Pakuotės lapelis: informacija pacientui
Parnido 3 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Parnido 6 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Parnido 9 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
paliperidonas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Parnido ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Parnido
3. Kaip vartoti Parnido
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Parnido
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Parnido ir kam jis vartojamas
Parnido sudėtyje yra veikliosios medžiagos paliperidono, kuris priklauso vaistų nuo psichozės grupei.
Parnido gydoma suaugusiųjų ir 15 metų bei vyresnių paauglių šizofrenija.
Šizofrenija yra sutrikimas, pasireiškianti šiais simptomais: girdimi garsai, matomi vaizdai ar jaučiami reiškiniai, kurių nėra, apsėda klaidingi įsitikinimai, neįprastas įtarumas, užsisklendžiama savyje, nerišliai kalbama, nenuosekliai elgiamasi, nublanksta emocijos. Žmonių, kuriems pasireiškia šis sutrikimas, nuotaika gali būti prislėgta, jie gali jausti nerimą, sąžinės graužimą ar įtampą.
Parnido taip pat gydomas suaugusiųjų šizoafektinis sutrikimas.
Šizoafektinis sutrikimas yra psichikos būklė, dėl kurios asmuo patiria įvairių šizofrenijos simptomų (išvardytų pirmiau), pasireiškiančių kartu su nuotaikos sutrikimo simptomais (pernelyg didelis džiaugsmas ar liūdesys, stiprus susijaudinimas, išsiblaškymas, nemiga, šnekumas, susidomėjimo kasdiene veikla praradimas, pernelyg ilgas arba trumpas miegojimas, pernelyg didelis arba mažas valgumas bei pasikartojančios mintys apie savižudybę).
Parnido gali padėti sumažinti Jūsų ligos simptomus ir neleisti simptomams atsinaujinti.
2. Kas žinotina prieš vartojant Parnido
Parnido vartoti negalima:
- jeigu yra alergija paliperidonui, risperidonui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku prieš pradėdami vartoti Parnido:
Jeigu Jums yra bet kuri iš aukščiau nurodytų būklių, pasakykite apie tai savo gydytojui, kad jis galėtų koreguoti vaisto dozę Jums ar Jus stebėti.
Kadangi pavojingai maži tam tikrų baltųjų kraujo ląstelių, reikalingų kovoti su infekcija Jūsų kraujyje, kiekiai paliperidono vartojantiems pacientams buvo stebėti labai retai, Jūsų gydytojas gali patikrinti Jūsų baltųjų kraujo ląstelių kiekius.
Vartojant Parnido gali padidėti Jūsų svoris. Žymus svorio padidėjimas gali neigiamai paveikti Jūsų sveikatą. Gydytojas turi reguliariai matuoti Jūsų kūno svorį.
Kadangi paliperidonas vartojantiems pacientams buvo nustatytas cukrinis diabetas arba jau esančio cukrinio diabeto paūmėjimas, Jūsų gydytojas turi patikrinti dėl didelio cukraus kiekio kraujyje požymių. Cukriniu diabetu sergantiems pacientams reikia reguliariai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje.
Operacijos dėl akies lęšiuko drumsties (kataraktos) metu vyzdys (juodos spalvos skritulys Jūsų akies viduryje) gali nepadidėti iki reikiamo dydžio. Be to, operacijos metu rainelė (spalvotoji akies dalis) gali tapti suglebusi, ir dėl to gali būti pažeista akis. Jeigu planuojate savo akies operaciją, būtinai pasakykite savo akių gydytojui, kad vartojate šį vaistą.
Vaikams ir paaugliams
Parnido negalima vartoti vaikų ir paauglių iki 15 metų šizofrenijai gydyti.
Parnido negalima vartoti vaikų ir paauglių, jaunesnių kaip 18 metų, šizoafektiniam sutrikimui gydyti.
Taip yra todėl, kad nėra žinoma, ar paliperidonas yra saugus ar veiksmingas šiose amžiaus grupėse.
Kiti vaistai ir Parnido
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Šį vaistą vartojant kartu su kai kuriais vaistais nuo širdies ligų, kurie reguliuoja širdies ritmą, arba kartu su kai kuriais kitų grupių vaistais, tokiais kaip antihistamininiai, antimaliariniai arba kiti vaistai nuo psichozės, gali atsirasti elektrinės širdies funkcijos sutrikimai.
Šis vaistas visų pirma veikia smegenis, taigi dėka adityvaus poveikio smegenims gali sąveikauti su kitais, irgi smegenis veikiančiais vaistais (ar alkoholiu).
Šis vaistas gali mažinti kraujospūdį, taigi šį vaistą vartoti kartu su kitais vaistais, kurie mažina kraujospūdį, reikia atsargiai.
Šis vaistas gali silpninti vaistų nuo Parkinsono (Parkinson) ligos ir neramių kojų sindromo veikimą (pvz., levodopos).
Šio vaisto poveikis gali keistis, jeigu kartu vartojate vaistų, kurie veikia virškinimo trakto turinio judėjimo greitį (pvz., metoklopramido).
Šį vaistą vartojant kartu su valproatu, reikia apsvarstyti šio vaisto dozės mažinimo būtinybę.
Geriamojo risperidono vartoti kartu su šiuo vaistu nerekomenduojama, nes, juos vartojant kartu, gali sustiprėti šalutinis poveikis.
Parnido turi būti atsargiai vartojamas su vaistais, kurie didina centrinės nervų sistemos aktyvumą (psichostimuliatoriais, tokiais kaip metilfenidatas).
Parnido vartojimas su alkoholiu
Vartojant šį vaistą, negalima gerti alkoholio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia ar žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Nėštumo metu šio vaisto vartoti nepasitarus su gydytoju negalima. Naujagimiams, kurių motinos vartojo paliperidoną paskutiniuoju nėštumo trimestru (paskutiniuosius tris nėštumo mėnesius), gali būti šių toliau išvardytų simptomų: drebėjimas, raumenų sustingimas ir (arba) silpnumas, mieguistumas, sujaudinimas, kvėpavimo sutrikimas ir apsunkintas maitinimas. Jeigu Jūsų kūdikiui atsirastų bet kuris iš šių simptomų, Jums gali reikėti kreiptis į gydytoją. Vartojant šį vaistą, žindyti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant šį vaistą gali atsirasti galvos svaigimas ir regėjimo sutrikimai (žr. 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“), todėl tai turi būti įvertinta situacijose, kai yra reikalingas pilnas budrumas (pvz., vairuojant automobilį ar valdant mechanizmus).
Parnido sudėtyje yra natrio
Šio vaisto tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
3. Kaip vartoti Parnido
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas ar vaistininkas. Jei nesate tikri, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Vartojimas suaugusiesiems
Rekomenduojama dozė suaugusiesiems yra 6 mg vieną kartą per parą ryte, bet gydytojas gali dozę padidinti ar sumažinti nuo 3 mg iki 12 mg vaisto dozės vieną kartą per parą gydant šizofreniją, arba nuo 6 mg iki 12 mg dozės vieną kartą per parą gydant šizoafektinį sutrikimą. Tai priklausys nuo to, kaip gerai vaistas veikia Jus.
Vartojimas paaugliams
Rekomenduojama pradinė dozė 15 metų ir vyresnių paauglių šizofrenijai gydyti yra 3 mg vieną kartą per parą ryte.
Paaugliams, sveriantiems 51 kg ar daugiau, dozė gali būti didinama iki nuo 6 mg iki 12 mg vieną kartą per parą ribose.
Paaugliams, sveriantiems mažiau nei 51 kg, dozė gali būti padidinta iki 6 mg vieną kartą per parą.
Jūsų gydytojas nuspręs, kiek Jums skirti vaisto. Kiekis priklausys nuo to, kaip gerai vaistas veikia Jus.
Kaip ir kada vartoti Parnido
Šį vaistą reikia išgerti. Tabletę reikia nuryti visą užgeriant vandeniu ar kitu skysčiu. Tablečių negalima nei kramtyti, nei laužyti, nei traiškyti.
Šį vaistą reikia išgerti kiekvieną rytą arba valgant pusryčius, arba nevalgius pusryčių, bet būtinai kiekvieną dieną vienodai. Nekeiskite vartojimo būdo vieną dieną šį vaistinį preparatą gerdami valgant pusryčius, o kitą dieną – nevalgius pusryčių.
Nurijus tabletę, veiklioji medžiaga paliperidonas ištirpsta, o tabletės plėvelė pasišalina iš organizmo.
Pacientai, kuriems yra inkstų sutrikimų
Gydytojas gali keisti šio vaistinio preparato dozę, atsižvelgdamas į Jūsų inkstų funkciją.
Senyvi asmenys
Jeigu yra susilpnėjusi Jūsų inkstų funkcija, Jūsų gydytojas gali sumažinti Jūsų vartojamą vaisto dozę.
Ką daryti pavartojus per didelę Parnido dozę?
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Galite jausti mieguistumą, nuovargį, patirti nenormalių kūno judesių, gali sutrikti stovėjimas ir ėjimas, svaigti galva dėl sumažėjusio kraujospūdžio, pakisti pulsas.
Pamiršus pavartoti Parnido
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Jeigu praleidote vieną dozę, kitą rytą išgerkite dozę, kaip įprasta. Jeigu praleidote dvi ar daugiau dozių, kreipkitės į gydytoją.
Nustojus vartoti Parnido
Nenustokite vartoti šio vaisto, nes išnyks vaisto poveikis. Turite nenustoti vartoti šį vaistą, nebent Jūsų gydytojas lieps taip daryti, nes kitaip gali atsinaujinti ligos simptomai.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsdami pasakykite gydytojui, jeigu:
Labai dažnas: gali pasireikšti daugiau kaip 1 iš 10 žmonių
Dažnas šalutinis poveikis: gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 žmonių
Nedažnas šalutinis poveikis: gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 žmonių
Retas šalutinis poveikis: gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1 000 žmonių
Dažnis nežinomas: dažnis negali būti įvertintas pagal turimus duomenis
Toliau išvardyti šalutiniai poveikiai buvo pastebėti vartojant kitą vaistą, vadinamą risperidonu, kuris yra labai panašus į paliperidoną, todėl jie taip pat gali būti tikėtini vartojant Parnido: su miegu susijęs valgymo sutrikimas, kitokio pobūdžio smegenų kraujagyslių problemos, traškantys garsai plaučiuose ir sunkus ar gyvybei pavojingas išbėrimas su pūslėmis ir odos lupimusi, kuris gali pirmiausiai pasireikšti burnos ertmėje ir aplink burną, nosį, akis ir lytinius organus bei išplisti į kitas kūno dalis (Stivenso-Džonsono [Stevens-Johnson] sindromas ar toksinė epidermio nekrolizė). Taip pat gali atsirasti akių sutrikimų kataraktos operacijos metu. Jeigu vartojate ar esate vartoję paliperidoną, kataraktos operacijos metu gali atsirasti būklė, kuri vadinama operaciniu suglebusios rainelės sindromu (OSRS). Jeigu Jums yra reikalinga kataraktos operacija, būtinai pasakykite savo akių gydytojui, kad vartojate arba vartojote šio vaisto.
Kiti šalutiniai poveikiai, pasireiškiantys paaugliams
Paaugliams dažniausiai pasireiškė šalutinis poveikis, kuris buvo panašus į stebėtą suaugusiesiems, išskyrus toliau nurodytą šalutinį poveikį, kuris pastebėtas dažniau:
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Parnido
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės ir kartono dėžutės po „EXP/Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Parnido sudėtis
Parnido išvaizda ir kiekis pakuotėje
3 mg: baltos arba pilkšvai baltos, apvalios abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, gali būti nelygiu paviršiumi ir kurių vienoje tabletės pusėje įspaustas ženklas „P3“. Skersmuo: maždaug 9 mm.
6 mg: rusvai gelsvos, apvalios abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, gali būti nelygiu paviršiumi ir kurių vienoje tabletės pusėje įspaustas ženklas „P6“. Skersmuo: maždaug 9 mm.
9 mg: rausvos, apvalios abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, gali būti nelygiu paviršiumi ir kurių vienoje tabletės pusėje įspaustas ženklas „P9“. Skersmuo: maždaug 9 mm.
Parnido pakuojamas į kartono dėžutes po:
28, 30, 56, 60, 84, 90 arba 98 pailginto atpalaidavimo tabletes lizdinėse plokštelėse.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas ir gamintojas
KRKA, d.d., Novo mesto
Šmarješka cesta 6
8501 Novo mesto
Slovėnija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB KRKA Lietuva
Senasis Ukmergės kelias 4,
Užubalių km., Vilniaus r.
LT - 14013
Tel. + 370 5 236 27 40
Šis vaistas Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse registruotas tokiais pavadinimais:
Valstybės pavadinimas | Vaisto pavadinimas |
Bulgarija | Парнидо |
Vengrija, Čekija, Estija, Ispanija, Kroatija, Airija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovėnija, Slovakija, Lietuva | Parnido |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2021-09-01.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.