Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Lorista 50 mg plėvele dengtos tabletės
losartano kalio druska
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Lorista ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Lorista
3. Kaip vartoti Lorista
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Lorista
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Lorista ir kam jis vartojamas
Losartanas (Lorista) priklauso kraujospūdį mažinančių vaistų, žinomų angiotenzino II receptorių antagonistų pavadinimu, grupei. Angiotenzinas II yra organizme gaminama medžiaga, kuri prisijungia prie kraujagyslėse esančių receptorių ir jas susiaurina. Tai sukelia kraujospūdžio padidėjimą. Losartanas neleidžia angiotenzinui II prisijungti prie šių receptorių, todėl sukelia kraujagyslių atsipalaidavimą, dėl kurio mažinamas kraujospūdis. Losartanas lėtina inkstų funkcijos silpnėjimą pacientams, kuriems yra didelio kraujospūdžio liga ir II tipo cukrinis diabetas.
Lorista vartojamas:
2. Kas žinotina prieš vartojant Lorista
Lorista vartoti draudžiama
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Lorista.
Jeigu manote, kad esate (arba galite tapti) nėščia, turite apie tai pasakyti savo gydytojui. Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu Lorista vartoti nerekomenduojama. Po trečio nėštumo mėnesio šio vaisto vartoti negalima, nes jis gali padaryti didžiulės žalos Jūsų kūdikiui, žr. poskyrį “Nėštumas ir žindymo laikotarpis“.
Svarbu, kad prieš pradėdami vartoti Lorista pasakytumėte gydytojui:
- AKF inhibitorių (pavyzdžiui, enalaprilį, lizinoprilį, ramiprilį), ypač jei turite su cukriniu diabetu susijusių inkstų sutrikimų;
- aliskireną.
Jūsų gydytojas gali reguliariai ištirti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį ir elektrolitų (pvz., kalio) kiekį kraujyje.
Taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyryje „Lorista vartoti draudžiama“.
Vaikams ir paaugliams
Lorista poveikio vaikams tyrimai buvo atlikti. Daugiau informacijos teiraukitės savo gydytojo.
Losartano nerekomenduojama skirti inkstų ar kepenų ligomis sergantiems vaikams, nes duomenų apie tokius pacientus yra nedaug. Losartano nerekomenduojama skirti jaunesniems kaip 6 metų vaikams, nes nėra įrodyta, kad jis veiktų šios amžiaus grupės pacientams.
Kiti vaistai ir Lorista
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pasakykite savo gydytojui, jei vartojate kalio papildų, kalio turinčių druskos pakaitalų, kalį organizme sulaikančių vaistų, pvz., tam tikrų diuretikų (pvz., amilorido, triamtereno, spironolaktono), ar kitų vaistų, galinčių padidinti kalio koncentraciją serume (pvz., heparino, vaistų, kurių sudėtyje yra trimetoprimo), nes vartoti kartu su Lorista nerekomenduojama.
Jūsų gydytojui gali tekti pakeisti Jūsų dozę ir (arba) imtis kitų atsargumo priemonių:
Būkite ypatingai atsargūs, jeigu gydymo Lorista metu vartojate šių vaistų:
Jeigu Jūsų inkstų funkcija sutrikusi, šie vaistai ją gali susilpninti.
Vaistų, kurių sudėtyje yra ličio, kartu su losartanu vartoti negalima, jeigu to atidžiai neprižiūri gydytojas. Gali reikėti specialių atsargumo priemonių (pvz., kraujo tyrimų).
Lorista vartojimas su maistu ir gėrimais
Lorista galima vartoti valgio metu ar nevalgius.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumo laikotarpis
Jeigu manote, kad esate nėščia (arba galėtumėte būti nėščia), privalote apie tai pasakyti savo gydytojui. Jūsų gydytojas patars Jums nutraukti Lorista vartojimą prieš pastojant arba kai tik sužinosite, kad esate nėščia, bei vietoje Lorista paskirs Jums vartoti kitokius vaistus. Nėštumo pradžioje Lorista vartoti nerekomenduojama, o nuo 3‑iojo nėštumo mėnesio jį vartoti draudžiama, nes tuo metu vartojamas jis gali rimtai pakenkti Jūsų vaisiui.
Žindymo laikotarpis
Jeigu maitinate krūtimi ar ketinate tai daryti, pasakykite savo gydytojui. Krūtimi maitinančioms motinoms Lorista vartoti nerekomenduojama, todėl, jeigu norite žindyti, gydytojas Jums gali paskirti kitokį gydymą. Tai ypač svarbu, jei žindysite naujagimį ar prieš laiką gimusį kūdikį.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta.
Nesitikima, kad Lorista paveiks Jūsų gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus. Vis dėlto kai kuriems žmonėms losartanas, kaip ir kiti vaistai nuo aukšto kraujospūdžio ligos, gali sukelti galvos svaigimą ir mieguistumą. Jeigu Jums pasireiškė galvos svaigimas arba mieguistumas, pasitarkite su gydytoju prieš užsiimdami tokia veikla.
Lorista sudėtyje yra laktozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Lorista
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Tikslią dozę nustatys gydytojas, įvertinęs Jūsų būklę ir išsiaiškinęs, ar vartojate kitų vaistų. Svarbu Lorista vartoti tiek laiko, kiek gydytojo skirta, kad galėtumėte tinkamai kontroliuoti savo kraujospūdį.
Suaugusieji, sergantys aukšto kraujospūdžio liga
Gydyti dažniausiai pradedama 50 mg losartano doze (viena Lorista 50 mg plėvele dengta tablete), vartojama kartą per parą. Daugiausiai kraujospūdis sumažėja po 3 – 6 gydymo savaičių. Vėliau kai kuriems pacientams dozę galima padidinti iki 100 mg losartano (dviejų Lorista 50 mg tablečių) vieną kartą per parą.
Jeigu manote, kad losartano poveikis yra per stiprus arba per silpnas, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Jaunesni kaip 6 metų vaikai
Lorista nerekomenduojama skirti jaunesniems kaip 6 metų vaikams, nes nėra įrodyta, kad jis veiktų šios amžiaus grupės pacientams.
Nuo 6 iki 18 metų vaikai
Pacientams, kurių kūno svoris nuo 20 iki 50 kg, rekomenduojama pradinė dozė yra 0,7 mg losartano kg kūno svorio, ji vartojama vieną kartą per parą (iki 25 mg Lorista). Gydytojas gali padidinti dozę, jeigu kraujospūdis nėra kontroliuojamas.
Suaugusieji, sergantys aukšto kraujospūdžio liga ir II tipo cukriniu diabetu
Gydyti dažniausiai pradedama 50 mg losartano doze (viena Lorista 50 mg plėvele dengta tablete), vartojama kartą per parą. Atsižvelgiant į kraujospūdžio reakciją, vėliau dozę galima padidinti iki 100 mg losartano (dviejų Lorista 50 mg tablečių) kartą per parą.
Losartano galima vartoti kartu su kitais kraujospūdį mažinančiais vaistais (pvz., diuretikais, kalcio kanalų blokatoriais, alfa arba beta adrenoblokatoriais ir centrinio poveikio vaistais), insulinu ar kitais vaistais, paprastai vartojamais gliukozės kiekiui kraujyje mažinti (pvz., sulfonilurėjos dariniais, glitazonais ir gliukozidazės inhibitoriais).
Širdies nepakankamumu sergantys suaugusieji
Gydyti dažniausiai pradedama 12,5 mg losartano doze (viena Lorista 12,5 mg plėvele dengta tablete), vartojama kartą per parą. Paprastai dozė kas savaitė palaipsniui didinama (t.y. pirmą savaitę vartojama 12,5 mg dozė vieną kartą per parą, antrą savaitę didinama iki 25 mg (viena Lorista 25 mg plėvele dengta tabletė arba dvi Lorista 12,5 mg plėvele dengtos tabletės) vieną kartą per parą, trečią savaitę − iki 50 mg, ketvirtą savaitę – iki 100 mg, penktą savaitę – iki 150 mg vieną kartą per parą) iki įprastinės palaikomosios dozės, kurią nustatys Jūsų gydytojas. Gali būti skiriama ir didžiausia 150 mg losartano dozė (pavyzdžiui, trys Lorista 50 mg plėvele dengtos tabletės arba po vieną 50 mg ir 100 mg Lorista plėvele dengtą tabletę).
Vartojant Lorista 50 mg plėvele dengtas tabletes mažiausia galima dozė – 50 mg. Norint gauti mažesnę dozę vartojamos kito stiprumo Lorista tabletės: Lorista 12,5 mg plėvele dengtos tabletės ar Lorista 25 mg plėvele dengtos tabletės.
Širdies nepakankamumo gydymo metu losartanas dažniausiai vartojamas kartu su diuretikais (vaistais, kurie didina pro inkstus pašalinamo vandens kiekį) ir (arba) rusmenės preparatais (vaistais, padedančiais stiprinti širdį ir didinti jos veiksmingumą) arba (ir) beta adrenoblokatoriais.
Dozavimas specialių grupių pacientams
Tam tikriems pacientams, pavyzdžiui, gydytiems didelėmis diuretikų dozėmis, kurių kepenų funkcija sutrikusi arba kurie yra vyresni kaip 75 metų, gydytojas gali patarti vartoti mažesnę dozę, ypač gydymo pradžioje. Pacientams, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, losartano vartoti draudžiama (žr. skyrių „Lorista vartoti draudžiama“).
Vartojimo būdas
Tabletes reikia nuryti užgeriant stikline vandens. Stenkitės Lorista išgerti kasdien tokiu pačiu laiku. Svarbu Lorista vartoti tol, kol gydytojas lieps jo vartojimą nutraukti.
Ką daryti pavartojus per didelę Lorista dozę
Jeigu Jūs atsitiktinai pavartojote per daug tablečių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Perdozavimo simptomai yra žemas kraujospūdis, padažnėjęs arba net suretėjęs širdies plakimas.
Pamiršus pavartoti Lorista
Jeigu atsitiktinai pamiršote pavartoti paros dozę, kitą dozę gerkite įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu Jums pasireiškė toliau išvardytas poveikis, losartano tablečių nebevartokite ir nedelsdami pasakykite gydytojui arba kreipkitės į artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių:
Sunki alerginė reakcija (išbėrimas, niežėjimas, veido, lūpų, burnos ar ryklės sutinimas, kuris gali pasunkinti rijimą ar kvėpavimą).
Tai sunkus, bet retas šalutinis poveikis, kuris pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 000 pacientų, bet mažiau kaip 1 iš 1 000 pacientų. Jums gali prireikti skubios gydytojo pagalbos arba guldymo į ligoninę.
Toliau išvardytas šalutinis poveikis buvo nustatytas, vartojant Lorista.
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali atsirasti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali atsirasti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų):
Reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali atsirasti rečiau kaip 1 iš 1 000 asmenų):
Šalutinio poveikio reiškiniai, kurių dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
Šalutiniai poveikiai vaikams buvo panašūs į stebėtus suaugusiesiems.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568.
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje nei 30 °C temperatūroje.
Vaistą laikykite gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Lorista sudėtis
Pagalbinės medžiagos yra: tabletės branduolyje - kukurūzų krakmolas, pregelifikuotas krakmolas, mikrokristalinė celiuliozė, laktozė monohidratas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, magnio stearatas; tabletės plėvelėje - hipromeliozė, talkas, propilenglikolis, titano dioksidas (E171). Žr. 2 skyrių „Lorista sudėtyje yra laktozės“.
Lorista išvaizda ir kiekis pakuotėje
Apvalios, truputį abipus išgaubtos, baltos, su vagele vienoje pusėje, plėvele dengtos tabletės nuožulniais kraštais.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Dėžutė, kurioje yra 28, 56 arba 84 plėvele dengtos tabletės PVC/PVDC/aliuminio lizdinėse plokštelėse.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovėnija
Gamintojas
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovėnija
arba
TAD Pharma GmbH, Heinz Lohmann Straße 5, D-27472 Cuxhaven, Vokietija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB KRKA Lietuva Senasis Ukmergės kelias 4, Vilniaus raj., Užubalių k. LT - 14013 Tel. + 370 5 236 27 40 |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2021-10-19.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/