Pakuotės lapelis: informacija pacientui
sertralin Actavis 50 mg plėvele dengtos tabletės
sertralin Actavis 100 mg plėvele dengtos tabletės
sertralinas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti šį vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas) kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra Sertralin Actavis ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Sertralin Actavis
3. Kaip vartoti Sertralin Actavis
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Sertralin Actavis
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Sertralin Actavis ir kam jis vartojamas
Sertralin Actavis veiklioji medžiaga yra sertralinas. Jis priklauso depresijai ir nerimo sutrikimams gydyti vartojamų vaistų, vadinamų selektyvaus poveikio serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI), grupei.
Sertralin Actavis gali būti vartojamas toliau išvardytais atvejais:
Depresija yra tokia liga, kurios simptomai yra liūdesys, negalėjimas gerai išsimiegoti ar džiaugtis gyvenimu kaip anksčiau.
OKS ir panikos sutrikimas yra su nerimu susijusios ligos. Jų simptomai yra nuolatinės nerimą keliančios įkyrios mintys (obsesijos), verčiančios atlikinėti pasikartojančius ritualus (kompulsijas).
PTSS yra būklė, galinti atsirasti po didelę emocinę traumą sukeliančio streso. Jos simptomai yra panašūs į depresijos ir nerimo simptomus. Socialinio nerimo sutrikimas (socialinė fobija) yra su nerimu susijusi būklė, kuriai būdingas stipraus nerimo ar kančios pojūtis socialinių būklių metu (pvz., kalbantis su nepažįstamais žmonėmis ar auditorija, geriant ar valgant su kitais žmonėmis arba baiminantis pasielgti taip, kad pasijusite nesmagiai).
Gydytojas nusprendė, kad šis vaistas tinka Jūsų ligai gydyti.
Jei nežinote, kodėl Jums skyrė vartoti Sertralin Actavis, paklauskite gydytojo.
2. Kas žinotina prieš varojant Sertralin Actavis
Sertralin Actavis vartoti negalima:
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Vaistai ne visada tinka visiems pacientams. Jei Jums yra arba buvo bet kuri iš toliau išvardytų būklių, pasitarkite su gydytoju prieš pradedant gydymą Sertralin Actavis.
Tokie vaistai kaip Sertralin Actavis (vadinamieji SSRI / SNRI) gali sukelti lytinės funkcijos sutrikimo simptomus (žr. 4 skyrių). Kai kuriais atvejais nutraukus gydymą šie simptomai išliko.
Nenustygimas ir akatizija
Sertralino vartojimas buvo susijęs su varginančio nenustygimo ir poreikio judėti, dažnai kartu su negalėjimu ramiai pasėdėti ar pastovėti atsiradimu (akatizija). Didžiausia tokio poveikio rizika būna kelių pirmųjų gydymo savaičių laikotarpiu. Dozės didinimas gali būti pavojingas, todėl, jeigu Jums pasireiškė tokie simptomai, pasitarkite su gydytoju.
Nutraukimo reakcijos
Šalutinio poveikio, susijusio su gydymo nutraukimo reakcijomis pasireiškimas yra dažnas, ypač jei vaisto vartojimas nutraukiamas staiga (žr. 3 skyrių „Nustojus vartoti Sertralin Actavis“ ir 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“). Nutraukimo simptomų rizika priklauso nuo gydymo trukmės, dozės bei jos mažinimo greičio. Simptomai parastai būna lengvi ar vidutinio sunkumo, tačiau kai kuriems pacientams gali atsirasti ir sunkių simptomų. Paprastai toks poveikis pasireiškia per kelias dienas po gydymo nutraukimo ir išnyksta negydant per 2 savaites, tačiau kai kuriems pacientams jis gali trukti ilgiau (2–3 mėnesius ar dar ilgiau). Gydymą sertralinu rekomenduojama nutraukti palaipsniui per kelias savaites ar mėnesius mažinant dozę. Kaip geriausiai nutraukti vaisto vartojimą turėtumėte aptarti su gydytoju.
Mintys apie savižudybę bei depresijos arba nerimo sutrikimo pasunkėjimas
Jei sergate depresija ir (arba) yra nerimo sutrikimas, kartais gali atsirasti minčių apie kenkimą sau arba savižudybę. Tokios mintys gali sustiprėti pradėjus vartoti antidepresantų, nes, kol šie vaistai pradeda veikti, turi praeiti laiko (paprastai maždaug dvi savaitės, bet kartais ir ilgiau).
Didesnis tokių minčių atsiradimo pavojus gali kilti, jei:
Bet kuriuo metu atsiradus minčių apie kenkimą sau ar savižudybę, kreipkitės į gydytoją arba tiesiai į ligoninę.
Gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ir artimiems draugams, kad sergate depresija arba kad Jums yra nerimo sutrikimas, bei pasiūlyti jiems perskaityti šį pakuotės lapelį. Galite paprašyti, kad pasakytų Jums, jei jiems atrodo, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo, arba jei jiems nerimą kelia Jūsų elgesys.
Vaikamsir paaugliams
Sertralin Actavis paprastai nėra skiriamas vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams, išskyrus pacientus, sergančius obsesiniu kompulsiniu sutrikimu (OKS). Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės vaistus, padidėja šalutinio poveikio, pvz., bandymo nusižudyti, galvojimo apie savęs žalojimą arba savižudybę (suicidinės mintys) ir priešiškumo (daugiausia agresijos, prieštaravimo ir neklusnumo bei pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Sertralin Actavis jaunesniems nei 18 metų pacientams, jei, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė Sertralin Actavis Jums ir Jūs esate jaunesnis nei 18 metų amžiaus pacientui ir pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei Jums vartojant Sertralin Actavis, pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš anksčiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie Sertralin Actavis poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų mokymosi (pažinimo) bei elgsenos vystymuisi.
Kiti vaistai ir Sertralin Actavis
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai gali keisti Sertralin Actavis poveikį, o Sertralin Actavis gali mažinti kitų tuo pat metu vartojamų vaistų veiksmingumą.
Sertralin Actavis vartojimas su toliau išvardytais vaistais gali sukelti sunkų šalutinį poveikį.
Pasakykite gydytojui, jei vartojate toliau išvardytų vaistų.
Sertralin Actavis vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Sertralin Actavis tabletes galima gerti ir valgant, ir nevalgius. Sertralin Actavis vartojimo laikotarpiu reikia vengti vartoti alkoholį.
Sertralin Actavis negalima vartoti kartu su greipfrutų sultimis, nes jos gali padidinti sertralino kiekį Jūsų organizme.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Ar sertalino nėščioms moterims vartoti saugu, iki galo neištirta. Nėštumo laikotarpiu sertralino Jums galima vartoti tik tuo atveju, jei gydytojas mano, kad nauda moteriai viršija galimą riziką kūdikio vystymuisi.
Pasakykite akušerei ir (arba) gydytojui, kad vartojate Sertralin Actavis. Nėštumo metu, ypač paskutinius tris nėštumo mėnesius vartojamas Sertralin Actavis, gali padidinti rimtos būklės, vadinamos naujagimių persistuoančia plautine hipertenzija (NPPH) riziką kūdikiui, dėl kurios kūdikiai dažnai alsuoja ir atrodo pamėlę. Šie simptomai dažniausia pasireiškia per pirmą parą po kūdikio gimimo. Jei tai pasireiškia Jūsų kūdikiui, nedelsiant informuokite akušerę ir (arba) gydytoją.
Be to, Jūsų naujagimiui gali pasireikšti kitos būklės, kurios dažniausiai prasideda per pirmąsias 24 valandas po gimimo. Simptomai gali būti:
Jeigu Jūsų kūdikiui po gimdymo atsirado kuris nors iš šių simptomų arba nerimaujate dėl savo kūdikio sveikatos, kreipkitės į savo gydytoją arba akušerę, kurie gali Jums patarti.
Jeigu Jūs vartojate Sertralin Actavis nėštumo laikotarpio pabaigoje, Jums gali kilti didesnis stipraus kraujavimo iš makšties tuoj po gimdymo pavojus, ypač jeigu Jums praeityje buvo diagnozuota kraujavimo sutrikimų. Jūsų gydytojui arba akušeriui reikia pranešti apie tai, kad Jūs vartojate Sertralin Actavis, kad jie galėtų Jums patarti.
Gauta duomenų, kad sertralino patenka į motinos pieną. Maitinimo krūtimi laikotarpiu sertralino galima vartoti tik tuo atveju, jei gydytojas mano, kad nauda yra didesnė už galimą riziką kūdikiui.
Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad kai kurie į sertraliną panašūs vaistai gali pabloginti spermos kokybę. Teoriškai tai gali turėti įtakos vaisingumui, bet poveikio žmogaus vaisingumui iki šiol nepastebėta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Psichiką veikiantys preparatai, pvz., sertralinas, gali veikti gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus. Nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų tol, kol neįsitikinsite, kaip šis vaistas veikia Jūsų gebėjimą atlikti minėtus veiksmus.
Sertralin Actavis sudėtyje yra laktozės ir natrio
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Šio vaisto vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik
neturi reikšmės.
Sąveika su šlapimo patikros tyrimais
Dėl sertralino gali būti klaidingai teigiamas benzodiazepinų nustatymo tyrimas.
3. Kaip vartoti Sertralin Actavis
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojamos dozės
Suaugusieji
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Sertralin Actavis galima gydyti tik 6–17 metų vaikus ir paauglius, kuriems yra OKS.
Jei sergate kepenų ar inkstų liga, pasakykite gydytojui ir vykdykite jo nurodymus.
Vartojimo metodas
Sertralin Actavis tabletes galima gerti ir valgant, ir nevalgius.
Vaisto reikia vartoti kartą per parą ryte arba vakare.
Gydytojas nurodys, kiek laiko turite vartoti šio vaisto (tai priklauso nuo Jūsų ligos pobūdžio bei reakcijos į gydymą). Simptomai gali pagerėti tik po kelių gydymo savaičių. Depresijos gydymą reikia tęsti 6 mėnesius po pagerėjimo.
Pavartojus per didelę Sertralin Actavis dozę
Jei atsitiktinai išgėrėte per daug Sertralin Actavis, kreipkitės į gydytoją arba artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių. Visada pasiimkite pakuotę (nesvarbu, ar joje liko vaisto, ar ne).
Galimi perdozavimo simptomai yra apsnūdimas, pykinimas ir vėmimas, dažnas širdies plakimas, drebulys, baimingas susijaudinimas, galvos svaigimas ir retai – sąmonės išnykimas.
Pamiršus pavartoti Sertralin Actavis
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Jei pamiršote išgerti tabletę, ją praleiskite. Kitą tabletę gerkite įprastu laiku.
Nustojus vartoti Sertralin Actavis
Nenutraukite Sertralin Actavis vartojimo, nebent taip nurodė padaryti gydytojas. Jis gali nurodyti kelias savaites palaipsniui mažinti Sertralin Actavis dozę ir tik tada visiškai nutraukti vaisto vartojimą. Jei staiga nutrauksite Sertralin Actavis vartojimą, gali atsirasti šalutinis poveikis: galvos svaigimas, tirpulys, miego sutrikimas, susijaudinimas arba nerimas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas ir drebulys. Jei nutraukus Sertralin Actavis vartojimą atsiranda išvardytas arba kitoks šalutinis poveikis, pasitarkite su gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Dažniausias šalutinis poveikis yra pykinimas. Toks poveikis priklauso nuo dozės ir dažnai, tęsiant gydymą, išnyksta arba susilpnėja.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pavartoję vaisto pastebėsite toliau išvardytų simptomų (jie gali būti sunkūs).
Toliau išvardytas šalutinis poveikis pastebėtas klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo suaugę žmonės, metu.
Labai dažnas (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 žmonių)
Nemiga, galvos svaigimas, mieguistumas, galvos skausmas, viduriavimas, pykinimas, burnos džiūvimas, ejakuliacijos nebuvimas, nuovargis.
Dažnas (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 žmonių)
Nedažnas (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 žmonių)
Retas (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1000 žmonių)
Nežinomas (dažnis negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
* Šalutinis poveikis stebėtas poregistraciniu laikotarpiu
Šalutinis poveikis vaikams ir paaugliams
Klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo vaikai ir paaugliai, metu pastebėtas šalutinis poveikis buvo panašus į pasireiškiantį suaugusiems žmonėms (žr. anksčiau). Dažniausias vaikams ir paaugliams pasireiškęs šalutinis poveikis buvo galvos skausmas, nemiga, viduriavimas ir pykinimas.
Simptomai, galintys pasireikšti nutraukus gydymą
Jeigu vaisto vartojimą nutrauksite staiga, gali pasireikšti šalutinis poveikis, toks kaip svaigulys, tirpulys, miego sutrikimas, susijaudinimas arba nerimas, galvos skausmas, šleikštulys, blogumas ir drebulys (žr. 3 skyrių „Nustojus vartoti Sertralin Actavis“).
Šio tipo vaistus vartojantiems pacientams pastebėta padidėjusi kaulų lūžių rizika.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Sertralin Actavis
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Ant kartono dėžutės po „EXP/Tinka iki“ ir ant lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Sertralin Actavis sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra sertralinas.
Kiekvienoje tabletėje yra 50 mg sertralino (sertralino hidrochlorido pavidalu). Kiekvienoje tabletėje yra 100 mg sertralino (sertralino hidrochlorido pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos:
Tabletės branduolys: bevandenis koloidinis silicio dioksidas, mikrokristalinė celiuliozė, kroskarmeliozės natrio druska, kopovidonas, laktozė monohidratas ir magnio stereatas.
Tabletės plėvelė: hipromeliozė, hidroksipropilceliuliozė, makrogolis ir titano dioksidas (E 171).
Sertralin Actavis išvaizda ir kiekis pakuotėje
50 mg
Tabletės yra baltos arba balkšvos, kapsulės formos, dengtos plėvele, 4,6 mm pločio ir 10,7 mm ilgio. Vienoje jų pusėje yra įspausta vagelė, kitoje − „50“.
100 mg
Tabletės yra baltos arba balkšvos, kapsulės formos, dengtos plėvele, 5,6 mm pločio ir 13,2 mm ilgio. Vienoje jų pusėje yra įspausta vagelė, kitoje − „100“.
Vienoje dėžutėje yra 14, 20, 28, 30, 42, 50, 98 arba 100 plėvele dengtų tablečių, supakuotų į lizdines plokšteles (PVC/Al).
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Teva B.V.
Swensweg 5
2031GA Haarlem
Nyderlandai
Gamintojas
Teva Pharma S.L.U.
Polígono Industrial Malpica c/C No 4, 50016, Zaragoza
Ispanija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB Teva Baltics
Molėtų pl. 5
LT-08409 Vilnius
Tel.: +370 5 266 02 03
Šis vaistas EEE valstybėse narėse registruotas tokiais pavadinimais:
Latvija | Sertralin Actavis |
Lietuva | Sertralin Actavis 50 mg tabletės Sertralin Actavis 100 mg tabletės |
Švedija | Setaloft |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2023-05-28.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.