Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
POSTINOR - DUO 750 mikrogramų tabletės
levonorgestrelis
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti šį vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip aprašyta šiame lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra POSTINOR - DUO ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant POSTINOR - DUO
3. Kaip vartoti POSTINOR - DUO
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti POSTINOR - DUO
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra POSTINOR - DUO ir kam jis vartojamas
POSTINOR - DUO yra skubios pagalbos kontraceptikas, kurį galima vartoti po lytinio akto, kurio metu kontraceptinės priemonės nebuvo naudotos arba naudota kontraceptinė priemonė nebuvo veiksminga. Šio tipo kontracepcija dažnai vadinama “kito ryto piliule”. Po nesaugaus lytinio akto per 72 valandas (tris paras) pavartojus iš karto dvi POSTINOR - DUO tabletes, nėštumo išvengiama99 % atvejų.
POSTINOR - DUO neapsaugos Jūsų nuo nėštumo kiekvienu atveju:
• tabletės bus tuo veiksmingesnės, kuo greičiau bus pavartotos po nesaugaus lytinio akto,
• tai reiškia, kad po nesaugaus lytinio akto geriau išgerti tabletę pirmąją parą (24 valandas) nei trečią
parą (tarp 48 ir 72 valandų).
POSTINOR - DUO poveikis:
• slopina kiaušialąstės atsiskyrimą iš kiaušidės;
• slopina apvaisinimą, jei kiaušialąstė jau atsiskyrusi.
Taigi POSTINOR - DUO veikia tik neprasidėjus nėštumui. Vaistas neveikia, jei jau esate pastojusi.
POSTINOR - DUO gali padėti apsisaugoti nuo nėštumo, bet turite išgerti dvi tabletes kaip galima greičiau ir ne vėliau, kaip per 72 valandas (tris paras) po nesaugaus lytinio akto.
POSTINOR - DUO negalima vartoti mergaitėms, kurioms dar nebuvo pirmųjų mėnesinių.
2. Kas žinotina prieš vartojant POSTINOR - DUO
Prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, nes šis vaistas, kaip skubios kontracepcijos priemonė, gali Jums netikti, jeigu yra bet kuri žemiau nurodyta aplinkybė.
POSTINOR - DUO galite vartoti bet kuriuo Jūsų ciklo laikotarpiu, išskyrus, kai mėnesinės vėluoja. Jei mėnesinės vėluoja, pasakykite apie tai gydytojui arba vaistininkui.
Jei Jūs ar Jūsų vaistininkas mano, kad galite jau būti pastojusi, Jums reikės atlikti nėštumo testą.
POSTINOR - DUO vartoti negalima:
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti skubiąją kontracepciją, jeigu:
• sergate žarnyno liga (pvz., Krono liga), kurios metu pablogėja maisto virškinimas;
• sergate sunkia kepenų liga.
Yra duomenų, kad didėjant kūno masei ar kūno masės indeksui (KMI) POSTINOR - DUO gali būti mažiau veiksmingas, bet šie duomenys yra riboti ir negalutiniai. Todėl POSTINOR - DUO vis dar rekomenduojamas visoms moterims, nepriklausomai nuo jų kūno svorio ar KMI.
POSTINOR - DUO yra mažiau veiksmingas nei įprasti reguliarūs kontracepcijos būdai, todėl vaistas
tinka tik tuo atveju, jei būtina skubi kontracepcija. Jei vieno ciklo metu POSTINOR - DUO pavartojamas daugiau nei vieną kartą, jis yra mažiau veiksmingas ir labiau tikėtina, kad sutriks ciklas. Jūsų gydytojas arba šeimos planavimo klinika gali Jums suteikti informacijos apie ilgalaikius kontracepcijos metodus, kurie veiksmingiau apsaugos nuo nėštumo.
Šis vaistas neapsaugos Jūsų nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Tai gali padaryti tik prezervatyvas. Jei lytinio akto metu nenaudojamas prezervatyvas (arba jis plyšta ar nusmunka), galima užsikrėsti lytiniu keliu plintančia liga ar ŽIV (žmogaus imunodeficito virusu).
Jei dėl to nerimaujate, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jei turite bet kokių klausimų apie skubios pagalbos kontracepciją, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.
Vaikams ir paaugliams
POSTINOR - DUO negalima vartoti mergaitėms, kurioms dar nebuvo pirmųjų mėnesinių.
Kiti vaistai ir POSTINOR - DUO
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie kartu vartojami vaistai gali mažinti POSTINOR - DUO veiksmingumą. Jei praėjusių 4 savaičių laikotarpiu vartojote bet kurį iš toliau išvardytų vaistų, POSTINOR - DUO gali būti Jums mažiau veiksmingas:
Jūsų gydytojas gali Jums skirti kitokią (nehormoninę) skubios kontracepcijos priemonę, t. y., vartojamą į gimdos ertmę vario turinčią sistemą. Jei tai Jums netinka arba negalite tuoj pat kreiptis į gydytoją, išgerkite dvigubą POSTINOR - DUO dozę.
Pavartojusi tablečių, kaip galima greičiau kreipkitės į gydytoją įsitikinti, jog nesate nėščia ir pasitarti dėl tinkamos reguliarios kontracepcijos priemonės (taip pat žr. 3 skyriuje “Kaip vartoti POSTINOR - DUO).
POSTINOR - DUO taip pat gali turėti įtakos kitų vaistų veiksmingumui: POSTINOR – DUO gali padidinti kartu vartojamo ciklosporino (vaisto, vartojamo imuninės sistemos slopinimui) koncentraciją kraujyje ir didinti jo toksiškumo riziką.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nevartokite šio vaisto, jeigu esate nėščia.
Jei pavartojusi šio vaisto vis dėlto pastojote, būtinai kreipkitės į gydytoją. Kad POSTINOR - DUO pažeistų gimdoje besivystantį vaisių, duomenų nėra, tačiau gydytojas turi patikrinti, ar nėštumas nėra negimdinis (t. y., vaisius vystosi ne gimdoje). Tai ypač svarbu tuo atveju, jeigu išgėrusi POSTINOR - DUO jaučiate stiprų pilvo skausmą arba Jums anksčiau yra buvęs negimdinis nėštumas, buvo atlikta kiaušintakių operacija arba sirgote mažojo dubens organų uždegimu.
Labai nedaug veikliosios šio vaisto medžiagos levonorgestrelio patenka į motinos pieną. Nemanoma, kad tai kenkia kūdikiui, tačiau jei nerimaujate, galite išgerti POSTINOR - DUO iškart po žindymo ir po to kūdikio nežindykite mažiausiai 8 valandas. Tokiu atveju dozę išgersite likus pakankamai laiko iki kito žindymo, ir taip sumažės veikliosios medžiagos kiekis, su pienu galintis patekti į kūdikio organizmą.
Levonorgestrelis didina ciklo sutrikimų galimybę, todėl kartais ovuliacija gali įvykti anksčiau arba vėliau, ir vaisingų dienų datos gali kisti. Kaip ilgai tęsiasi pavartoto levonorgestrelio poveikis vaisingumui, duomenų neturima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
POSTINOR - DUO tablečių poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas.
POSTINOR-DUO sudėtyje yra laktozės monohidrato
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį, prieš pradedant vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti POSTINOR – DUO
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip aprašyta šiame lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Abi tabletes pavartokite kaip galima greičiau, geriausia per 12 valandų, bet ne vėliau kaip per 72 valandas (3 paras) po nesaugaus lytinio akto. Nedelskite išgerti tabletes. Kuo greičiau po nesaugaus lytinio akto išgersite tabletes, tuo jos bus veiksmingesnės. Nuo nėštumo tabletės gali apsaugoti tik pavartotos per 72 valandas po nesaugaus lytinio akto.
Jei žinote arba manote, jog nesate nėščia, POSTINOR - DUO galite vartoti bet kurią ciklo dieną. Tabletes nurykite nekramtytas, užsigerkite vandeniu.
Kaip dažnai galima vartoti POSTINOR - DUO
POSTINOR - DUO vartojama tik neatidėliotinu atveju ir jos nėra reguliarios kontracepcijos metodas. Jei POSTINOR - DUO vartotumėte dažniau kaip vieną kartą per mėnesinių ciklą, gali sutrikti ciklas, be to, POSTINOR - DUO nėra toks veiksmingas, kaip įprastiniai reguliariai vartojami sudėtiniai geriamieji kontraceptikai. Pasitarkite su gydytoju apie ilgalaikius kontracepcijos būdus, kurie veiksmingiau apsaugos Jus nuo nėštumo.
Ką daryti, jei vemiate
Jei išgėrusi tablečių per 3 valandas imate vemti, reikia išgerti dar dvi tabletes. Jums gali prireikti nedelsiant kreiptis į vaistininką, gydytoją, slaugytoją ar šeimos planavimo kliniką papildomų tablečių.
Ką daryti pavartojus per didelę dozę?
Nors neturima duomenų, kad vienu metu išgėrus per daug tablečių pasireikštų sunkių šalutinių poveikių, gali atsirasti pykinimas, vėmimas, kraujavimas iš makšties. Turite pasitarti su vaistininku arba gydytoju, ypač jeigu vėmėte, nes tokiu atveju tablečių poveikis gali būti per silpnas.
Pamiršus pavartoti POSTINOR - DUO
Po nesaugių lytinių santykių praėjus daugiau nei 72 valandoms, pavartotas POSTINOR - DUO nebus veiksmingas, nes apvaisinimas jau gali būti įvykęs.
Išgėrus POSTINOR - DUO
Kito lytinio akto metu būtina naudoti prezervatyvą arba spermicidus tuo atveju, jei reguliariai nevartojate sudėtinių geriamųjų kontraceptikų. Jei pakartotinai turėsite nesaugius lytinius santykius to paties mėnesinių ciklo metu, tabletės nebeveiks.
Pavartojus POSTINOR - DUO, patartina maždaug po 3 savaičių apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinkite, kad tabletės buvo veiksmingos. Jei mėnesinės vėluoja daugiau kaip 5 dienas arba kraujavimas jų metu neįprastai gausus ar neįprastai silpnas, nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Jei pavartojusi šio vaisto vis dėlto pastojote, labai svarbu, kad Jus apžiūrėtų gydytojas.
Pasitarkite su gydytoju apie ilgalaikius kontracepcijos būdus, kurie veiksmingiau padės Jums išvengti nėštumo.
Jei toliau geriate reguliariai vartojamus hormoninius kontraceptikus, tokius kaip kontraceptinės tabletės, ir laiku neprasideda mėnesinės, apsilankykite pas gydytoją ir pasitikrinkite, ar nesate pastojusi.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Labai dažnas (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 vartojusiųjų):
• Pykinimas.
• Nereguliarus pakraujavimas iki prasidedant mėnesinėms.
• Apatinės pilvo dalies skausmas.
• Nuovargis.
• Galvos skausmas.
Dažnas (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 100 vartojusiųjų):
• Vėmimas. Jei vemiate, skaitykite sk. „Ką daryti, jei vemiate“.
• Daugiau negu 7 paras vėluojančios mėnesinės. Jeigu mėnesinės vėluoja daugiau negu 5 paras, yra neįprastai negausios arba neįprastai gausios, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
• Krūtų jautrumas.
Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
• Išbėrimas, dilgėlinė, niežulys, veido patinimas, dubens srities skausmas, skausmingos mėnesinės, pilvo skausmas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti POSTINOR - DUO
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant dėžutės po „Tinka iki “ ir lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
POSTINOR - DUO sudėtis
levonorgestrelio.
dioksidas, magnio stearatas, talkas, laktozė monohidratas.
POSTINOR - DUO išvaizda ir kiekis pakuotėje
POSTINOR - DUO yra baltos apvalios tabletės su įspaudu „INOR“ vienoje pusėje. Kartono dėžutėje yra lizdinė plokštelė, kurioje yra dvi tabletės.
Registruotojas ir gamintojas
Gedeon Richter Plc.
Gyömröi út 19-21
1103 Budapest,
Vengrija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
Gedeon Richter Plc. atstovybė Lietuvoje,
Mairionio 23-3, Vilnius
Tel. 8 5 268 53 92
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2021-03-04.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.