloperidolio vartojimą reikia nutraukti.

Elektrolitų sutrikimai, tokie kaip hipokalemija ir hipomagnezemija, padidina skilvelinės aritmijos riziką, ir jie turi būti koreguoti prieš pradedant gydymą haloperidoliu. Todėl rekomenduojama gydymo pradžioje ir periodiškai tirti elektrolitų koncentraciją.

Taip pat buvo pranešimų apie tachikardiją ir hipotenziją (įskaitant ortostatinę hipotenziją) (žr. 4.8 skyrių). Kai haloperidolį vartoja pacientai, kuriems pasireiškė hipotenzija ar ortostatinė hipotenzija, rekomenduojama imtis atsargumo priemonių.

Galvos smegenų kraujotakos sutrikimai

Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų su demencija sergančia populiacija metu buvo pastebėta apytiksliai 3 kartus padidėjusi nepageidaujamo poveikio galvos smegenų kraujotakai rizika vartojant kai kuriuos atipinius antipsichotikus. Stebėjimo tyrimai, kurių metu buvo palygintas insulto dažnis senyviems pacientams, vartojantiems bet kuriuos antipsichozinius vaistinius preparatus, su insulto dažniu tokių vaistinių preparatų nevartojantiems pacientams, parodė insultų padažnėjimą tokius vaistinius preparatus vartojantiems pacientams. Toks padidėjimas gali būti didesnis, vartojant bet kuriuos butirofenonų grupės vaistinius preparatus, įskaitant haloperidolį. Šios padidėjusios rizikos mechanizmas nėra žinomas. Rizikos padidėjimo kitoms pacientų populiacijoms atmesti negalima. HALOPERIDOL - RICHTER turi atsargiai vartoti pacientai, kuriems yra insulto rizikos veiksnių.

Piktybinis neurolepsinis sindromas

Haloperidolio vartojimas buvo susijęs su piktybiniu neurolepsiniu sindromu: retai idiosinkrazinei reakcijai būdinga hipertermija, generalizuotas raumenų rigidiškumas, autonominės nervų sistemos nestabilumas, pakitusi sąmonė ir padidėjęs kreatino fosfokinazės aktyvumas serume. Hipertemija dažnai yra ankstyvas šio sindromo požymis. Nedelsiant reikia nutraukti vaistinių preparatų nuo psichozės vartojimą ir taikyti atitinkamą palaikomąjį gydymą bei atidžiai stebėti.

Vėlyvoji diskinezija

Ilgai gydant vaistiniu preparatu ar baigus gydymą, kai kuriems pacientams gali pasireikšti vėlyvoji diskinezija. Šiam sindromui dažniausiai būdingi ritmiški nevalingi liežuvio, veido, burnos ir žandikaulio judesiai. Kai kuriems pacientams šių simptomų gali būti nuolat. Sindromas gali užsimaskuoti atnaujinus gydymą, padidinus dozę arba pradėjus varoti kitokį antipsichozinį vaistinį preparatą. Jeigu pasireiškė vėlyvosios diskinezijos požymių ir simptomų, reikia apsvarstyti visų vaistinių preparatų nuo psichozės, įskaitant HALOPERIDOL - RICHTER, vartojimo nutraukimą.

Ekstrapiramidiniai simptomai

Gali pasireikšti ekstrapiramidiniai simptomai (pvz., tremoras, rigidiškumas, padidėjęs seilėtekis, bradikinezija, akatizija, ūminė distonija). Haloperidolio vartojimas gali būti susijęs su akatizijos, kuriai būdingas subjektyvus nemalonus ar nerimą keliantis nenustygstamumas ir poreikis judėti, dažnai susijęs su negalėjimu ramiai pasėdėti arba pastovėti, atsiradimu. Labiausiai tikėtina, kad tai pasireikš per pirmąsias kelias gydymo savaites. Pacientams, kuriems išsivystė šie simptomai, dozės padidinimas gali būti pavojingas.

Ūminė distonija gali pasireikšti per pirmąsias kelias gydymo HALOPERIDOL - RICHTER dienas, tačiau buvo pranešimų ir apie vėlesnį pasireiškimą bei apie pasireiškimą padidinus dozę. Distonijos simptomai gali apimti, bet neapsiriboti, kreivakaklyste, veido grimasomis, griežimu dantimis, liežuvio kaišiojimu ir nenormaliais akių judesiais, įskaitant okulogirinę krizę. Vyrams ir jaunesniems žmonėms yra didesnė rizika, kad pasireikš šios reakcijos. Dėl ūminės distonijos gali reikėti nutraukti vaistinio preparato vartojimą.

Prireikus, ekstrapiramidinius simptomus galima šalinti anticholinerginiais antiparkinsoniniais vaistiniais preparatais, bet nerekomenduojama jų skirti kaip įprastos profilaktinės priemonės. Jeigu kartu reikia skirti gydymą antiparkinsoniniais vaistiniais preparatais, tokį gydymą galima tęsti ir nutraukus HALOPERIDOL - RICHTER vartojimą, jeigu antiparkinsoninio vaistinio preparato šalinimas yra greitesnis už haloperidolio, kad būtų išvengta ekstrapiramidinių simptomų atsiradimo arba pasunkėjimo. Reikia atsižvelgti į akispūdžio padidėjimo, kartu su HALOPERIDOL - RICHTER vartojant anticholinerginius vaistinius preparatus, įskaitant antiparkinsoninius vaistinius preparatus, galimybę.

Traukuliai / konvulsijos

Buvo gauta pranešimų, kad haloperidolis gali išprovokuoti traukulius. Epilepsija sergantiems pacientams ir tiems, kuriems gali atsirasti traukulių (pvz., alkoholinės abstinencijos ir smegenų pažeidimo atveju), patariama imtis atsargumo priemonių.

Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai

Kadangi haloperidolis metabolizuojamas kepenyse, pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi, reikia skirti pusę pradinės dozės ir juos gydant laikytis atsargumo priemonių (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius). Buvo gauta pranešimų apie atskirus kepenų funkcijos nukrypimų atvejus ar hepatitą, dažniausiai cholestazinį (žr. 4.8 skyrių).

Endokrininės sistemos sutrikimai

Tiroksinas gali įtakoti haloperidolio toksiškumą. Hipertiroze sergančius pacientus gydyti antipsichoziniais vaistiniais preparatais reikia atsargiai ir visais atvejais kartu reikia skirti gydymą, užtikrinantį eutirozės būklę.

Antipsichozinių vaistinių preparatų poveikis hormonų pusiausvyrai sukelia hiperprolaktinemiją, dėl kurios gali pasireikšti galaktorėja, ginekomastija ir oligomenorėja ar amenorėja (žr. 4.8 skyrių).

Tyrimai su audinių kultūromis rodo, kad prolaktinas gali skatinti žmogaus krūtų navikų ląstelių augimą. Nors klinikinių ar epidemiologinių tyrimų metu aiškaus antipsichozinių vaistinių preparatų vartojimo ryšio su žmogaus krūtų navikais nepastebėta, pacientus, turinčius atitinkamą medicininę istoriją, rekomenduojama gydyti atsargiai. HALOPERIDOL - RICHTER turi atsargiai vartoti pacientai, kuriems yra hiperprolaktinemija, ir pacientai, kuriems gali būti nuo prolaktino priklausomas navikas (žr. 5.3 skyrių).

Vartojant haloperidolį buvo gauta pranešimų apie hipoglikemiją ir sutrikusios antidiurezinio hormono sekrecijos sindromą (žr. 4.8 skyrių).

Venų tromboembolija

Buvo pranešta apie venų tromboembolijos (VTE) atvejus vartojant antipsichozinius vaistinius preparatus. Kadangi antipsichoziniais vaistiniais preparatais gydomi pacientai dažnai turi įgytų VTE rizikos veiksnių, todėl reikia nustatyti visus galimus VTE rizikos veiksnius prieš pradedant gydymą ir gydymo HALOPERIDOL - RICHTER metu bei imtis profilaktikos priemonių.

Atsakas į gydymą ir gydymo nutraukimas

Šizofrenijos atveju atsakas į gydymą antipsichoziniais vaistiniais preparatais gali būti uždelstas.

Jei antipsichozinių vaistinių preparatų vartojimas nutraukiamas, gydomos būklės simptomai gali nepasireikšti kelias savaites ar mėnesius.

Buvo retų pranešimų apie ūminius gydymo nutraukimo simptomus (įskaitant pykinimą, vėmimą ir nemigą), kai buvo nutraukas didelių antipsichozinių vaistinių preparatų dozių vartojimas. Prevenciškai patariama vartojimą nutraukti palaipsniui.

Depresija sergantys pacientai

Pacientams, kuriems yra dominuojanti depresija, rekomenduojama HALOPERIDOL - RICHTER nevartoti vieno. Jis gali būti derinamas su antidepresantais gydyti tokias būkles, kai kartu yra ir depresija, ir psichozė (žr. 4.5 skyrių).

Manijos būklės perėjimas į depresiją

Gydant dėl manijos epizodo pacientą, kuris serga bipoliniu sutrikimu, kyla rizika, kad vietoj manijos pasireikš depresija. Svarbu stebėti pacientus, ar nepasireiškia depresijos epizodas su susijusia rizika, pavyzdžiui, savižudišku elgesiu, kad būtų galima imtis priemonių įvykus tokiam pasikeitimui.

Silpnas CYP2D6 veikiamas metabolizmas

HALOPERIDOL - RICHTER reikia vartoti atsargiai, jeigu žinoma, kad paciento organizme vyksta silpnas citochromo P450 (CYP) 2D6 izofermento veikiamas metabolizmas ir vartojantiems kartu CYP3A4 inhibitorių.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems.

Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

HALOPERIDOL - RICHTER negalima vartoti kartu su vaistiniais preparatais, kurie žinoma, kad pailgina QTc intervalą (žr. 4.3 skyrių), pvz.:

• IA klasės antiaritminiai vaistiniai preparatai (pvz., dizopiramidas, chinidinas).

• III klasės antiaritminiai vaistiniai preparatai (pvz., amjodaronas, dofetilidas, dronedaronas, ibutilidas, sotalolis).

• Kai kurie antidepresantai (pvz., citalopramas, escitalopramas).

• Kai kurie antibiotikai (pvz., azitromicinas, klaritromicinas, eritromicinas, levofloksacinas, moksifloksacinas, telitromicinas).

• Kiti vaistiniai preparatai nuo psichozės (pvz., fenotiazino dariniai, sertindolas, pimozidas, ziprazidonas).

• Kai kurie priešgrybeliniai vaistiniai preparatai (pvz., pentamidinas).

• Kai kurie vaistiniai preparatai nuo maliarijos (pvz., halofantrinas).

• Kai kurie vaistiniai preparatai virškinimo trakto sutrikimams gydyti (pvz., dolasetronas).

• Kai kurie vaistiniai preparatai vėžiui gydyti (pvz., toremifenas, vandetanibas).

• Kai kurie kiti vaistiniai preparatai (pvz., bepridilis, metadonas).

Šis sąrašas nėra išsamus.

HALOPERIDOL - RICHTER rekomenduojama atsargiai vartoti kartu su vaistiniais preparatais, kurie sutrikdo elektrolitų pusiausvyrą (žr. 4.4 skyrių).

Vaistiniai preparatai, kurie gali padidinti haloperidolio koncentraciją plazmoje

Haloperidolis yra metabolizuojamas keliais būdais (žr. 5.2 skyrių). Pagrindiniai būdai yra gliukuronizacija ir ketonų redukcija. Dalyvauja ir citochromo P450 fermentų sistema, ypač CYP3A4 ir mažesniu mastu CYP2D6. Šį metabolizmą slopinant kitais vaistiniais preparatais arba sumažėjus CYP2D6 fermentų aktyvumui, haloperidolio koncentracijos gali padidėti. CYP3A4 slopinimo ir CYP2D6 fermentų aktyvumo sumažėjimo poveikis gali būti suminis (žr. 5.2 skyrių). Remiantis ribota ir kartais prieštaringa informacija, kartu su CYP3A4 ir (arba) CYP2D6 inhibitoriumi vartojamo haloperidolio koncentracijos plazmoje gali padidėti nuo 20 iki 40 %, nors kai kuriais atvejais buvo pranešta apie iki 100 % padidėjimą. Remiantis klinikine patirtimi arba vaistinių preparatų sąveikos mechanizmu, haloperidolio koncentracijas plazmoje gali didinti šie vaistiniai preparatai, pavyzdžiui:

• CYP3A4 inhibitoriai – alprazolamas, fluvoksaminas, indinaviras, itrakonazolas, ketokonazolas, nefazodonas, pozakonazolas, sakvinaviras, verapamilis, vorikonazolas.

• CYP2D6 inhibitoriai – bupropionas, chlorpromazinas, duloksetinas, paroksetinas, prometazinas, sertralinas, venlafaksinas.

• CYP3A4 ir CYP2D6 inhibitorių deriniai: fluoksetinas, ritonaviras.

• Neaiškus veikimo mechanizmas – buspironas.

Šis sąrašas nėra išsamus.

Padidėjusi haloperidolio koncentracija plazmoje gali padidinti nepageidaujamų reiškinių pasireiškimo riziką, įskaitant QTc intervalo pailgėjimą (žr. 4.4 skyrių). Buvo stebėtas QTc intervalo pailgėjimas haloperidolį vartojant kartu su metabolizmą slopinančiais vaistiniais preparatais ketokonazolu (400 mg per parą) ir paroksetinu (20 mg per parą).

Pacientus, kurie kartu su haloperidoliu vartoja šiuos vaistinius preparatus, rekomenduojama stebėti, ar nepasireiškė padidėjusio ar pailgėjusio haloperidolio farmakologinio poveikio požymiai ar simptomai, ir gali reikėti sumažinti HALOPERIDOL - RICHTER dozę.

Vaistiniai preparatai, kurie gali sumažinti haloperidolio koncentraciją plazmoje

Haloperidolį vartojant kartu su stipraus poveikio CYP3A4 fermentus sužadinančiais vaistiniais preparatais, gali palaipsniui mažėti haloperidolio koncentracijos plazmoje iki tiek, kad gali sumažėti veiksmingumas. Tokie vaistiniai preparatai yra karbamazepinas, fenobarbitalis, fenitoinas, rifampicinas, jonažolė (Hypericum perforatum).

Šis sąrašas nėra baigtinis.

Fermentų sužadinimas gali būti pastebėtas praėjus kelioms dienoms po gydymo. Didžiausias fermentų sužadinimas dažniausiai būna apie 2 savaites ir gali išlikti tokį pat laiko tarpą po gydymo vaistiniu preparatu nutraukimo. Vartojant kartu su CYP3A4 sužadinančiais vaistiniais preparatais, rekomenduojama stebėti pacientus ir, jeigu būtina, didinti HALOPERIDOL - RICHTER dozę. Nutraukus CYP3A4 sužadinančių vaistinių preparatų vartojimą, haloperidolio koncentracijos gali palaipsniui didėti ir todėl gali tekti sumažinti HALOPERIDOL - RICHTER dozę.

Žinoma, kad natrio valproatas slopina gliukuronizaciją, bet neveikia haloperidolio koncentracijų plazmoje.

Haloperidolio poveikis kitiems vaistiniams preparatams

Haloperidolis gali sustiprinti alkoholio ar CNS slopinančių vaistinių preparatų, įskaitant migdomųjų ir sedaciją sukeliančių vaistinių preparatų ar stipriai veikiančių analgetikų sukeltą CNS slopinimą. Be to, buvo pranešta apie stipresnį poveikį CNS, vartojant kartu su metildopa.

Haloperidolis gali veikti priešingai nei adrenalinas ir kiti simpatomimetiniai vaistiniai preparatai (pvz., amfetamino tipo stimuliatoriai) ir panaikinti adrenoblokatorių (pvz., guanetidino) sukeltą kraujospūdžio sumažėjimą.

Haloperidolis gali veikti priešingai nei levodopa ir kiti dopamino agonistai.

Haloperidolis yra CYP2D6 inhibitorius. Haloperidolis slopina triciklių antidepresantų (pvz., imipramino, dezipramino) metabolizmą, todėl gali didėti šių vaistinių preparatų koncentracijos plazmoje.

Kitos sąveikos formos

Buvo pranešimų, kad kartu vartojant litį ir haloperidolį retais atvejais pasireiškė šie simptomai: encefalopatija, ekstrapiramidiniai simptomai, vėlyvoji diskinezija, piktybinis neurolepsinis sindromas, ūminis galvos smegenų funkcijos sutrikimas ir koma. Daugelis iš šių simptomų buvo grįžtamieji. Vis dar neaišku, ar tai yra atskiras klinikinis reiškinys.

Tačiau, jeigu tokie simptomai pasireikštų, rekomenduojama nedelsiant nutraukti gydymą pacientams, kurie kartu yra gydomi ličiu ir HALOPERIDOL - RICHTER.

Buvo pranešimų apie antagonistinį haloperidolio poveikį antikoaguliantui fenindionui.

4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis

Nėštumas

Dalis duomenų apie nėščias moteris (daugiau kaip 400 nėštumų baigčių) nerodo nepalankaus haloperidolio poveikio vystymuisi ar toksinio poveikio vaisiui (ar) naujagimiui. Visgi, buvo pavienių pranešimų apie apsigimimų atvejus po haloperidolio vartojimo vaisiui, daugiausiai vartojant kartu su kitais vaistiniais preparatais. Tyrimai su gyvūnais parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Laikantis atsargumo priemonių patariama vengti vartoti HALOPERIDOL - RICHTER nėštumo metu.

Naujagimiams, kurių motinos trečiąjį nėštumo trimestrą vartojo antipsichozinius vaistinius preparatus (įskaitant haloperidolį), yra didesnė nepageidaujamų reakcijų rizika, įskaitant ekstrapiramidinius ir (arba) nutraukimo simptomus, kurie gali būti įvairaus sunkumo ir trukmės po gimdymo. Buvo pranešimų apie ažitaciją, hipertoniją, hipotoniją, tremorą, mieguistumą, kvėpavimo sutrikimo sindromą ar maitinimosi sutrikimą. Todėl naujagimius rekomenduojama atidžiai stebėti.

Žindymas

Haloperidolio išsiskiria į motinos pieną. Žindomų naujagimių, kurių motinos buvo gydytos haloperidoliu, plazmoje ir šlapime aptikti nedideli haloperidolio kiekiai. Informacijos apie haloperidolio poveikį žindomiems kūdikiams nepakanka. Atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo naudą motinai, reikia nuspręsti, ar nutraukti žindymą, ar nutraukti gydymą HALOPERIDOL - RICHTER.

Vaisingumas

Haloperidolis didina prolaktino koncentraciją. Dėl hiperprolaktinemijos gali būti slopinama GnRH sekrecija pagumburyje, o tai mažina gonadotropino sekreciją hipofizėje. Todėl dėl steroidogenezės sutrikimo lytinėse liaukose gali sumažėti ir vyrų, ir moterų reprodukcijos funkcija (žr. 4.4 skyrių).

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

HALOPERIDOL - RICHTER gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia vidutiniškai. Gali pasireikšti tam tikro lygio sedacija ar budrumo sutrikimas, ypač vartojant didesnes dozes bei gydymo pradžioje, ir kurį gali sustiprinti alkoholio vartojimas. Gydymo metu pacientams rekomenduojama nevairuoti ar nevaldyti mechanizmų, kol nežinomas vaistinio preparato poveikis pacientui.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Haloperidolio saugumas buvo įvertintas 284 haloperidoliu gydytiems pacientams, kurie dalyvavo 3 placebu kontroliuojamuose klinikiniuose tyrimuose, ir 1 295 haloperidoliu gydytiems pacientams, kurie dalyvavo 16 dvigubai koduotų veikliuoju vaistiniu preparatu kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų.

Remiantis bendrais šių klinikinių tyrimų saugumo duomenimis, dažniausiai buvo pranešta apie šias nepageidaujamas reakcijas: ekstrapiramidinius sutrikimus (34 %), nemigą (19 %), ažitaciją (15 %), hiperkineziją (13 %), galvos skausmą (12 %), psichikos sutrikimus (9 %), depresiją (8 %), kūno svorio padidėjimą (8 %), tremorą (8 %), hipertoniją (7 %), ortostatinę hipotenziją (7 %), distoniją (6 %) ir mieguistumą (5 %).

Be to, haloperidolio dekanoato saugumas saugumas buvo įvertintas 410 pacientų, kurie dalyvavo 3 palyginamuosiuose tyrimuose (1 haloperidolio dekanoato palyginimo su flufenazinu ir 2 dekanoato farmacinės formos palyginimo su geriamuoju haloperidoliu tyrimai), 9 atviruose tyrimuose ir 1 atsako į dozę tyrime.

2 lentelėje išvardytos nepageidaujamos reakcijos, apie kurias pranešta:

• haloperidolio klinikinių tyrimų metu;

• haloperidolio dekanoato klinikinių tyrimų metu ir kurios yra susijusios su veikliąja medžiaga;

• haloperidoliui ir haloperidolio dekanoatui patekus į rinką.

Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).

Nepageidaujamos reakcijos pateikiamos pagal organų sistemų klases ir kiekvienoje dažnio grupėje yra išvardytos mažėjančio sunkumo tvarka.

2 lentelė. Nepageidaujamos reakcijos

Organų sistemų klasė

Nepageidaujamas poveikis

Dažnis

Labai dažnas

Dažnas

Nedažnas

Retas

Dažnis nežinomas

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai

 

 

 

 

Leukopenija

 

 

Pancitopenija

Agranulocitozė

Trombocitopenija Neutropenija

Imuninės sistemos sutrikimai

 

 

 

 

Padidėjęs jautrumas

 

 

Anafilaksinė reakcija

Endokrininiai sutrikimai

 

 

 

 

 

 

Hiperprolaktinemija

Sutrikusios antidiurezinio hormono sekrecijos sindromas

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai

 

 

 

 

 

 

 

 

Hipoglikemija

Psichikos sutrikimai

Ažitacija

Nemiga

Psichozinis sutrikimas

Depresija

Sumišimas

Išnykęs lytinis potraukis

Sumažėjęs lytinis potraukis Nerimastingumas

 

 

 

 

Nervų sistemos sutrikimai

Ekstrapiramidiniai sutrikimai Hiperkinezija Galvos skausmas

Vėlyvoji diskinezija

Akatizija

Bradikinezija

Diskinezija

Distonija

Hipokinezija

Hipertonija

Svaigulys

Mieguistumas

Tremoras

Traukuliai Parkinsonizmas Sedacija

Nevalingi raumenų susitraukimai

Piktybinis neurolepsinis sindromas

Judesių sutrikimas Nistagmas

 Akinezija

„Dantračio” tipo rigidiškumas

„Kaukės” veidas”

 

Akių sutrikimai

 

 

Okulogirinė krizė

Regos sutrikimas

Neryškus matymas

 

 

 

 

Širdies sutrikimai

 

 

 

 

Tachikardija

 

 

Skilvelių virpėjimas Torsade de pointes

Skilvelinė tachikardija Ekstrasistolės

Kraujagyslių sutrikimai

 

 

Hipotenzija

Ortostatinė hipotenzija

 

 

 

 

 

 

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai

 

 

 

 

Dusulys

Bronchų spazmas

Gerklų edema Laringospazmas

Virškinimo trakto sutrikimai

 

 

Vėmimas

Pykinimas

Vidurių užkietėjimas Burnos džiūvimas Padidėjusi seilių sekrecija

 

 

 

 

 

 

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai

 

 

Pakitę kepenų funkcijos tyrimų rodmenys

Hepatitas, gelta

 

 

Ūminis kepenų nepakankamumas Cholestazė

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

 

 

Išbėrimas

Padidėjusio jautrumo šviesai reakcija Dilgėlinė

Niežulys

Sustiprėjęs prakaitavimas

 

 

Angioneurozinė edema

Eksfoliacianis dermatitas

Leukocitoklastinis vaskulitas

Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai

 

 

 

 

Kreivakaklystė Raumenų rigidiškumas Raumenų spazmas Skeleto ir raumenų sustingimas

Griežimas dantimis

Raumenų trūkčiojimas

 Rabdomiolizė

 

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai

 

 

Šlapimo susilaikymas

 

 

 

 

 

 

Būklės nėštumo, pogimdyminiu ir perinataliniu laikotarpiu

Vaistinio preparato nutraukimo sindromas naujagimiui (žr. 4.6 skyrių)

Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai

 

 

Erekcijos sutrikimai

Amenorėja

Galaktorėja Dismenorėja

Krūtų skausmas

Nemalonūs jutimai krūtyse

Menoragija

Mėnesinių sutrikimas

Lytinės funkcijos sutrikimas

Ginekomastija Priapizmas

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai

 

 

 

 

Hipertermija

Edema

Eisenos sutrikimai

 

 

Staigi mirtis

Veido edema Hipotermija

Tyrimai

 

 

Kūno svorio padidėjimas Kūno svorio sumažėjimas

 

 

Elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimas

 

 

Buvo pranešimų apie elektrokardiogramoje pailgėjusį QT intervalą, skilvelinę aritmiją (skilvelių virpėjimą, skilvelinę tachikardiją), torsade de pointes ir staigią mirtį, vartojant haloperidį.

Antipsichotikų klasei būdingas poveikis

Buvo pranešimų apie širdies sustojimą, vartojant antipsichotikus.

Buvo pranešimų apie venų tromboembolijos atvejus, įskaitant plaučių embolijos atvejus ir giliųjų venų trombozę, vartojant antipsichotikus. Pasireiškimo dažnis nežinomas (žr. 4.4 skyrių).

Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas

Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius), faksu (nemokamu fakso numeriu (8 800) 20 131), elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt), per interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt).

4.9 Perdozavimas

Simptomai ir požymiai

Haloperidolio perdozavimo išraiškos yra pernelyg didelis žinomo farmakologinio poveikio ir nepageidaujamų reakcijų sustiprėjimas. Žinomiausi simptomai yra sunkios ekstrapiramidinės reakcijos, hipotenzija ir sedacija. Ekstrapiramidinės reakcijos pasireiškia raumenų rigidiškumu ir generalizuotu ar lokalizuotu tremoru. Be to, gali pasireikšti ir hipertenzija, o ne hipotenzija.

Ypač sunkiais atvejais pacientui gali pasireikšti koma su kvėpavimo slopinimu ir hipotenzija, kuri gali būti pakankamai sunki, kad sukeltų į šoką panašią būklę. Turi būti apsvarstyta skilvelinės aritmijos, galimai susijusios su QTc intervalo pailgėjimu, rizika.

Gydymas

Specifinio priešnuodžio nėra. Gydymas yra palaikomasis. Perdozavimui gydyti dializė nerekomenduojama, nes jos metu pašalinama tik labai maža dalis haloperidolio (žr. 5.2 skyrių).

Jei pacientą ištiko koma, reikia palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą naudojant orofaringinį vamzdelį arba įstatyti endotrachėjinį vamzdelį. Jeigu pasireiškia kvėpavimo slopinimas, gali prireikti jį palaikyti dirbtiniu būdu.

Rekomenduojama stebėti EKG ir gyvybines funkcijas, ir stebėti tol, kol EKG bus normali. Sunkią aritmiją rekomenduojama gydyti atitinkamomis antiaritminėmis priemonėmis.

Hipotenzijai ir kraujotakos nepakankamumui šalinti reikia leisti į veną skysčių, plazmos ar albumino koncentrato, kraujagysles sutraukiančių vaistinių preparatų, pvz., dopamino ar noradrenalino. Adrenalino vartoti negalima, nes dėl jo sąveikos su haloperidoliu gali pasireikšti sunki hipotenzija.

Jeigu pasireiškė sunkios ekstrapiramidinės reakcijos, rekomenduojama parenteraliai vartoti antiparkinsoninių vaistinių preparatų.

5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – psicholeptikai, antipsichoziniai vaistiniai preparatai, butirofenono dariniai, ATC kodas - N05AD01.

Veikimo mechanizmas

Haloperidolis yra antipsichotikas, priklausantis butirofenono dariniams. Šis vaistinis preparatas yra stiprus centrinių dopamino 2-ojo tipo receptorių antagonistas ir, vartojant rekomenduojamas dozes, silpnai slopina alfa-1 adrenoreceptorius, bet nesukelia antihistamininio ar anticholinerginio poveikio.

Farmakodinaminis poveikis

Haloperidolis slopina kliedesius ir haliucinacijas, nes tiesiogiai slopina dopaminerginio signalo perdavimą mezolimbinėje sistemoje. Sukeliama centrinė galvos smegenų pusrutulių pamato branduolių (nigrostrialinio pluošto) dopamino receptorių blokada. Haloperidolis sukelia veiksmingą psichomotorinę sedaciją ir tai paaiškina palankų poveikį manijai ir kitiems sujaudinimo sindromams.

Dėl poveikio galvos smegenų pusrutulių pamato branduoliams greičiausiai sukeliamas nepageidaujamas ekstrapiramidinis motorinis poveikis (distonija, akatizija ir parkinsonizmas).

Haloperidolis slopina dopaminerginius priekinės hipofizės dalies laktotropinius receptorius ir tuo galima paaiškinti hiperprolaktinemijos atsiradimą dėl dopamino sukeliamo toninio prolaktino sekrecijos slopinimo. Be to, antidopaminerginis poveikis area postrema chemoreceptorių zonoje paaiškina, kodėl vaistinis preparatas slopina pykinimą ir vėmimą.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Absorpcija

Haloperidolio suleidus į raumenis jis yra visiškai absorbuojamas. Didžiausios haloperidolio koncentracijos plazmoje pasiekiamos per 20-40 minučių.

Pasiskirstymas

Suaugusio žmogaus organizme vidutiniškai maždaug 88-92 % haloperidolio prisijungia prie plazmos baltymų. Yra didelis prisijungimo prie plazmos baltymų kintamumas skirtingų asmenų organizmuose. Haloperidolis greitai pasiskirsto įvairiuose audiniuose ir organuose. Tai rodo didelis pasiskirstymo tūris (vidutiniškai 8-21 l/kg po vaistinio preparato dozės suleidimo į veną). Haloperidolis lengvai prasiskverbia pro kraujo smegenų barjerą. Be to, jis prasiskverbia pro placentą ir išsiskiria į motinos pieną.

Biotransformacija

Haloperidolis ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse. Pagrindiniai haloperidolio metabolizmo būdai žmogaus organizme yra gliukuronizacija, ketonų redukcija, oksidacinis N-dealkilinimas ir piridino metabolitų susiformavimas. Manoma, kad haloperidolio metabolitai reikšmingai neprisideda prie vaistinio preparato aktyvumo, vis dėlto, redukcija sudaro maždaug 23 % biotransformacijos ir atgalinio redukuoto metabolito vertimo į haloperidolį galimybės visiškai atmesti negalima. Haloperidolio metabolizme dalyvauja citochromo P450 CYP3A4 ir CYP2D6 fermentai. CYP3A4 slopinimas ar sužadinimas arba CYP2D6 slopinimas gali daryti įtaką haloperidolio metabolizmui. Sumažėjus CYP2D6 fermentų aktyvumui, haloperidolio koncentracijos gali padidėti.

Eliminacija

Suleisto į raumenis haloperidolio galutinės pusinės eliminacijos periodas trunka vidutiniškai 21 valandą (kitimo sritis 13-36 valandos). Ne į kraujagyslę suleisto haloperidolio tariamojo klirenso kitimo sritis yra nuo 0,9 iki 1,5 l/val./kg, o asmenų, kurių organizme CYP2D6 veikiamas metabolizmas yra silpnas, organizme klirensas būna mažesnis. Sumažėjus CYP2D6 fermentų aktyvumui, haloperidolio koncentracijos gali padidėti. Remiantis farmakokinetikos duomenų šizofrenija sergančių pacientų populiacijoje analize, buvo apskaičiuota, kad haloperidolio klirenso kintamumas (kintamumo koeficientas, %) skirtingų tiriamųjų organizme yra 44 %. Suleidus haloperidolio į veną, 21 % dozės eliminuojama su išmatomis ir 33 % su šlapimu. Mažiau kaip 3 % dozės šalinama su šlapimu nepakitusios veikliosios medžiagos pavidalu.

Tiesinis / netiesinis pobūdis

Haloperidolio koncentracijų suaugusių žmonių plazmoje priklausomybė nuo dozės yra tiesinio pobūdžio.

Ypatingos populiacijos

Senyvi pacientai

Haloperidolio koncentracijos senyvų žmonių plazmoje buvo didesnės nei jaunų suaugusiųjų, vartojančių tokias pat dozes, organizme. Nedidelės apimties klinikinių tyrimų duomenys rodo haloperidolio klirenso sumažėjimą ir pusinės eliminacijos periodo pailgėjimą senyvų pacientų organizmuose. Duomenys atitiko stebėto haloperidolio farmakokinetikos kintamumo ribas. Senyviems pacientams rekomenduojama koreguoti dozę (žr. 4.2 skyrių).

Sutrikusi inkstų funkcija

Inkstų funkcijos sutrikimo įtaka haloperidolio farmakokinetinėms savybėms nebuvo tirta. Maždaug vienas trečdalis haloperidolio dozės yra šalinama su šlapimu, daugiausiai metabolitų pavidalu. Mažiau kaip 3 % suvartoto haloperidolio yra eliminuojama su šlapimu nepakitusios veikliosios medžiagos pavidalu. Manoma, kad haloperidolio metabolitai reikšmingai neprisideda prie vaistinio preparato aktyvumo, vis dėlto, atgalinio redukuoto metabolito vertimo į haloperidolį galimybės visiškai atmesti negalima. Nors ir nesitikima, kad inkstų funkcijos sutrikimas galėtų kliniškai reikšmingu mastu paveikti haloperidolio eliminaciją, patartina laikytis atsargumo priemonių pacientams, kuriems yra inkstų funkcijos sutrikimas, ir ypač tiems, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas, dėl ilgo haloperidolio ir jo redukuoto metabolito pusinės eliminacijos periodo bei kaupimosi galimybės (žr. 4.2 skyrių).

Kadangi haloperidolio pasiskirstymo tūris yra didelis ir didelė dalis vaistinio preparato prisijungia prie plazmos baltymų, dializės metu iš organizmo pasišalina tik labai mažas vaistinio preparato kiekis.

Sutrikusi kepenų funkcija

Kepenų funkcijos sutrikimo įtaka haloperidolio farmakokinetikai nebuvo tirta. Vis dėlto, kepenų funkcijos sutrikimas gali reikšmingai paveikti haloperidolio farmakokinetiką, nes didelė dalis vaistinio preparato metabolizuojama kepenyse. Todėl rekomenduojama keisti dozavimą ir atsargiai gydyti pacientus, kuriems pasireiškia kepenų funkcijos sutrikimas (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).

Santykis tarp farmakokinetikos ir farmakodinamikos

Terapinės koncentracijos

Remiantis literatūroje paskelbtais didelio skaičiaus klinikinių tyrimų duomenimis, daugumai pacientų, sergančių ūmine ar lėtine šizofrenija, atsakas į gydymą pasireiškia, kai koncentracijos plazmoje yra nuo 1 ng/ml iki 10 ng/ml. Daliai pacientų prireikė didesnių koncentracijų dėl didelio haloperidolio farmakokinetinių savybių kintamumo skirtingų tiriamųjų organizmuose.

Remiantis pacientų, patyrusių pirmąjį šizofrenijos epizodą, duomenimis, atsakas į gydymą gali pasireikšti jau esant 0,6-3,2 ng/ml koncentracijoms (išmatavus prisijungimą prie D2 receptorių ir darant prielaidą, kad 60-80 % D2 receptorių prisijungimo lygis yra pats tinkamiausias gydomajam atsakui sukelti, nesukeliant ekstrapiramidinių simptomų). Vidutinės koncentracijos tokiose ribose bus pasiektos, vartojant 1-4 mg dozes per parą.

Atsižvelgiant į didelį haloperidolio farmakokinetikos kintamumą skirtingų asmenų organizmuose ir poveikio priklausomybę nuo dozės, rekomenduojama koreguoti individualią haloperidolio dozę pagal paciento organizmo atsaką, atsižvelgiant į įsotinimo laikotarpio duomenis, kurie rodo, kad pusė stipriausiojo gydomojo atsako pasiekiama per 5 paras. Individualiais atvejais gali būti nuspręsta matuoti haloperidolio koncentraciją kraujyje.

Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

QTc intervalo pailgėjmo rizika didėja didėjant haloperidolio dozei ir haloperidolio koncentracijai plazmoje.

Ekstrapiramidiniai simptomai

Ekstrapiramidiniai simptomai gali pasireikšti ir gydomųjų dozių ribose, nors vartojant didesnes dozes, kurias vartojant pasiekiamos didesnės gydomosios koncentracijos, šie simptomai pasireiškia dažniau.

    1. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Įprastų farmakologinio kartotinių dozių toksiškumo ir genotoksiškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Remiantis tyrimų su graužikais duomenimis, pastebėta, kad haloperidolio vartojimas mažina vislumą ir sukelia ribotą teratogeninį poveikį bei toksinį poveikį embrionui.

Remiantis haloperidolio kancerogeninio poveikio tyrimų duomenimis, buvo stebėtas nuo dozės priklausomas hipofizės adenomos ir krūties liaukos karcinomos atvejų padažnėjimas pelių patelėms. Šiuos navikus gali sukelti ilgalaikė dopamino D2 receptorių blokada ir hiperprolaktinemija. Šio su graužikų navikais susijusio reiškinio reikšmė rizikos žmogui padidėjimui nežinoma.

Remiantis literatūroje paskelbtais įvairių tyrimų in vitro duomenimis, buvo nustatyta, kad haloperidolis blokuoja širdies hERG kanalus. Keleto tyrimų in vivo duomenimis, į veną leidžiamas haloperidolis sukėlė reikšmingą QTc intervalo pailgėjimą kai kurių rūšių gyvūnams, kuriems leidžiant maždaug 0,3 mg/kg dozes, Cmax koncentracijos plazmoje buvo mažiausiai nuo 7 iki 14 kartų didesnės už gydomąsias nuo 1 ng/ml iki 10 ng/ml koncentracijas plazmoje, kurios daugeliui pacientų klinikinių tyrimų metu buvo veiksmingos. Tokios į veną suleistos dozės, kurios ilgino QTc intervalą, nesukėlė aritmijų. Kai kurių tyrimų su gyvūnais metu į veną leidžiamos didesnės haloperidolio dozės (1 mg/kg ar didesnės) sukėlė QTc intervalo pailgėjimą ir (arba) skilvelines aritmijas, kai Cmax koncentracijos plazmoje buvo mažiausiai nuo 38 iki 137 kartų didesnės už gydomąsias koncentracijas plazmoje, kurios daugeliui pacientų klinikinių tyrimų metu buvo veiksmingos.

6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

Pieno rūgštis

Injekcinis vanduo.

6.2 Nesuderinamumas

Duomenys nebūtini.

6.3 Tinkamumo laikas

5 metai.

6.4 Specialios laikymo sąlygos

Ampules laikyti išorinėje dėžutėje, kad vaistinis preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.

6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys

Bespalvė stiklinė ampulė, kurioje yra 1 ml tirpalo. Kartono dėžutėje yra 5 ampulės.

6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti

Specialių reikalavimų nėra.

Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.

7. REGISTRUOTOJAS

Gedeon Richter Plc.

Gyömrői út 19-21

H-1103 Budapest

Vengrija

8. REGISTRACIJOS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)

LT/1/94/0737/004

9. REGISTRAVIMO / PERREGISTRAVIMO DATA

Registravimo data 1994 m. birželio 22 d.

Paskutinio perregistravimo data 2007 m. gegužės 16 d.

10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2018-01-16

Išsami informacija apie šį vaistinį preparatą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt

II PRIEDAS

REGISTRACIJOS SĄLYGOS

A. GAMINTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

B. TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI

A. GAMINTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

Gamintojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresas

Gedeon Richter Plc.

Gyömrői út 19-21

H-1103 Budapest

Vengrija

B. TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI

Receptinis vaistinis preparatas.

III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS

A. ŽENKLINIMAS

INFORMACIJA ANT IŠORINĖS (JEI JOS NĖRA – VIDINĖS) PAKUOTĖS

KARTONO DĖŽUTĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

HALOPERIDOL – RICHTER 5 mg/ml injekcinis tirpalas

Haloperidolum

2. VEIKLIOJI (-IOS) MEDŽIAGA (-OS) IR JOS (-Ų) KIEKIS (-IAI)

1 ml tirpalo yra 5 mg haloperidolio.

3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Pagalbinės medžiagos:

Acidum lacticum, Aqua ad iniectabilia.

4. FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

5x1 ml injekcinis tirpalas

5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS

Leisti į raumenis.

Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.

6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASTEBIMOJE IR NEPASIEKIAMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.

7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)

8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki {mm/MMMM}

9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Ampules laikyti išorinėje dėžutėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos.

10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)

11. REGISTRUOTOJO TOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

Gedeon Richter Plc.

Gyömrői út 19-21

1103 Budapest

Vengrija

(RG logo)

12. REGISTRACIJOS PAŽYMĖJIMO NUMERIS

LT/1/94/0737/004

13. SERIJOS NUMERIS

Serija

14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistas.

15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA

16. INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU

17. UNIKALUS IDENTIFIKATORIUS – 2D BRŪKŠNINIS KODAS

2D brūkšninis kodas su nurodytu unikaliu identifikatoriumi.

18. UNIKALUS IDENTIFIKATORIUS – ŽMONĖMS SUPRANTAMI DUOMENYS

PC: {numeris}

SN: {numeris}

NN: {numeris}

MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ

AMPULĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

HALOPERIDOL – RICHTER 5 mg/ml injekcinis tirpalas

Haloperidolum

im.

2. VARTOJIMO METODAS

3. TINKAMUMO LAIKAS

{mm/MMMM}

4. SERIJOS NUMERIS

5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

1 ml

6. KITA

(RG emblema)

B. PAKUOTĖS LAPELIS

Pakuotės lapelis: informacija vartotojui

HALOPERIDOL - RICHTER 5 mg/ml injekcinis tirpalas

Haloperidolis

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.

- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.

- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

  • Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
  • Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.

Apie ką rašoma šiame lapelyje?

  1. Kas yra HALOPERIDOL – RICHTER ir kam jis vartojamas
  2. Kas žinotina prieš vartojant HALOPERIDOL – RICHTER
  3. Kaip vartoti HALOPERIDOL – RICHTER
  4. Galimas šalutinis poveikis
  5. Kaip laikyti HALOPERIDOL – RICHTER
  6. Pakuotės turinys ir kita informacija

1. Kas yra HALOPERIDOL - RICHTER ir kam jis vartojamas

Šio vaisto pavadinimas yra HALOPERIDOL - RICHTER.

HALOPERIDOL – RICHTER sudėtyje yra veikliosios medžiagos haloperidolio. Ši medžiaga priklauso vaistų grupei, kuri vadinama antipsichotikais.

HALOPERIDOL – RICHTER skiriamas suaugusiesiems gydyti ligoms, paveikiančioms mąstymą, savijautą ar elgesį. Tai apima elgesio ir psichinės sveikatos problemas (pvz., šizofreniją ir bipolinį sutrikimą).

Sergant šiomis ligomis, Jūs galite:

• Jausti sumišimą (kliedėti),

• Matyti, girdėti, jausti ar užuosti dalykus, kurių nėra (haliucinacijos),

• Tikėti nerealiais dalykais (kliedesiai),

• Jaustis neįprastai įtarus (paranoja),

• Jaustis labai susijaudinęs, įsiaudrinęs, entuziastingas, impulsyvus ar pernelyg aktyvus,

• Jaustis labai agresyvus, priešiškas ar įtūžęs.

HALOPERIDOL - RICHTER taip pat vartojamas suaugusiesiems:

• Padėti kontroliuoti judesius, sergant Huntingtono liga.

• Siekiant slopinti pykinimą ir vėmimą (blogumą) po operacijos arba siekiant išvengti šių sutrikimų.

HALOPERIDOL – RICHTER gali būti vartojamas vienas ar kartu su kitais vaistais ir kartais yra vartojamas, kai kiti vaistai ar gydymas nepadeda, sukelia nemalonius šalutinius poveikius arba HALOPERIDOL – RICHTER negali būti vartojamas per burną.

2. Kas žinotina prieš vartojant HALOPERIDOL - RICHTER

HALOPERIDOL - RICHTER vartoti negalima:

  • Jeigu yra alergija haloperidoliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
  • Jeigu suprastėja atidumas Jus supantiems dalykams ar Jūsų reakcijos neįprastai sulėtėja.
  • Jeigu sergate Parkinsono liga.
  • Jeigu sergate demencija, kuri vadinama „Demencija su Lewy kūneliais“.
  • Jeigu Jums yra progresuojantis supranuklearinis paralyžius (PSP).
  • Jeigu Jums yra širdies sutrikimas, vadinamas pailgėjusiu QT intervalu, arba turite bet kokių kitų širdies ritmo problemų, kurias rodo nenormalūs EKG (elektrokardiograma) rezultatai.
  • Jeigu Jums yra širdies nepakankamumas arba neseniai patyrėte širdies smūgį (miokardo infarktą).
  • Jeigu Jums yra mažas kalio kiekis kraujyje, kuris nebuvo gydytas.
  • Vartojate bet kuriuos vaistus, išvardytus skyriaus „Kiti vaistai ir HALOPERIDOL – RICHTER“ poskyryje „Nevartokite HALOPERIDOL - RICHTER, jeigu vartojate tam tikrų vaistų“.

Jeigu bet kuri iš anksčiau išvardytų būklių Jums tinka, šio vaisto vartoti negalima. Jei abejojate, prieš vartodami HALOPERIDOL – RICHTER, pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju.

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti HALOPERIDOL – RICHTER.

Sunkūs šalutiniai poveikiai

HALOPERIDOL – RICHTER gali sukelti širdies sutrikimų, problemų kontroliuoti kūno ar galūnių judesius ir sunkų šalutinį poveikį, vadinamą piktybiniu neurolepsiniu sindromu. Jis taip pat gali sukelti sunkias alergines reakcijas ir kraujo krešulius. Turite žinoti apie sunkius šalutinius poveikius, kol vartojate HALOPERIDOL – RICHTER, nes Jums gali prireikti skubios medicininės pagalbos. 4 skyriuje žr. „Atkreipkite dėmesį į sunkų šalutinį poveikį“.

Senyvi pacientai ir žmonės, sergantys demencija

Buvo gauta pranešimų apie šiek tiek padidėjusį mirtingumą ir padažnėjusius insulto atvejus demencija sergantiems senyviems žmonėms, vartojantiems antipsichozinius vaistus. Jeigu esate senyvo amžiaus, ypač jeigu sergate demencija, prieš Jums skiriant HALOPERIDOL - RICHTER pasitarkite su savo gydytoju.

Pasitarkite su gydytoju, jeigu Jums yra:

  • Lėtas širdies plakimas, širdies liga ar kas nors iš Jūsų artimų giminaičių staiga mirė nuo širdies problemų.
  • Sumažėjęs kraujospūdis arba jaučiatės apsvaigęs, kai atsisėdate ar atsistojate.
  • Mažas kalio ar magnio (ar kitų elektrolitų) kiekis Jūsų kraujyje. Jūsų gydytojas nuspręs, kaip šią būklę gydyti.
  • Kada nors yra buvęs kraujavimas į smegenis arba Jūsų gydytojas pasakė, kad Jums yra didesnė tikimybė patirti insultą nei kitiems žmonėms.
  • Epilepsija arba kada nors buvo traukulių (priepuolių).
  • Problemų su inkstais, kepenimis arba skydliauke.
  • Padidėjęs hormono prolaktino kiekis Jūsų kraujyje arba vėžys, kurį galėjo sukelti padidėjęs prolaktino kiekis (pvz., krūties vėžys).
  • Buvę kraujo krešulių ar kam nors iš Jūsų šeimos narių yra buvę kraujo krešulių.
  • Depresija arba bipolinis sutrikimas ir pradedate jaustis prislėgti.

Gali reikėti Jus atidžiai stebėti ir pakeisti HALOPERIDOL – RICHTER dozę, kurią Jūs vartojate.

Jeigu abejojate, ar kuri nors iš anksčiau paminėtų būklių Jums tinka, prieš Jums skiriant HALOPERIDOL - RICHTER pasitarkite su gydytoju arba slaugytoju.

Medicininiai patikrinimai

Prieš gydymą HALOPERIDOL – RICHTER ir gydymo metu Jūsų gydytojas gali paskirti užregistruoti elektrokardiogramą (EKG). EKG parodo Jūsų širdies elektrinį aktyvumą.

Kraujo tyrimai

Prieš gydymą HALOPERIDOL – RICHTER ir gydymo metu Jūsų gydytojas gali norėti patikrinti kalio ar magnio (ar kitų elektrolitų) kiekį Jūsų kraujyje.

Vaikams ir paaugliams

HALOPERIDOL – RICHTER negalima vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams, nes poveikis šioms amžiaus grupėms nėra ištirtas.

Kiti vaistai ir HALOPERIDOL – RICHTER

Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui.

Nevartokite HALOPERIDOL – RICHTER, jeigu vartojate tam tikrų vaistų:

  • Širdies plakimo sutrikimams gydyti (tokių, kaip amjodarono, dofetilido, dizopiramido, dronedarono, ibutilido, chinidino ir sotalolio).
  • Depresijai gydyti (tokių, kaip citalopramo ir escitalopramo).
  • Psichozei gydyti (tokių, kaip flufenazino, levomepromazino, perfenazino, pimozido, prochlorperazino, promazino, sertindolo, tioridazino, trifluoperazino, triflupromazino ir ziprazidono).
  • Bakterinėms infekcijoms gydyti (tokių, kaip azitromicino, klaritromicino, eritromicino, levofloksacino, moksifloksacino ir telitromicino).
  • Grybelinėms infekcijoms gydyti (tokių, kaip pentamidino).
  • Maliarijai gydyti (tokių, kaip halofantrino).
  • Pykinimui ir vėmimui gydyti (tokių, kaip dolasetrono).
  • Vėžiui gydyti (tokių, kaip toremifeno ir vandetanibo).

Taip pat pasakykite gydytojui, jeigu vartojate bepridilį (krūtinės skausmui ar sumažėjusiam kraujospūdžiui gydyti) arba metadoną (skausmui malšinti ar priklausomybei nuo narkotikų gydyti).

Šie vaistai gali dažniau sukelti širdies sutrikimų, todėl pasitarkite su savo gydytoju ir nevartokite HALOPERIDOL – RICHTER, jeigu vartojate bet kurį iš jų (žr. „HALOPERIDOL – RICHTER vartoti negalima“).

Gali reikėti ypatingai Jus stebėti, jeigu tuo pačiu metu vartojate litį ir HALOPERIDOL – RICHTER.

Nedelsiant pasakykite gydytojui ir nutraukite abiejų vaistų vartojimą, jeigu Jums pasireikštų:

• karščiavimas, kurio negalite paaiškinti, ar judesiai, kurių negalite kontroliuoti;

• sumišimas, dezorientacija, galvos skausmas, pusiausvyros sutrikimas ir mieguistumo pojūtis.

Tai yra sunkios būklės požymiai.

Kai kurie vaistai, galintys paveikti HALOPERIDOL – RICHTER veikimo būdą arba galintys dažniau sukelti širdies sutrikimų

Pasakykite savo gydytojui, jeigu vartojate:

  • Alprazolamą ar buspironą (nerimui gydyti).
  • Duloksetiną, fluoksetiną, fluvoksaminą, nefazodoną, paroksetiną, sertraliną, jonažolę (Hypericum perforatum) arba venlafaksiną (depresijai gydyti).
  • Bupropioną (depresijai gydyti ar padėti mesti rūkyti).
  • Karbamazepiną, fenobarbitalį ar fenitoiną (epilepsijai gydyti).
  • Rifampiciną (bakterinėms infekcijoms gydyti).
  • Itrakonazolą, pozakonazolą ar vorikonazolą (grybelinėms infekcijoms gydyti).
  • Ketokonazolo tabletes (Kušingo sindromui gydyti).
  • Indinavirą, ritonavirą ar sakvinavirą (žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) sukeltai infekcijai gydyti).
  • Chlorpromaziną ir prometaziną (pykinimui ir vėmimui gydyti).
  • Verapamilį (padidėjusiam kraujospūdžiui ar širdies sutrikimams gydyti).

Taip pat pasakykite gydytojui, jeigu vartojate bet kokių kitų vaistų kraujospūdžiui mažinti, tokių, kaip skysčius varančių tablečių (diuretikų).

Jeigu vartojate bet kuriuos iš šių vaistų, Jūsų gydytojas gali pakeisti HALOPERIDOL - RICHTER dozę, kurią vartojate.

HALOPERIDOL – RICHTER gali paveikti toliau išvardytų vaistų tipų poveikį

Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate šių vaistų:

• Raminančių ar padedančių užmigti (trankviliantų).

• Nuo skausmo (stiprių skausmą malšinančių vaistų).

• Nuo depresijos (triciklių antidepresantų).

• Mažinančių kraujospūdį (tokių, kaip guanetidinas ir metildopa).

• Sunkioms alerginėms reakcijoms slopinti (adrenalino).

• Padidėjusiam aktyvumo ir dėmesio sutrikimui ar narkolepsijai (vadinamųjų stimuliantų).

• Parkinsono ligai (tokių, kaip levodopa).

• Kraują skystinančių (fenindiono).

Jeigu vartojate bet kurį iš šių vaistų, prieš Jums skiriant HALOPERIDOL – RICHTER, pasakykite apie tai savo gydytojui arba slaugytojui.

HALOPERIDOL – RICHTER vartojimas su alkoholiu

Kartu vartojamas HALOPERIDOL – RICHTER sustiprina alkoholio sukeliamą mieguistumą ir sumažina budrumą. Gydymo HALOPERIDOL – RICHTER metu vartoti alkoholio nerekomenduojama.

Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas

Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.

Jūsų gydytojas gali patarti nevartoti HALOPERIDOL – RICHTER, kol esate nėščia.

Naujagimiams, kurių motinos paskutinius 3 nėštumo mėnesius (paskutinį trimestrą) vartojo HALOPERIDOL – RICHTER, gali pasireikšti šių sutrikimų:

  • raumenų drebėjimas, sustingimas ar silpnumas,
  • mieguistumas ar sujaudinimas,
  • kvėpavimo ar maitinimosi problemos.

Tikslus šių sutrikimų dažnis nežinomas. Jeigu Jūs vartojote HALOPERIDOL – RICHTER nėštumo metu ir Jūsų kūdikiui pasireiškė bet kurie iš šių šalutinių poveikių, susisiekite su gydytoju.

Pasakykite gydytojui, jeigu Jūs žindote kūdikį ar planuojate žindyti, nes nedidelis šio vaisto kiekis gali patekti į motinos pieną. Gydytojas aptars žindymo naudą ir galimą vaisto sukeliamą riziką naujagimiui, kol vartojate HALOPERIDOL – RICHTER.

HALOPERIDOL – RICHTER gali padidinti prolaktinu vadinamo hormono kiekį, kuris gali paveikti vyrų ir moterų vaisingumą. Jeigu kiltų daugiau klausimų, pasitarkite su gydytoju.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

HALOPERIDOL – RICHTER gali paveikti Jūsų gebėjimą vairuoti ir valdyti įrankius ar mechanizmus. Šalutinis poveikis, toks kaip mieguistumas, gali paveikti Jūsų budrumą, ypač jeigu vaistą pradedate vartoti pirmą kartą arba suvartojate didesnę dozę.Nevairuokite ir nevaldykite jokių įrenginių ar mechanizmų prieš tai nepasitarę su gydytoju.

3. Kaip vartoti HALOPERIDOL - RICHTER

Jūsų gydytojas nuspręs, kiek Jums reikia HALOPERIDOL - RICHTER ir kaip ilgai jį vartoti. Kol pajusite visą vaisto poveikį, gali praeiti šiek tiek laiko. Gydytojas paprastai skirs Jums mažiausią pradinę dozę, kurią vėliau koreguos, kad tiktų Jums. Jūsų haloperidolio dozė priklausys nuo:

  • jūsų amžiaus;
  • būklės, dėl kurios esate gydomas;
  • to, ar yra inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimų;
  • kitų vaistų, kuriuos vartojate.

Suaugusiesiems

  • Pradinė dozė paprastai yra nuo 1 mg ir 5 mg.
  • Jums gali būti skiriama papildomų dozių, paprastai po 1-4 valandų pertraukos.
  • Iš viso Jums nebus skiriama didesnė nei 20 mg dozė kiekvieną dieną.

Senyviems žmonėms

  • Senyviems žmonėms pradinė dozė paprastai yra pusė mažiausios suaugusiųjų dozės.
  • Dozė bus koreguojamas, kol gydytojas nustatys Jums labiausiai tinkančią dozę.
  • Iš viso Jums nebus skiriama didesnė nei 5 mg dozė kiekvieną dieną, nebent gydytojas nuspręs, kad Jums reikia didesnės dozės.

Kaip vartoti HALOPERIDOL - RICHTER

HALOPERIDOL - RICHTER suleis gydytojas arba slaugytojas. Jis skirtas vartoti į raumenis ir leidžiamas kaip injekcija į raumenis.

Ką daryti pavartojus per didelę HALOPERIDOL – RICHTER dozę?

Vaistą suleis gydytojas arba slaugytojas, todėl mažai tikėtina, kad suvartosite per daug. Jeigu nerimaujate, pasakykite apie tai gydytojui arba slaugytojui.

Pamiršus pavartoti HALOPERIDOL - RICHTER

HALOPERIDOL - RICHTER vartojimą turite nutraukti palaipsniui, nebent gydytojas nuspręs kitaip. Staiga nutraukus gydymą, gali pasireikšti šie poveikiai:

  • pykinimas ir vėmimas;
  • sunkumas užmigti.

Visada atidžiai laikykitės gydytojo nurodymų.

Jei manote, kad HALOPERIDOL - RICHTER veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją.

4. Galimas šalutinis poveikis

Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. žmonėms.

Atkreipkite dėmesį į sunkius šalutinius poveikius

Nedelsiant pasakykite gydytojui arba slaugytojui, jeigu pastebėjote ar įtariate, kad Jums pasireiškė bet kuris toliau išvardytas šalutinis poveikis. Jums gali reikėti skubios medicininės pagalbos.

Širdies sutrikimai

  • Nenormalus širdies ritmas – jis stabdo normalų širdies darbą ir gali sukelti sąmonės netekimą.
  • Nenormaliai greitas širdies plakimas.
  • Papildomi širdies dūžiai.

Žmonėms, vartojantiems HALOPERIDOL - RICHTER, širdies sutrikimai pasireiškia nedažnai (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 vaisto vartojusiųjų). Pacientams, vartojantiems šį vaistą, gali pasireikšti staigi mirtis,

bet tikslus šių mirčių dažnis nežinomas. Žmonėms, vartojantiems antipsichozinius vaistus, taip pat gali pasireikšti širdies sustojimas (kai širdis nustoja plakusi).

Sunkus sutrikimas, vadinamas piktybiniu neurolepsiniu sindromu. Ji sukelia didelį karščiavimą, stiprų raumenų sustingimą, sumišimą ir sąmonės praradimą. Žmonėms, vatojantiems HALOPERIDOL - RICHTER, tai pasireiškia retai (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1 000 vaisto vartojusiųjų).

Problemos, kontroliuojant kūno ar galūnių judesius (ekstrapiramidiniai sutrikimai), pvz.:

  • burnos, liežuvio, žandikaulio ir kartais galūnių judesiai (vėlyvoji diskinezija);
  • neramumas ar sunkumas ramiai sėdėti, pagausėję kūno judesiai;
  • sulėtėję ar sumažėję kūno judesiai, trūkčiojantys ar sukamieji judesiai;
  • raumenų drebėjimas ar sustingimas, kojų vilkimas einant;
  • negalėjimas pajudėti;
  • normalių veido išraiškų nebuvimas, kas kartais primena kaukę.

Žmonėms, vartojantiems HALOPERIDOL - RICHTER, šie šalutiniai poveikiai gali pasireikšti labai dažnai (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 vaisto vartojusiųjų). Jeigu Jums pasireiškė bet kuris iš šių šalutinių poveikių, Jums gali reikėti papildomų vaistų.

Sunki alerginė reakcija, įskaitant:

  • veido, lūpų, burnos, liežuvio ar gerklės patinimą;
  • pasunkėjusį rijimą arba kvėpavimą;
  • niežtintį išbėrimą (dilgėlinę).

Žmonėms, vartojantiems HALOPERIDOL - RICHTER, alerginės reakcijos pasireiškia nedažnai (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 vaisto vartojusiųjų).

Kraujo krešuliai venose, paprastai kojų (giliųjų venų trombozė, GVT). Buvo gauta pranešimų apie kraujo krešulių atsiradimą žmonėms, vartojantiems antipsichozinius vaistus. Kojų GVT požymiai yra kojų patinimas, skausmas ir paraudimas, bet krešulys gali nukeliauti į plaučius, sukeldamas skausmą krūtinėje ir pasunkėjusį kvėpavimą. Kraujo krešulių atsiradimas gali būti labai sunkus sutrikimas, todėl iš karto pasakykite gydytojui, jeigu pastebėjote bet kurią iš šių problemų.

Nedelsiant pasakykite gydytojui, jeigu pastebėjote bet kurį iš ankščiau išvardytų sunkių šalutinių poveikių.

Kiti šalutiniai poveikiai

Pasakykite gydytojui, jeigu pastebėjote ar įtariate bet kurį iš toliau išvardytų šalutinių poveikių.

Labai dažnas (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 vaisto vartojusiųjų)

  • Susijaudinimas.
  • Sunkumas užmigti.
  • Galvos skausmas.

Dažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 vaisto vartojusiųjų)

  • Sunkios psichinės sveikatos problemos, tokios, kaip tikėjimas dalykais, kurių nėra (kliedesiai) arba matymas, jautimas, girdėjimas ar užuodimas dalykų, kurių nėra (haliucinacijos).
  • Depresija.
  • Nenormali raumenų įtampa.
  • Svaigulys, įskaitant svaigulį sėdantis ar stojantis.
  • Mieguistumas.
  • Vertikalūs akių judesiai arba greiti akių judesiai, kurių negalite kontroliuoti.
  • Sutrikusi rega, pvz., neryškus matymas.
  • Sumažėjęs kraujospūdis.
  • Pykinimas, vėmimas.
  • Vidurių užkietėjimas.
  • Burnos sausumas ar sustiprėjęs seilėtekis.
  • Odos išbėrimas
  • Negalėjimas nusišlapinti ar visiškai ištuštinti šlapimo pūslę.
  • Sunkumas pasiekti ir išlaikyti erekciją (impotencija).
  • Svorio padidėjimas arba sumažėjimas.
  • Kepenų pokyčiai, matomi kraujo tyrime.

Nedažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 vaisto vartojusiųjų)

  • Poveikis kraujo ląstelėms – mažas visų tipų kraujo ląstelių skaičius, įskaitant ryškų baltųjų kraujo ląstelių skaičiaus sumažėjimą ir mažą trombocitų (ląstelių, padedančių kraujui krešėti) skaičių.
  • Sumišimas.
  • Dingęs arba sumažėjęs lytinis potraukis.
  • Priepuoliai (traukuliai).
  • Raumenų ir sąnarių sustingimas .
  • Raumenų spazmai, trūkčiojimai ar susitraukimai, kurių negalite kontroliuoti, įskaitant kaklo spazmą, dėl kurio galva pasisuka į vieną pusę.
  • Ėjimo problemos.
  • Dusulys.
  • Kepenų uždegimas arba kepenų sutrikimai, kurie sukelia odos ar akių pageltimą (gelta).
  • Padidėjęs odos jautrumas saulės šviesai.
  • Niežulys.
  • Padidėjęs prakaitavimas.
  • Mėnesinių ciklo pasikeitimai, tokie, kaip mėnesinių nebuvimas arba ilgos, gausios, skausmingos mėnesinės.
  • Netikėta pieno gamyba krūtyse.
  • Krūtų skausmas ar diskomfortas.
  • Padidėjusi kūno temperatūra.
  • Patinimas dėl skysčių kaupimosi organizme.

Retas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1000 vaisto vartojusiųjų)

  • Padidėjęs hormono prolaktino kiekis kraujyje.
  • Kvėpavimo takų susiaurėjimas plaučiuose, sukeliantis sunkumą kvėpuoti.
  • Sunkumas ar negalėjimas išsižioti.
  • Su lytiniais santykiais susijusios problemos.

Taip pat buvo pranešimų apie toliau išvardytus šalutinius poveikius, bet jų tikslus pasireiškimo dažnis nežinomas

  • Padidėjęs antidiurezinio hormono kiekis kraujyje (sutrikusios antidiurezinio hormono sutrikusios sekrecijos sindromas).
  • Sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje.
  • Patinimas aplink balso aparatą arba trumpalaikis balso stygų spazmas, dėl kurio gali būti sunku kalbėti ar kvėpuoti.
  • Staigus kepenų nepakankamumas.
  • Sumažėjęs tulžies nutekėjimas tulžies pūslės latakais.
  • Odos pleiskanojimas ar lupimasis.
  • Smulkiųjų kraujagyslių uždegimas, kuris sukelia odos bėrimą, pasireiškiantį raudonos ar violetinės spalvos mazgeliais.
  • Raumeninio audinio nykimas (rabdomiolizė).
  • Užsitęsusi ir skausminga erekcija.
  • Krūtų padidėjimas vyrams.
  • Sumažėjusi kūno temperatūra.

Pranešimas apie šalutinį poveikį

Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.

5. Kaip laikyti HALOPERIDOL - RICHTER

Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.

Ampules laikyti išorinėje dėžutėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos.

Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir ampulės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

6. Pakuotės turinys ir kita informacija

HALOPERIDOL - RICHTER sudėtis

- Veiklioji medžiaga yra haloperidolis. 1 ml tirpalo yra 5 mg haloperidolio.

- Pagalbinės medžiagos yra pieno rūgštis, injekcinis vanduo.

HALOPERIDOL - RICHTER išvaizda ir kiekis pakuotėje

Injekcinis tirpalas yra skaidrus, bespalvis ar šiek tiek gelsvas.

Kartono dėžutėje yra 5 ampulės po 1 ml tirpalo.

Registruotojas ir gamintojas

Gedeon Richter Plc.

Gyömrői út 19-21

H-1103 Budapest

Vengrija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.

Gedeon Richter Plc. atstovybė

Maironio 23-3

Vilnius

Tel. +370 5 268 53 92

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2018-01-16.

Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.

ATC:
Veikliosios medžiagos:
Haloperidolis (5 mg)
TLK:
F00 (G30)
F01
F02
F03
F06
F20
F21
F22
F23
F24
F25
F26
F27
F28
F29
F30.2
F31.2
F31.3
F31.4
F31.5
F32.1
F32.2
F32.3
F33.1
F33.2
F33.3
G10
G22
G23
G24
G25