Pakuotės lapelis: informacija pacientui
Sumamed forte 200 mg/5 ml milteliai geriamajai suspensijai
azitromicinas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Apie ką rašome šiame lapelyje?
1. Kas yra Sumamed forte ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Sumamed forte
3. Kaip vartoti Sumamed forte
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Sumamed forte
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Sumamed forte ir kam jis vartojamas
Azitromicinas priklauso makrolidų grupės antibiotikų, vadinamų azalidais, pogrupiui. Jis slopina jam jautrių mikroorganizmų baltymų sintezę.
Azitromicinas yra plataus poveikio antibiotikas, veikiantis daugumą gramneigiamų ir gramteigiamų aerobinių, anaerobinių, viduląstelinių ir kitų mikroorganizmų.
Sumamed forte gydomos toliau išvardytos užkrečiamosios ligos, jeigu žinoma ar tikėtina, kad jas sukėlė azitromicinui jautrūs mikroorganizmai:
- viršutinių kvėpavimo takų užkrečiamosios ligos, įskaitant bakterijų sukeltą gerklės uždegimą (faringitą), migdolų uždegimą (tonzilitą), prienosinių ančių uždegimą (sinusitą) ir vidurinės ausies uždegimą;
- apatinių kvėpavimo takų užkrečiamosios ligos, įskaitant bronchitą ir bendruomenėje įgytą plaučių uždegimą;
- odos ir poodinio audinio užkrečiamosios ligos, įskaitant migruojančią raudonę (Laimo ligos pirmoji stadija), rožę, pūlinėlinę ir tam tikrą antrinę mikrobų sukeltą ligą (piodermiją).
2. Kas žinotina prieš vartojant Sumamed forte
Sumamed forte vartoti draudžiama:
- jeigu yra alergija azitromicinui, eritromicinui, bet kuriam makrolidų ar ketolidų grupės antibiotikui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto forte medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Sumamed:
- jeigu sergate kepenų liga (gydytojas gali sekti kepenų funkciją arba nutraukti gydymą);
- jeigu sergate sunkiu inkstų funkcijos sutrikimu;
- jeigu Jūs vartojate kitų QT intervalą ilginančių vaistų, pvz., I A (chinidino arba prokainamido) arba III klasės (dofetilido, amjodarono ir sotalolo) antiaritminių vaistų, cisaprido ir terfenadino;
- jeigu Jūs vartojate tam tikrų vaistų nuo psichozės (pvz., pimozido), tam tikrų vaistų nuo depresijos (pvz., citalopramo), vaistų, kurie yra fluorochinolonų dariniai (moksifloksacino ir levofloksacino);
- jeigu Jums yra elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, ypač hipokalemija ir hipomagnezemija;
- jeigu Jums yra kliniškai reikšmingai suretėjęs širdies ritmas, širdies ritmo sutrikimas ar sunkus širdies nepakankamumas;
- jeigu Jums yra generalizuota miastenija;
- jeigu pacientas yra naujagimis, nes klinikinių duomenų apie azitromicino vartojimą tokiems pacientams nepakanka.
Gydant Sumamed forte, rekomenduojama stebėti, ar neatsiranda nejautrių mikroorganizmų, įskaitant grybelius, superinfekcijos požymių.
Vartojant beveik visų antibakterinių vaistų, įskaitant azitromicino, gali atsirasti viduriavimas. Jeigu vartojant Sumamed forte pradėjote viduriuoti, pasakykite gydytojui.
Retais atvejais azitromicinas sukėlė sunkių alerginių reakcijų, pavyzdžiui, audinių patinimą (angioneurozinę edemą) ir gyvybei pavojingą ūmiai besivystančią alerginę reakciją (anafilaksiją). Kartais tokios reakcijos sukėlė pasikartojančių simptomų ir prireikė ilgalaikio stebėjimo bei gydymo.
Kiti vaistai ir Sumamed forte
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Antacidiniai (mažinantys skrandžio sulčių rūgštingumą) vaistai turi įtakos azitromicino pasisavinimo greičiui. Jeigu reikia gydyti azitromicinu kartu su antacidiniais vaistais, rekomenduojama Sumamed forte išgerti mažiausiai vieną valandą prieš arba ne anksčiau kaip praėjus dviem valandoms po antacidinių vaistų vartojimo.
Azitromicino vartojant kartu su digoksinu (skiriamas širdies nepakankamumui gydyti) ir kolchicinu (vartojamo podagrai ir šeiminei Viduržemio jūros karštinei gydyti), gali padidėti pastarųjų vaistų kiekis kraujyje.
Kartu vartojant azitromicino bei zidovudino gali padidėti aktyvaus pastarojo vaisto metabolito koncentracija.
Manoma, kad farmakokinetinė vaistų sąveika, kuri būna vartojant eritromicino ir kitų makrolidų, nepasireiškia.
Dėl teorinės ergotizmo (apsinuodijimo skalsėmis) galimybės azitromicino vartoti kartu su skalsių dariniais nerekomenduojama.
Azitromicino vartojant kartu su kumarino grupės geriamaisiais antikoaguliantais gali sustiprėti pastarųjų vaistų poveikis.
Azitromicino vartoti kartu su ciklosporinu reikia atsargiai dėl galimo ciklosporino koncentracijos kraujyje padidėjimo.
Kliniškai reikšmingos azitromicino sąveikos su cetirizinu, didanozinu, atorvastatinu, karbamazepinu, cimetidinu, efavirenzu, flukonazolu, indinaviru, metilprednizolonu, midazolamu, nelfinaviru, rifabutinu, sildenafiliu, terdenafinu, teofilinu, triazolamu, trimetoprimu ir sulfametoksazolu nepastebėta. Vis dėlto, azitromicino vartoti kartu su šiais vaistais reikia atsargiai.
Azitromicino vartojant kartu su hidroksichlorokvinu (vaistu, vartojamu reumatinėms ligoms arba maliarijai gydyti), gali pasireikšti širdies aritmija.
Sumamed forte vartojimas su maistu ir gėrimais
Geriamąją suspensiją reikia išgerti mažiausiai vieną valandą prieš valgį arba praėjus dviem valandoms po valgio.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumo metu azitromicino galima vartoti tik tada, jeigu neabejotinai būtinu atveju jį paskyrė gydytojas.
Žindyvėms azitromicino galima vartoti tik tada, jeigu neabejotinai būtinu atveju jį paskyrė gydytojas.
Azitromicino įtaka žmonių vaisingumui netirta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Požymių, rodančių, kad azitromicinas gali daryti poveikį paciento gebėjimui vairuoti ar valdyti mechanizmus, nėra.
Sumamed forte sudėtyje yra sacharozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Sumamed forte sudėtyje yra natrio
Šio vaisto 5 ml suspensijos yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
3. Kaip vartoti Sumamed forte
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Sumamed forte geriamoji suspensija geriama vieną kartą per parą, mažiausiai vieną valandą prieš valgį arba praėjus dviem valandoms po valgio.
Vaikams, kurių kūno svoris yra ne mažesnis kaip 10 kg
Viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ir odos bei poodinio audinio užkrečiamųjų ligų (išskyrus migruojančią raudonę) gydymas
Vartojama 10 mg/kg kūno svorio dozė vieną kartą per parą (per tris dienas reikia išgerti suminę 30 mg/kg kūno svorio azitromicino dozę).
Dozės skiriamos atsižvelgiant į vaiko kūno svorį:
Kūno svoris | Sumamed forte 200 mg/5 ml geriamosios suspensijos dozė |
10‑14 kg | 2,5 ml (100 mg) |
15‑24 kg | 5 ml (200 mg) |
25‑34 kg | 7,5 ml (300 mg) |
35‑44 kg | 10 ml (400 mg) |
45 kg ir daugiau | Suaugusiojo dozė |
Migruojančios raudonės gydymas
Suminė azitromicino dozė migruojančiai raudonei gydyti yra 60 mg/kg kūno svorio. Ją reikia gerti taip: pirmą parą išgerti vienkartinę 20 mg/kg kūno svorio dozę, nuo antros iki penktos gydymo dienos gerti vieną kartą per parą vienkartinę 10 mg/kg kūno svorio dozę.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių inkstų funkcija šiek tiek sutrikusi (kreatinino klirensas > 40 ml/min.), dozę keisti nebūtina. Vartojant azitromicino pacientams, kurių kreatinino klirensas < 40 ml/min., būtina laikytis atsargumo.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Šio vaisto skirti pacientams, sergantiems sunkia kepenų liga, negalima. Tokių pacientų gydymo azitromicinu tyrimai neatlikti.
Pacientai, sergantys kepenų ar inkstų ligomis, apie tai turi pasakyti gydytojui, nes gali reikėti koreguoti vaisto dozę.
Senyviems pacientams
Senyviems pacientams gydyti vartojamos tokios pat dozės. Kadangi senyviems pacientams gali būti būklių, didinančių širdies ritmo sutrikimo riziką, reikia laikytis ypatingo atsargumo dėl galimos širdies veiklos sutrikimo rizikos.
Geriamosios suspensijos paruošimas
Jei vaistinėje geriamoji suspensija nebuvo paruošta, ją ruošiant ir matuojant vandens kiekį galima naudoti geriamąjį švirkštą.
1. Buteliuke esantys milteliai, iš kurių ruošiama suspensija, praskiedžiami kambario temperatūros virintu vandeniu.
2. Paspauskite buteliuko dangtelį žemyn ir pasukite jį prieš laikrodžio rodyklę.
Kaip ruošti geriamąją suspensiją, nurodyta toliau.
15 ml geriamosios suspensijos paruošimas
Norint paruošti 15 ml geriamosios suspensijos, į buteliuką būtina įpilti 9,5 ml kambario temperatūros virinto vandens. Pamatuokite 2 kartus po 4 ml ir vieną kartą 1,5 ml vandens iš švarios stiklinės ir tuomet įpilkite į buteliuką su milteliais.
30 ml geriamosios suspensijos paruošimas
Norint paruošti 30 ml geriamosios suspensijos, į buteliuką būtina įpilti 16,5 ml kambario temperatūros virinto vandens. Pamatuokite 3 kartus po 5 ml ir vieną kartą 1,5 ml vandens iš švarios stiklinės ir įpilkite į buteliuką su milteliais.
37,5 ml geriamosios suspensijos paruošimas
Norint paruošti 37,5 ml geriamosios suspensijos, į buteliuką būtina įpilti 20 ml kambario temperatūros virinto vandens. Pamatuokite 4 kartus po 5 ml vandens iš švarios stiklinės ir įpilkite į buteliuką su milteliais.
3. Gerai suplakite, kol pasidarys vienalytė geriamoji suspensija.
Naudojimosi geriamuoju švirkštu taisyklės
- Prieš duodami vaikui gerti vaisto, atidžiai perskaitykite vartojimo taisykles.
- Pakuotėje yra geriamasis švirkštas. Gydytojas arba vaistininkas Jums patars, naudoti geriamąjį švirkštą.
Geriamojo švirkšto pripildymas vaistais
1. Prieš vartojimą geriamąją suspensiją suplakite.
2. Paspauskite buteliuko dangtelį žemyn ir pasukite jį prieš laikrodžio rodyklę.
3. Įkiškite geriamąjį švirkštą į geriamąją suspensiją ir, traukdami stūmoklį aukštyn, pritraukite reikiamą geriamosios suspensijos kiekį.
4. Jei švirkšte yra oro burbuliukų, suleiskite vaistą atgal į buteliuką ir pakartokite 3 veiksmą.
Vartojant vaistą
1. Vaikas turi sėdėti.
2. Geriamojo švirkšto galiuką įkiškite vaikui į burną ir iš lėto suleiskite jo turinį.
3. Leiskite taip, kad vaistą vaikas galėtų ryti po truputį.
4. Kai vaikas nuryja vaistus, duokite jam užsigerti arbatos ar sulčių, kad nusiplautų vaisto likučiai burnoje.
Geriamojo švirkšto valymas ir laikymas
1. Naudotą geriamąjį švirkštą išardykite, išplaukite po tekančiu vandeniu, palikite nudžiūti ir padėkite sausoje, švarioje vietoje šalia vaistų.
2. Kai sugirdėte vaikui paskutinę vaisto dozę, geriamąjį švirkštą kartu su buteliuku išmeskite.
Priminimas
- Vaistus ir švirkštą laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
- Vaistus vartoti tik pagal gydytojo nurodymus.
- Jeigu kiltų bet kokių klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į savo gydytoją arba vaistininką.
Ką daryti pavartojus per didelę Sumamed forte dozę?
Duomenų apie azitromicino perdozavimą nėra. Būdingi makrolidų grupės antibiotikų perdozavimo simptomai yra laikinas klausos netekimas, stiprus pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. Tokiais atvejais ligoniui reikia sugirdyti aktyvintosios anglies ir nedelsiant kreiptis pagalbos į gydytoją.
Pamiršus pavartoti Sumamed forte
Neišgėrus vienos vaisto dozės, ją reikia išgerti kaip galima greičiau, kai tik prisiminsite. Toliau vaistą vartoti kas 24 val. Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
Jeigu manote, kad vaistas veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinis poveikis dažniausiai būna lengvas arba vidutinio sunkumo, o nutraukus vaisto vartojimą, išnyksta.
Labai dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti ne rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų):
Reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1 000 asmenų):
Šalutinio poveikio reiškiniai, kurių dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
Šalutinis poveikis, kuris galėjo būti arba tikriausiai buvo susijęs su Mycobacterium avium komplekso profilaktika ir gydymu, remiantis klinikinių tyrimų duomenimis bei stebėjimais po vaisto patekimo į rinką.
Labai dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti ne rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
- viduriavimas, pilvo skausmas, pykinimas, dujų susikaupimas virškinimo trakte, nemalonus pojūtis pilve, skystos išmatos.
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
- apetito nebuvimas (anoreksija);
- svaigulys, galvos skausmas, badymo ir dilgčiojimo arba nutirpimo pojūtis (parestezija), skonio pojūčio pokytis (disgeuzija);
- regos sutrikimas;
- apkurtimas;
- odos išbėrimas ir niežėjimas;
- sąnarių skausmas (artralgija);
- nuovargis.
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų):
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Sumamed forte
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Paruoštos geriamosios suspensijos tinkamumo laikas: 15 ml ‑ 5 dienos, 30 ml ir 37,5 ml ‑ 10 dienų.
Ant dėžutės ir buteliuko po „EXP/Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Sumamed forte sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra azitromicinas. 5 ml paruoštos geriamosios suspensijos yra 200 mg azitromicino (dihidrato pavidalu).
Sumamed forte išvaizda ir kiekis pakuotėje
Milteliai geriamajai suspensijai yra balti arba gelsvai balti.
Paruošta geriamoji suspensija yra balta arba gelsvai balta homogeninė, būdingo vyšnių ir bananų skonio.
Tiekiami buteliukai su 600 mg, 1200 mg ar 1500 mg miltelių geriamajai suspensijai, iš kurių paruošiama 15 ml, 30 ml arba 37,5 ml geriamosios suspensijos.
50 ml DTPE buteliukas su vaikų sunkiai atidaromu uždoriu. Iš miltelių paruošiama 15 ml geriamosios suspensijos.
100 ml DTPE buteliukas su vaikų sunkiai atidaromu uždoriu. Iš miltelių paruošiama 30 ml ir 37,5 ml geriamosios suspensijos.
Tiekiamos kartono dėžutės, kuriose yra 50 ml arba 100 ml buteliukas ir geriamasis švirkštas.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas
Teva Pharma B.V.
Swensweg 5
2031 GA Haarlem
Nyderlandai
Gamintojai
Teva Operations Poland Sp. z o.o.
ul. Mogilska 80
31-546 Kraków
Lenkija
arba
PLIVA Hrvatska d.o.o.
Prilaz baruna Filipovića 25
10000 Zagreb
Kroatija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB Teva Baltics
Molėtų pl. 5
LT-08409 Vilnius
Tel.: +370 5 266 02 03
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2023-04-27.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.