Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Relanium 5 mg tabletės
Diazepamas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Relanium ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Relanium
3. Kaip vartoti Relanium
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Relanium
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Relanium ir kam jis vartojamas
Relanium veiklioji medžiaga yra diazepamas. Diazepamas turi raminamąjį, migdomąjį poveikį, slopina nerimą, traukulius ir atpalaiduoja raumenis.
Suaugusiesiems vaisto vartojama:
6 metų ir vyresniems vaikams ir paaugliams vaisto vartojama:
2. Kas žinotina prieš vartojant Relanium
Relanium vartoti negalima:
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti Relanium.
Relanium reikia vartoti griežtai pagal gydytojo nurodymus.
Pasitarkite su gydytoju, jei turite ar anksčiau esate turėję priklausomybę nuo alkoholio ar CNS slopinančių vaistų. Ilgai vartojant diazepamo, gali atsirasti fizinė ir psichologinė priklausomybė. Didesnį pavojų priprasti prie diazepamo turi pacientai, kurie yra piktnaudžiavę alkoholiu ar vaistais.
Pacientams, pripratusiems prie vaisto, negalima staiga nutraukti jo vartojimo. Staiga nutraukus gydymą gali pasireikšti nutraukimo simptomai: galvos skausmas, raumenų skausmas, labai stiprus nerimas, įtampa, nenustygstamumas, sumišimas bei dirglumas. Sunkiu atveju gali atsirasti pakitęs savęs ar aplinkos suvokimas (depersonalizacija ar derealizacija), galūnių tirpimas ir dilgčiojimas, padidėjęs jautrumas šviesai, garsui bei fiziniam kontaktui, nesamų dalykų jutimas, matymas ar girdėjimas (haliucinacijos), epilepsijos (traukulių) priepuoliai. Nutraukimo simptomai gali pasireikšti ir tarp dozių vartojimo, ypač jei vartojama didelė dozė.
Nutraukus gydymą, laikinai gali atsirasti tokių pat simptomų, nuo kurių buvo gydoma, tik jie būna sunkesni: nuotaikos pokyčiai, nerimas, miego sutrikimai, nenustygstamumas.
Relanium nereikėtų vieno vartoti depresijai ar nerimui, susijusiam su depresija, arba lėtinėms psichozėms (sunkiems psichinės sveikatos sutrikimams, kuriems esant, prarandamas ryšys su realybe), fobijoms (neracionalioms baimėms), manijai bei obsesiniam ir kompulsiniam sindromui gydyti.
Relanium reikia ypatingai atsargiai vartoti pacientams:
Tolerancija
Kelias savaites vartojant kartotines benzodiazepinų dozes gali susilpnėti jų migdantis poveikis.
Amnezija
Benzodiazepinai gali sukelti anterogradinę amneziją (po vaisto vartojimo buvusių įvykių neatsiminimas).
Psichikos sutrikimai ir paradoksinės reakcijos
Vartojant benzodiazepinus, žinoma, kad pasireiškia tokios reakcijos kaip neramumas, susijaudinimas, dirglumas, agresyvumas, manija, įniršis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozės, netinkamas elgesys ir kiti nepageidaujami elgesio sutrikimai. Jei pasireiškė minėtos reakcijos, vaisto vartojimą reikia nutraukti. Dažniau jos pasireiškia vaikams ir senyviems žmonėms.
Ypatingos populiacijos
Senyvi ir nusilpę žmonės bei pacientai, kuriems pasireiškia inkstų funkcijos ir kvėpavimo sutrikimai
Senyvi, nusilpę žmonės ir pacientai, kuriems yra lėtinis kvėpavimo nepakankamumas ar sutrikusi inkstų funkcija, turėtų vartoti mažesnę dozę.
Pacientams, kuriems buvo pasireiškęs širdies ir kvėpavimo funkcijos nepakankamumas
Diazepamą reikia atsargiai vartoti pacientams, kuriems pirmiau buvo pasireiškęs širdies ar kvėpavimo nepakankamumas.
Kepenų funkcijos nepakankamumas
Benzodiazepinų negalima vartoti pacientams, sergantiems sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu.
Psichikos ligos
Psichikos ligos nerekomenduojama pradžioje gydyti benzodiazepinais. Depresijai arba nerimui, susijusiam su depresija, gydyti vien tik benzodiazepinų vartoti negalima (tokius pacientus tai gali paskatinti žudytis).
Epilepsija
Epilepsija sergantys pacientai vaisto turi vartoti labai atsargiai.
Vaikams
Diazepamo tabletės nėra skirtos jaunesniems kaip 6 metų vaikams. Vaikų centrinė nervų sistema yra jautresnė benzodiazepinų poveikiui, todėl vyresniems kaip 6 metų vaikams Relanium gali būti skiriamas tik atidžiai apsvarsčius tokio gydymo būtinybę, o gydymo trukmė turi būti kiek galima trumpesnė.
Kiti vaistai ir Relanium
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Relanium vartojimas kartu su opioidais (stipraus poveikio skausmą malšinančiais vaistais, opioidų priklausomybei gydyti skiriamais vaistais ir kai kuriais vaistais nuo kosulio) didina mieguistumo, kvėpavimo sutrikimo (kvėpavimo slopinimo) ir komos riziką bei gali kelti pavojų gyvybei. Dėl to vartojimas kartu gali būti svarstomas tik tais atvejais, kai nėra kitų gydymo galimybių. Vis dėlto, jeigu Jūsų gydytojas skyrė Relanium vartoti kartu su opioidais, jis ribos kartu vartojamų vaistų dozes ir gydymo kartu trukmę.
Pasakykite savo gydytojui apie visus vartojamus opioidų preparatus ir atidžiai vykdykite dozavimo rekomendacijas, kurias nurodė gydytojas. Gali būti naudinga pasakyti draugams ar giminaičiams, kad stebėtų, ar Jums nepasireiškia aukščiau minėti požymiai ir simptomai. Jeigu pasireiškia tokie simptomai, kreipkitės į savo gydytoją.
Relanium vartojimas su alkoholiu
Kartu su alkoholiu Relanium vartoti negalima.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Diazepamo negalima vartoti nėštumo metu, išskyrus atvejus, kai pacientas yra labai atidžiai prižiūrimas gydytojo.
Nevartoti vaisto nėštumo metu, ypač pirmaisiais ir paskutiniaisiais trimis mėnesiais, nebent tam būtų įtikinamų priežasčių. Relanium prasiskverbia per placentą.
Naujagimiams, kurių motinos paskutiniais nėštumo mėnesiais nuolat vartojo benzodiazepinus, gali kilti fizinė priklausomybė ir nutraukimo simptomų pavojus.
Žindymo laikotarpiu diazepamas patenka į pieną, todėl jo negalima vartoti žindyvėms, o jei vaisto vartoti būtina, gydymo Relanium laikotarpiu kūdikio žindyti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vairuoti ir valdyti mechanizmų gydymo metu negalima, nes Relanium gali sutrikdyti psichomotorinius įgūdžius. Alkoholis gali dar labiau pabloginti šį gebėjimą, todėl gydymo metu alkoholio reikia negerti.
Relanium sudėtyje yra laktozės ir natrio
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį, prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Kiekvienoje Relanium tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t. y. jis beveik neturi reikšmės.
3. Kaip vartoti Relanium
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Relanium 5 mg tabletė yra nedaloma. Prireikus mažesnės kaip 5 mg vaisto dozės, gydytojas Jums skirs kitos farmacinės formos vaisto (pvz., geriamosios suspensijos).
Jeigu gydytojas nepaskyrė kitaip, įprastai vaisto dozuojama taip:
Suaugusiesiems
Gydymas paprastai negali būti ilgesnis nei 8‑12 savaičių, įskaitant laipsnišką dozės mažinimą.
Gydymas turi būti kiek įmanoma trumpesnis. Paprastai vaisto vartojama kelias dienas – dvi savaites. Ilgiausia gydymo trukmė – keturios savaitės, įskaitant laipsnišką dozės mažinimą.
Senyviems ir nusilpusiems pacientams
Dozės neturi būti didesnės kaip pusė normaliai rekomenduojamos dozės.
Pradinė dozė yra po 2–2,5 mg 1–2 kartus per parą. Dozę galima palaipsniui didinti, atsižvelgiant į vaisto veiksmingumą ir galimus nepageidaujamus reiškinius.
Pradėjus gydymą, tokius pacientus turi reguliariai tikrinti gydytojas, kad būtų galima sumažinti dozę ir (arba) vartojimo dažnį, siekiant išvengti perdozavimo dėl vaisto kaupimosi organizme.
Priklausomai nuo gydomo sutrikimo, gydyti reikia kiek galima trumpiau, ilgiausiai 4 savaites, jei vaisto vartojama nuo nemigos, bei 8–12 savaičių, jei preparato vartojama nuo nerimo, įskaitant laipsnišką vartojimo nutraukimą. Vartoti vaisto ilgiau, prieš tai iš naujo neįvertinus paciento būklės, negalima.
Pacientams, kurių inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi
Pacientų, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas, benzodiazepinais gydyti negalima, kadangi gali pasireikšti galvos smegenų veiklos sutrikimas. Pacientams, kuriems pasireiškia inkstų ir (arba) kepenų funkcijos sutrikimas, reikia vartoti mažesnę dozę.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Skeleto raumenų spazmo malšinimui
6–12 metų amžiaus vaikams: gydymo pradžioje reikia vartoti po 5 mg du kartus per parą.
Vyresniems kaip 12 metų paaugliams: pradinė dozės yra po 10 mg du kartus per parą. Didžiausia leistina paros dozė yra 40 mg.
Tabletės išėmimas iš PVC-Al/PET/popierius lizdinės plokštelės
Šios tabletės tiekiamos specialioje pakuotėje, kad jų negalėtų išimti vaikai.
Kiekvienas lizdinis vienetas turi numerį. Kiekvieną tabletę gerkite eilės tvarka, pradedant nuo 1 pažymėtos tabletės.
1. Atskirkite vieną tabletę. Plėšdami per įpjovų liniją, nuo lizdinės plokštelės atskirkite vieną narelį.
2. Nulupkite išorinį sluoksnį. Pradedant nuo kampo, atlupkite ir nulupkite nuo narelio.
3. Išspauskite tabletę. Atsargiai išspauskite vieną tabletės galą per folijos sluoksnį.
Ką daryti pavartojus per didelę Relanium dozę?
Išgėrus per didelę vaisto dozę, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Perdozavus diazepamo, priklausomai nuo išgertos vaisto dozės, gali pasireikšti tokie simptomai:
Perdozavus diazepamo, nedelsdami kreipkitės į skubios pagalbos skyrių. Su savimi pasiimkite vaisto pakuotę, kad gydytojas žinotų, kokio vaisto buvo perdozuota.
Įspėjimas
Jei diazepamo perdozuojama kartu vartojant kitų centrinę nervų sistemą veikiančių vaistų ar išgėrus alkoholio, perdozavimo simptomai gali būti labai sunkūs ir net baigtis mirtimi.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažni (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 10 vartojusiųjų)
Dažniausi nepageidaujami poveikiai yra nuovargis, mieguistumas ir raumenų silpnumas. Nepageidaujami poveikiai paprastai priklauso nuo dozės, dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje, o tęsiant vartojimą, dažniausiai praeina.
Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
Kraujo sutrikimai ir tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių kiekio sumažėjimas arba išnykimas kraujyje (pavieniais atvejais).
Sumišimas, emocijų išblėsimas, budrumo sumažėjimas, depresija, lytinio potraukio sustiprėjimas arba susilpnėjimas. Jei pasireiškė minėti poveikiai, vaisto vartojimą reikia nutraukti. Vaikams ir senyviems žmonėms tokio poveikio rizika būna didesnė.
Priklausomybė. Net gydomosios dozės ilgalaikis vartojimas gali sukelti fizinę priklausomybę: gydymą nutraukus, gali atsirasti nutraukimo ar atoveiksmio simptomų. Gali atsirasti psichinė priklausomybė. Buvo piktnaudžiavimo benzodiazepinais atvejų.
Ataksija, dizartrija, neaiškus ar lėtas kalbėjimas, galvos skausmas, tremoras, svaigimas, mieguistumas, sulėtėjusi protinė veikla ir reakcija, dezorientacija, eisenos sutrikimas, jautrumas šviesai.
Vartojant gydomąją dozę, gali pasireikšti anterogradinė amnezija (po ligos buvusių įvykių neprisiminimas). Tokio poveikio rizika didėja, jei vartojama didelė dozė. Amnezija gali būti susijusi su neadekvačiu elgesiu.
Vartojant benzodiazepinų, gali pasireikšti slaptoji depresija.
Regos sutrikimai, pvz., diplopija, nistagmas, neryškus matymas, konjunktyvitas.
Svaigulys.
Tachikardija (dažnas širdies plakimas), neritmiškas širdies plakimas (aritmijos), širdies nepakankamumas, įskaitant širdies smūgį.
Sumažėjęs kraujospūdis, kraujotakos nepakankamumas.
Pernelyg gausus bronchų gleivinės liaukose susidarančių išskyrų išsiskyrimas, paviršutiniškas kvėpavimas, kvėpavimo slopinimas, įskaitant kvėpavimo nepakankamumą.
Sumažėjęs ar padidėjęs apetitas, svorio padidėjimas ar sumažėjimas, troškulys, liežuvio patinimas, metalo skonio jutimas, žagsėjimas, pykinimas, burnos džiūvimas, seilėtekis, vėmimas, vidurių užkietėjimas, virškinimo trakto sutrikimai.
Kepenų pažeidimas, gelta.
Odos reakcijos (alergija).
Raumenų spazmai, raumenų silpnumas, sąnarių skausmas.
Pasunkėjęs šlapinimasis, šlapimo nelaikymas, šlapimo susilaikymas, pabrinkimas.
Sumažėjęs lytinis potraukis, mėnesinių ciklo ar ovuliacijos sutrikimai, ginekomastija (krūtų padidėjimas).
Nuovargis.
Tam tikrų kepenų fermentų (pvz., transaminazių ir šarminės fosfatazės) aktyvumo kraujyje padidėjimas, nevienodas širdies susitraukimų dažnis, kraujo sudėties pokyčiai (mažakraujystė, baltųjų kraujo kūnelių kiekio sumažėjimas, kraujo plokštelių kiekio sumažėjimas).
Senyviems ir kartu kitus raminančiuosius preparatus, alkoholį vartojantiems pacientams padidėjusi pargriuvimo ir lūžių rizika.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Relanium
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės po „Tinka iki“ arba „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Relanium sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra diazepamas. Vienoje tabletėje yra 5 mg diazepamo.
- Pagalbinės medžiagos yra laktozė monohidratas, bulvių krakmolas, talkas, magnio stearatas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, chinolino geltonasis (E 104).
Relanium išvaizda ir kiekis pakuotėje
Geltonos, apvalios, apibus išgaubtos tabletės lygiu paviršiumi.
Relanium 5 mg tabletės tiekiamos lizdinėmis plokštelėmis.
Kartono dėžutėje yra viena (Al-PVC) lizdinė plokštelė, kurioje yra 20 tablečių.
Arba kartono dėžutėje yra dvi (PVC-Al/PET/popierius) lizdinės plokštelės, kurių kiekvienoje yra po 10 tablečių.
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
GlaxoSmithKline Trading Services Limited
12 Riverwalk
Citywest Business Campus
Dublin 24
Airija
Gamintojas
Delpharm Poznań Spółka Akcyjna
ul. Grunwaldzka 189
60-322 Poznań
Lenkija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB „GlaxoSmithKline Lietuva“ Ukmergės g. 120 LT-08105 Vilnius Lietuva Tel. +370 5 264 90 00 |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2022-06-30.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/