Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Ibustar 400 mg plėvele dengtos tabletės
ibuprofenas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Ibustar ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Ibustar
3. Kaip vartoti Ibustar
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Ibustar
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Ibustar ir kam jis vartojamas
Ibustar yra vaistas nuo uždegimo ir skausmo (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, NVNU), turintis karščiavimą mažinančių savybių.
Ibustar vartojamas:
simptominiam silpno ar vidutinio stiprumo skausmo gydymui.
simptominiam karščiavimo gydymui.
2. Kas žinotina prieš vartojant Ibustar
Ibustar vartoti draudžiama:
- astmos priepuoliai;
- nosies gleivinės paburkimas;
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininkuprieš pradėdami vartoti Ibustar;
Nepageidaujamą poveikį galima sumažinti vartojant mažiausią veiksmingą dozę trumpiausią laiką, kuris reikalingas simptomams kontroliuoti.
Jeigu Jums yra bent viena iš žemiau išvardintų būklių, prieš vartodami Ibustar, pasitarkite su gydytoju.
Ibustar negalima vartoti kartu su kitais NVNU, įskaitant vadinamuosius COX-2 inhibitorius (ciklooksigenazės-2 selektyvaus poveikio inhibitorius).
Senyvi pacientai
Senyviems pacientams dažniau pasitaiko NVNU sukeltos nepageidaujamos reakcijos, ypač kraujavimas iš virškinimo trakto ir prakiurimas, kurie gali būti mirtini. Todėl senyvus pacientus gydytojai turi stebėti ypač atidžiai.
Kraujavimas iš virškinimo trakto, jo išopėjimas ir prakiurimas
Gauta pranešimų apie kraujavimą iš virškinimo trakto, jo opėjimą ir prakiurimą, kurie gali būti mirtini, vartojant visų NVNU. Šie reiškiniai gali pasireikšti bet kuriuo gydymo laikotarpiu, su įspėjamaisiais simptomais arba be jų, arba dėl anksčiau buvusios sunkios virškinimo trakto ligos.
Kuo didesnė NVNU dozė, tuo didesnė kraujavimo iš virškinimo trakto, opėjimo ir prakiurimo rizika pacientams, anksčiau turėjusiems opą, ypač su kraujavimo arba prakiurimo komplikacijomis (žr. skyrelį „Ibustar vartoti negalima“), bei senyvo amžiaus pacientams. Šiems pacientams reikia pradėti gydymą nuo pačios mažiausios vaisto dozės.
Minėtiems pacientams, o taip pat ir pacientams, kuriems kartu būtina mažomis dozėmis vartoti acetilsalicilo rūgšties arba kitų virškinimo trakto pažaidos riziką didinančių vaistų, reikėtų kartu skirti vaistų, apsaugančių virškinimo traktą (pvz., mizoprostolio arba protonų siurblio inhibitorių).
Pacientai, ypač senyvo amžiaus, kuriems anksčiau buvo pasireiškęs toksinis poveikis virškinimo traktui, pajutę bet kokius neįprastus pilvo srities simptomus (ypač kraujavimą iš virškinimo trakto), ypač gydymo pradžioje, turi pasakyti gydytojui.
Imtis atsargumo priemonių rekomenduojama pacientams, kartu vartojantiems vaistų, galinčių didinti opėjimo ar kraujavimo riziką, pvz., geriamųjų kortikosteroidų, antikoaguliantų (pvz., varfariną), selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių arba krešėjimą mažinančių vaistų, pvz., acetilsalicilo rūgštį (žr. skyrelį „Kitų vaistų vartojimas“).
Jei vartojant Ibustar pasireiškia kraujavimas iš virškinimo trakto arba opėjimas, vaisto vartojimą būtina nutraukti.
NVNU turi būti atsargiai skiriami pacientams, kurie anksčiau sirgo virškinimo trakto ligomis (opiniu kolitu, Krono liga), nes tokios būklės gali pasunkėti (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“).
Širdies ir kraujagyslių sistema
Tokie skausmą malšinantys ir uždegimą slopinantys vaistai, kaip ibuprofenas, gali būti susiję su
nedideliu širdies priepuolio arba insulto rizikos padidėjimu. Neviršykite rekomenduojamos dozės ir
gydymo trukmės.
Prieš pradėdami vartoti Ibustar dėl gydymo pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, jeigu:
Odos reakcijos
Vartojant Ibustar buvo pranešta apie sunkias odos reakcijas. Jei jums pasireikštų odos išbėrimas, gleivinių pažeidimas, pūslės ar kitų alergijos požymių, Ibustar vartojimą nutraukite ir nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos, nes tai gali būti pirmieji labai sunkios odos reakcijos požymiai. Žr. 4 skyrių.
Infekcijos
Ibustar gal slėpti tokius infekcijos simptomus kaip karščiavimas ir skausmas. Todėl Ibustar gali vėlinti tinkamą infekcijos gydymą, ir dėl to gali padidėti komplikacijų rizika. Tai pastebėta sergant bakterijų sukeltu plaučių uždegimu ir vėjaraupių metu atsirandančia bakterijų sukelta odos infekcija. Jei vartojate šį vaistą sirgdami infekcine liga ir simptomai išlieka arba blogėja, nedelsdami pasitarkite su gydytoju.
Sergant vėjaraupiais reikia vengti vartoti Ibustar.
Kitos atsargumo priemonės
Kiti vaistai ir Ibustar
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Ibustar gali turėti įtakos kai kuriems kitiems vaistams arba gali būti jų veikiamas. Pavyzdžiui:
Kai kurie kiti vaistai gali taip pat turėti įtakos gydymui Ibustar arba gali būti jo veikiami. Todėl prieš vartodami Ibustar su kitais vaistais visada pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Toliau išvardinti poveikiai, kurie gali atsirasti Ibustar vartojant kartu su kitais vaistais.
Poveikio ir (arba) šalutinio poveikio sustiprėjimas:
Jeigu šie vaistai vartojami tinkamai (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Ibustar“), jų koncentracijos kraujo serume tikrinti nereikia.
- kraujo krešėjimą slopinantys vaistai;
- metotreksatas (vaistas vėžiui arba tam tikriems jungiamojo audinio sutrikimams gydyti): negalima vartoti Ibustar per 24 valandas prieš arba po metotreksato pavartojimo. Gali padidėti metotreksato koncentracija kraujyje ir sustiprėti toksinis jo poveikis; acetilsalicilo rūgštis ir kiti vaistai nuo skausmo ir uždegimo, įskaitant COX-2 inhibitorius (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo);
- selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (vaistai depresinei nuotaikai gydyti) bei kortizono vaistai (gliukokortikoidai): gali padidėti virškinimo trakto opų ir kraujavimo rizika;
Poveikio susilpnėjimas:
Kitos galimos sąveikos:
- krešėjimą mažinantys vaistai: yra gauta pavienių pranešimų apie sąveiką tarp ibuprofeno ir krešėjimą mažinančių vaistų. Gydant šiais vaistais vienu metu, rekomenduojama tikrinti krešumą;
Ibustar vartojimas su alkoholiu
Venkite kartu su Ibustar vartoti alkoholį, kadangi gali sustiprėti nepageidaujami poveikiai, ypač virškinimo traktui arba centrinei nervų sistemai.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Jei vartojant Ibustar tampate nėščia, praneškite gydytojui.
Pasitarusi su savo gydytoju, galite vartoti ibuprofeną tik pirmuosius 6 nėštumo mėnesius.
Dėl padidėjusios komplikacijų rizikos motinai ir vaikui Ibustar vartoti paskutinius 3 nėštumo mėnesius negalima.
Vaisingumas
Ibustar priklauso vaistų grupei (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo), kuri gali susilpninti moterų vaisingumą. Šis poveikis praeina nustojus vartoti vaistą.
Žindymo laikotarpis
Ibuprofenas ir jo skilimo produktai mažais kiekiais patenka į motinos pieną. Kadangi apie žalingą poveikį kūdikiui nėra žinoma, mažai tikėtina, vartojant vaistą trumpą laiką, maitinimo krūtimi nutraukti nereikia. Tačiau, jei vaistas vartojamas ilgesnį laiką arba didesnėmis dozėmis, reikėtų pagalvoti apie ankstyvą kūdikio atjunkymą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ibustar gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
Kadangi didelėmis dozėmis vartojant Ibustar gali pasireikšti toks šalutinis poveikis centrinei nervų sistemai kaip nuovargis ir galvos svaigimas, pavieniais atvejais gali sutrikti gebėjimas vairuoti automobilį ir valdyti mechanizmus. Šis poveikis būna stipresnis, jei kartu vartojama alkoholio. Tokiu atveju nevairuokite automobilių arba kitų transporto priemonių. Nedirbkite su įrankiais arba mechanizmais. Dirbkite tik stovėdami ant saugaus pagrindo.
Šio vaistinio preparato vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Reikia vartoti mažiausią veiksmingą vaisto dozę trumpiausią laiką, kurie reikalingi simptomams palengvinti (žr. 4.4 skyrių). Jei sergate infekcine liga, nedelsiant pasitarkite su gydytoju, jei išlieka ligos simptomai (tokie, kaip karščiavimas ir skausmas) (žr. 2 skyrių).
Rekomenduojama dozė yra
Suaugusiesiems
Ibustar vienkartinė dozė yra 200 mg – 400 mg. Vienkartinės dozės geriamos 3-4 kartus per parą, tačiau ne dažniau nei kas 6 valandas. Didžiausia paros dozė yra 1200 mg (3 Ibustar 400 mg plėvele dengtos tabletės).
Jeigu išgėrėte didžiausią vienkartinę dozę, kitą dozę gerkite praėjus bent 6 valandoms.
Vartojimas senyviems žmonėms ir pacientams, anksčiau sirgusiems skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opa. Šie pacientai Ibustar turėtų pradėti vartoti nuo mažiausios dozės (žr. skyrelį. „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”).
Pacientams, kurių inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, sergantiems lengvu arba vidutiniu inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimu, dozės mažinti nereikia.
Jeigu simptomai pasunkėja ar vaisto reikia vartoti ilgiau kaip 3 paras būtina kreiptis į gydytoją.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Kūno svoris (Amžius) | Vienkartinė dozė | Didžiausia paros dozė 24 val. |
20 kg ‑ 29 kg (6 ‑ 9 metai) | ½ plėvele dengtos tabletės (atitinka 200 mg ibuprofeno) | 1½ plėvele dengtos tabletės (atitinka 600 mg ibuprofeno) |
30 kg ‑ 39 kg (10 ‑ 12 metų) | ½ plėvele dengtos tabletės (atitinka 200 mg ibuprofeno) | 2 plėvele dengtos tabletės (atitinka 800 mg ibuprofeno) |
> 40 kg (paaugliai nuo 12 metų ir suaugusieji) | ½ ‑ 1 plėvele dengta tabletė (atitinka 200 ‑ 400 mg ibuprofeno) | 3 plėvele dengtos tabletės (atitinka 1200 mg ibuprofeno) |
Jeigu simptomai pasunkėja ar vaisto reikia vartoti ilgiau kaip 3 paras 6 metų ir vyresniems vaikams ir paaugliams būtina kreiptis į gydytoją.
Vartojimo metodas ir būdas
Vartoti per burną.
Nurykite plėvele dengtą tabletę nekramtę, gausiai užgerdami skysčiu (pvz., stikline vandens) valgio metu arba pavalgius.
Pastaba, kaip perlaužti tabletę
Tabletę galima padalinti į lygias dozes.
Suimkite tabletę abiem rankomis rodomuoju pirštu ir nykščiu; vagelė tabletei perlaužti turi būti pasukta žemyn. Perlaužkite tabletę į dvi lygias puseles ties vagele, nykščiais spausdami į apačią.
Vartojimo trukmė
Tik trumpalaikiam vartojimui.
Nepasitarę su gydytoju, nevartokite Ibustar ilgiau kaip 3 dienas.
Pasakykite gydytojui, jeigu jums atrodo, kad Ibustar veikia per stipriai arba per silpnai.
Ką daryti pavartojus per didelę Ibustar dozę?
Vartokite Ibustar taip, kaip nurodė gydytojas, arba vadovaudamiesi pakuotės lapelyje pateiktais dozavimo nurodymais. Jeigu jums atrodo, kad skausmas malšinamas nepakankamai, nedidinkite dozės savo nuožiūra, bet pasikonsultuokite su gydytoju.
Jei suvartojote per didelę Ibustar dozę arba jei vaikai atsitiktinai suvartojo šio vaisto, visada kreipkitės į gydytoją ar artimiausią ligoninę, kad jie išreikštų savo nuomonę dėl galimos rizikos ir patartų, kokių veiksmų reikia imtis.
Galimi perdozavimo simptomai yra šie:
- gali pasireikšti tokie simptomai, kaip pykinimas, skrandžio skausmai, vėmimas (gali būti šiek tiek kraujo), galvos skausmas, triukšmas ausyse, sumišimas ir nekontroliuojami akių judesiai. Nustatyta, kad suvartojus dideles dozes, pasireiškia mieguistumas, skausmas krūtinės srityje, stiprus ir greitas širdies plakimas, sąmonės netekimas, traukuliai (dažniausiai vaikams), silpnumas ir galvos svaigimas, kraujas šlapime, šąlančio kūno jausmas ir kvėpavimo sutrikimai;
- centrinės nervų sistemos tokie sutrikimai kaip galvos skausmas, apkvaitimas, galvos sukimasis (vertigo), ūžesys ausyse, sujaudinimas, sąmonės pritemimas, sąmonės netekimas ir koma, traukuliai;
- virškinimo trakto sutrikimai: pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, kraujavimas virškinimo trakte, žymiai rečiau - viduriavimas;
- greiti nevalingi akių obuolių judesiai, neryškus matymas;
- hiperkalemija, metabolinė acidozė;
- kepenų ir inkstų funkcijos sutrikimai;
- pailgėjęs protrombino laikas ir tarptautinis normalizuotas santykis TNS (INR);
- kraujospūdžio nukritimas;
- susilpnėjęs kvėpavimas (kvėpavimo nepakankamumas);
- mėlynai raudona odos ir gleivinių spalva (cianozė);
- bronchine astma sergantiems pacientams gali paūmėti jos simptomai.
Specifinio priešnuodžio apsinuodijus nėra.
Jeigu įtariate, kad perdozavote Ibustar, iškart praneškite gydytojui. Priklausomai nuo apsinuodijimo sunkumo gydytojas nuspręs, kokios priemonės gali būti reikalingos.
Pamiršus pavartoti Ibustar
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Ibustar
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nepageidaujami poveikiai
Į nepageidaujamų poveikių sąrašą įtraukti visi nepageidaujami poveikiai, apie kuriuos buvo sužinota gydant ibuprofenu, taip pat ir tie, kurie pasireiškia didelėmis dozėmis gydant reumatu sergančius pacientus ilgą laiką. Nepageidaujami poveikiai, pagal dažnio klasifikaciją pasitaikantys dažniau nei labai retai, yra taikomi kasdieniam trumpalaikiam vartojimui, kai didžiausia geriamoji ibuprofeno dozė per parą siekia 1200 mg (3 Ibustar tabletės), žvakutėmis – 1800 mg.
Reikia atkreipti dėmesį, kad nurodyti nepageidaujami reiškiniai į vaistą daugiausia priklauso nuo dozės.
Dažniausiai pastebėtas nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui. Gali atsirasti pepsinė opa, prakiurimas arba kraujavimas iš virškinimo trakto, kuris, ypač senyviems pacientams, gali būti mirtinas (žr. skyrelį. „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Gauta pranešimų apie pykinimą, vėmimą, viduriavimą, vidurių pūtimą, vidurių užkietėjimą, virškinimo sutrikimą, pilvo skausmą, juodas dėl kraujo išmatas, vėmimą krauju, opinį stomatitą (burnos gleivinės uždegimas ir išopėjimas), kolito ir Krono ligos paūmėjimą (žr. skyrelį „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Retesniais atvejais pastebėtas skrandžio gleivinės uždegimas. Kraujavimo iš virškinimo trakto rizika ypač priklauso nuo dozavimo intervalų ir gydymo trukmės.
Pajutus stiprų skausmą viršutinėje pilvo dalyje, pradėjus vemti krauju, prastebėjus kraują išmatose ir (arba) pajuodavusias išmatas, nustokite vartoti Ibustar ir nedelsdami praneškite gydytojui.
Gydant NVNU, gauta pranešimų apie edemą, aukštą kraujospūdį ir širdies nepakankamumą.
Tokie vaistai, kaip Ibustar, gali būti susiję su širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus nedideliu padidėjimu.
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų)
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų)
Tokiu atveju reikia nutraukti Ibustar vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1 000 asmenų)
Labai reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 000 asmenų)
Jei vartojant Ibustar atsiranda infekcijos požymių (pvz., paraudimas, patinimas, perkaitimas, skausmas, karščiavimas) arba jie pasunkėja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Pirmieji simptomai gali būti karščiavimas, gerklės skausmas, paviršinės žaizdelės burnoje, gripui būdingi nusiskundimai, stiprus nuovargis, kraujavimas iš nosies ir odos.
Tokiais atvejais reikia nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją. Negalima savarankiškai gydytis jokiais skausmą ar karštį malšinančiais vaistais.
Jos gali pasireikšti kaip veido edema, liežuvio patinimas, vidinis gerklų pabrinkimas su kvėpavimo takų susiaurėjimu, dusulys, greitas širdies plakimas, kraujospūdžio nukritimas iki gyvybei pavojingo šoko.
Jei pasireiškia kuris nors iš šių simptomų (tai gali nutikti net ir pavartojus vaisto pirmą kartą), nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Šalutinio poveikio reiškiniai, kurių dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
Jei pasireiškia arba pasunkėja nurodytieji simptomai, nustokite vartoti Ibustar ir nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Ibustar sudėtis
Ibustar išvaizda ir kiekis pakuotėje
Baltos arba beveik baltos spalvos pailgos, apie 17 mm ilgio ir 8 mm pločio, plėvele dengtos tabletės su vagele tabletei perlaužti abiejose pusėse; viršutinėje dalyje abiejose vagelės pusėse įspausta po raidę „E“.
Lizdinė plokštelė (vaikams neišardoma), sudaryta iš balto kieto PVC apvalkalo ir minkštos popieriumi laminuotos aliuminio folijos arba minkštos aliuminio folijos, dėžutėje yra po 30 arba 50 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Berlin-Chemie AG (Menarini Group)
Glienicker Weg 125
12489 Berlin
Vokietija
Gamintojas
Berlin-Chemie AG
Glienicker Weg 125
12489 Berlin
Vokietija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą:
UAB „BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC“
Jasinskio g. 16a, LT-03163 Vilnius
Tel. +370 5 269 19 47
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2022-03-29.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.