Pakuotės lapelis: informacija pacientui
TAPTIQOM 15 mikrogramų/ 5 mg/ml akių lašai (tirpalas)
tafluprostas / timololis
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1. Kas yra TAPTIQOM ir kam jis vartojamas
Koks tai vaistas ir kaip jis veikia?
TAPTIQOM akių lašuose yra tafluprosto ir timololio. Tafluprostas priskiriamas vaistų, vadinamų prostaglandinų analogais, grupei, o timololis – vaistų, vadinamų beta blokatoriais, grupei. Tafluprostas ir timololis veikia kartu mažindami akispūdį. TAPTIQOM vartojamas tada, kai akispūdis yra per didelis.
Kam yra skirtas Jūsų vaistas?
TAPTIQOM vartojamas glaukomos tipui, vadinamam atviro kampo glaukoma, gydyti, taip pat suaugusiųjų būklei, vadinamai akies hipertenzija, gydyti. Abi šios būklės susijusios su padidėjusiu akispūdžiu Jūsų akyje ir galiausiai gali pažeisti Jūsų regėjimą.
2. Kas žinotina prieš vartojant TAPTIQOM
TAPTIQOM vartoti draudžiama:
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Taptiqom.
Prieš pradėdami vartoti šio vaisto pasakykite gydytojui, jei šiuo metu ar anksčiau Jums buvo diagnozuota:
Pasakykite gydytojui, jei yra
Atminkite, kad vartojant TAPTIQOM gali pasireikšti toliau išvardytas poveikis, o tam tikras poveikis gali būti negrįžtamas:
Vartojant TAPTIQOM gali:
Prieš chirurginę operaciją pasakykite gydytojui, kad vartojate TAPTIQOM, nes timololis gali pakeisti tam tikrų anestezijai vartojamų vaistų poveikį.
Vaikams ir paaugliams
TAPTIQOM nerekomenduojama vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą šioje amžiaus grupėje nepakanka.
Kiti vaistai ir TAPTIQOM
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
TAPTIQOM gali turėti įtakos kitų Jūsų vartojamų vaistų poveikiui arba šie gali turėti įtakos TAPTIQOM poveikiui.
Ypač svarbu pasakyti gydytojui, jei vartojate ar ketinate vartoti:
Jei ant akių vartojamas daugiau kaip vienas vaistas, tarp TAPTIQOM ir kitų vaistų lašinimo turi praeiti ne mažiau kaip 5 minutės.
Kontaktiniai lęšiai
Prieš akių lašų sulašinimą kontaktinius lęšius reikia išimti (vėl juos galima įdėti ne anksčiau kaip po 15 min.).
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju. Jei yra tikimybė pastoti, vartodama TAPTIQOM naudokite veiksmingą nėštumo kontrolės metodą Jeigu esate nėščia, TAPTIQOM nevartokite, nebent tai daryti nurodė gydytojas. Nevartokite TAPTIQOM, jei žindote kūdikį.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Su TAPTIQOM vartojimu susijęs šalutinis poveikis, pavyzdžiui, neryškus matymas, gali turėti įtakos Jūsų gebėjimui vairuoti ir (arba) valdyti mechanizmus. Nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų, kol savijauta nepagerės ir regėjimas netaps visiškai aiškus.
TAPTIQOM sudėtyje yra fosfatų
Kiekviename šio vaisto mililitre yra 1,3 mg fosfatų. Jeigu Jums yra akies priekinę dalį gaubiančio skaidraus sluoksnio (ragenos) sunkių pažeidimų, labai retais atvejais fosfatai gali sukelti drumzlinus ragenos plotelius dėl gydymo metu susiformavusių kalcio nuosėdų.
3. Kaip vartoti TAPTIQOM
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama dozė yra 1 TAPTIQOM lašas ant akies ar akių kartą per parą. Nelašinkite daugiau lašų ir nevartokite dažniau, nei nurodė gydytojas. Dėl to gali susilpnėti TAPTIQOM poveikis.
TAPTIQOM lašinkite ant abiejų akių tik tuo atveju, jeigu taip nurodė gydytojas.
Vartokite tik kaip akių lašus. Nenurykite.
Pasirūpinkite, kad daugiadozė talpyklės antgalis nesiliestų prie akies ar aplink akis. Tai gali sužeisti Jūsų akis. Ji taip pat gali užsiteršti bakterijomis, sukeliančiomis akių infekcijas, kurios gali sunkiai pažeisti akis ar net sukelti regos praradimą. Kad daugiadozė talpyklė neužsiterštų, talpyklės antgalį laikykite taip, kad ji nesiliestų su jokiu paviršiumi.
Naudojimo instrukcijos
Pirmą kartą naudojant buteliuką, prieš įsilašinant lašą ant akies, pirmiausiai pasipraktikuokite tinkamai elgtis su buteliuku: lėtai jį paspauskite ir sulašinkite vieną lašą toliau nuo akies.
Kai išmoksite vienu kartu įlašinti vieną lašą, pasirinkite lašų įlašinimui patogiausią padėtį (galite atsisėsti, atsigulti ant nugaros arba atsistoti prieš veidrodį).
Atidarius naują buteliuką:
Nenaudokite buteliuko, jei nėra apsauginio žiedo aplink buteliuko kaklelį arba jis pažeistas. Užsirašykite datą, kada atidarėte buteliuką datai skirtoje vietoje ant išorinės kartono dėžutės.
Kaskart vartodami TAPTIQOM:
1. Nusiplaukite rankas. 2 Naudodami buteliuką pirmą kartą, nuimkite apsauginį dangtelio žiedą, patraukdami už galiuko. 3. Patraukdami už dangtelio, atidarykite buteliuką. | |
4. Pirmą kartą naudodami buteliuką, vieną ar kelis lašus išlašinkite ne ant akies. 5. Buteliuką laikykite tarp nykščio ir vidurinio piršto. | |
6. Atloškite galvą atgal arba atsigulkite. Uždėkite ranką ant kaktos. Rodomasis pirštas turėtų būti išilgai antakio. Siekiant išvengti galimo tirpalo užteršimo, būkite ypatingai atsargūs, kad buteliuko lašintuvo galiukas neprisiliestų prie Jūsų akių, odos aplink akis ar pirštų. 7. Žiūrėkite į viršų, o kita ranka patraukite apatinį akies voką žemyn. Švelniai paspauskite buteliuką ir leiskite, kad vienas lašas įlašėtų į tarp akies ir apatinio voko susidariusią kišenėlę. Atkreipkite dėmesį, kad tarp paspaudimo ir lašo išlašėjimo gali praeiti šiek tiek laiko. Nespauskite per stipriai. | |
8. Užmerkite akį ir maždaug dvi minutes užspauskite vidinį akies kampą pirštu. Tai apsaugos, kad akių lašas nenutekėtų į ašarų lataką. 9. Tirpalo perteklių nuo aplink akis esančios odos nuvalykite, taip sumažinsite akių vokų odos patamsėjimo riziką. | |
10. Ant lašintuvo galiuko esantį skysčio likutį pašalinkite vieną kartą buteliuką pakratydami žemyn. Nelieskite ir nevalykite galiuko. 11. Uždėkite dangtelį ir stipriai užsukite buteliuką. |
Buteliuke lieka maždaug 1 ml tirpalo, kurio negalima vartoti. Nesistenkite ištuštinti buteliuko.
Jei nepataikėte vaisto įsilašinti ant akies, bandykite dar kartą.
Jeigu gydytojas nurodė lašintis ant abiejų akių, 7–9 veiksmus pakartokite antrajai akiai.
Jei vartojamas daugiau kaip vienas vaistas akims, tarp TAPTIQOM ir kitų vaistų lašinimo turi praeiti ne mažiau kaip 5 minutės.
Jei TAPTIQOM suvartosite daugiau nei turėtumėte, galite pajusti svaigulį ar galvos skausmą, širdies simptomų ar kvėpavimo sutrikimų. Jei reikia, kreipkitės pagalbos į gydytoją.
Jeigu vaisto netyčia nurijote, kreipkitės pagalbos į gydytoją.
Pamiršę pavartoti TAPTIQOM, sulašinkite vaisto, kai tik prisiminsite; toliau vartokite vaistą įprastu laiku. Tačiau, jei artėja laikas, kai reikia vartoti kitą dozę, praleistos dozės vartoti nereikia. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nenutraukite TAPTIQOM vartojimo nepasitarę su gydytoju. Jeigu nutrauksite TAPTIQOM vartojimą, akispūdis vėl ims didėti. Dėl to Jūsų akis gali būti pažeista negrįžtamai.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Dažniausiai šalutinis poveikis būna nesunkus.
Paprastai galima toliau vartoti akių lašų, išskyrus atvejus, kai poveikis yra sunkus. Jeigu nerimaujate, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Toliau nurodytas žinomas su TAPTIQOM susijęs šalutinis poveikis
Dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 žmonių):
Akių sutrikimai
Akies niežėjimas; akies sudirginimas; akies skausmas; akies paraudimas; blakstienų ilgio, storio ir skaičiaus pokyčiai; svetimkūnio pojūtis akyje; blakstienų spalvos pokytis; jautrumas šviesai; neryškus matymas.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 žmonių):
Nervų sistemos sutrikimai
Galvos skausmas.
Akių sutrikimai
Akies sausumas; vokų paraudimas; maži taškiniai uždegimo židinukai akies paviršiuje; akių ašarojimas; akies vokų paburkimas; akių nuovargis; vokų uždegimas; akies vidaus uždegimas; nemalonūs pojūčiai akyje; akies alergija; akies uždegimas; neįprasti pojūčiai akyje.
Toliau išvardytas papildomas šalutinis poveikis buvo nustatytas vartojant vaistų, kurių sudėtyje buvo TAPTIQOM komponentų (tafluprosto ir timololio), todėl jis gali išsivystyti vartojant TAPTIQOM.
Vartojant tafluprosto buvo nustatytas toliau išvardytas šalutinis poveikis.
Akių sutrikimai
Akies gebos įžiūrėti detales sumažėjimas; rainelės spalvos pokytis (gali būti negrįžtamas); odos aplink akis spalvos pokytis; akies paviršinių sluoksnių pabrinkimas; išskyros iš akies; akies paviršinių sluoksnių pigmentacija; akies paviršinių sluoksnių folikulai; įkritusios akys; iritas ir uveitas (spalvotos akies dalies uždegimas); geltonosios dėmės edema / cistoidinė geltonosios dėmės edema (akies tinklainės patinimas dėl kurio pablogėja regėjimas).
Odos sutrikimai
Neįprastai ant vokų augantys plaukai.
Poveikis kvėpavimo sistemai
Astmos paūmėjimas, dusulys.
Vartojant timololio buvo nustatytas toliau išvardytas šalutinis poveikis.
Imuninės sistemos sutrikimai
Alerginės reakcijos, įskaitant poodinių audinių paburkimą, dilgėlinę, išbėrimą; sunki staigi gyvybei grėsminga alerginė reakcija; niežėjimas.
Medžiagų apykaitos ir mitybos sutrikimai
Mažas cukraus kiekis kraujyje.
Psichikos sutrikimai
Depresija; nemiga; košmariški sapnai; atminties netekimas; nervingumas, haliucinacijos.
Nervų sistemos sutrikimai
Svaigulys; apalpimas; neįprasti pojūčiai (dilgčiojimai ir dūrimas); generalizuotos miastenijos (raumenų sutrikimo) požymių ir simptomų sustiprėjimas; insultas; sumažėjęs kraujo pritekėjimas į smegenis.
Akių sutrikimai
Ragenos uždegimas; sumažėjęs ragenos jautrumas; regos sutrikimai, įskaitant refrakcijos pokyčius (kartais dėl vyzdį siaurinančių vaistų vartojimo nutraukimo); viršutinio voko užkritimas; dvejinimasis akyse; neryškus matymas ir kraujagyslinio sluoksnio po tinklaine atšokimas po filtracijos chirurginės intervencijos, galintis sukelti regos sutrikimų; ragenos išopėjimas.
Ausų sutrikimai
Ūžesys (spengimas ausyse [tinnitus]).
Širdies sutrikimai
Retas širdies plakimas; krūtinės skausmas; juntamas širdies plakimas; edema (skysčių susikaupimas); širdies ritmo ar plakimo dažnio pokyčiai; stazinis širdies nepakankamumas (širdies liga, kuriai būdingas skysčio kaupimosi sukeltas dusulys ir pėdų bei kojų tinimas); tam tikro tipo širdies ritmo sutrikimas; širdies priepuolis; širdies nepakankamumas.
Kraujagyslių sutrikimai
Mažas kraujospūdis; šlubavimas; Reino fenomenas, šaltos plaštakos ir pėdos.
Kvėpavimo sistemos sutrikimai
Kvėpavimo takų plaučiuose susitraukimas (dažniausiai plaučių liga jau sergantiems pacientams); pasunkėjęs kvėpavimas; kosulys.
Virškinimo trakto sutrikimai
Pykinimas; nevirškinimas; viduriavimas; burnos džiūvimas; skonio pojūčio pokyčiai; pilvo skausmas; vėmimas.
Odos sutrikimai
Plaukų nuslinkimas; odos išbėrimas baltos ir sidabro spalvos dariniais (į žvynelinę panašus išbėrimas) arba žvynelinės pasunkėjimas; odos išbėrimas.
Raumenų ir skeleto sutrikimai
Su fiziniu krūviu nesusijęs raumenų skausmas; sąnarių skausmas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Peironi liga (gali sukelti varpos iškrypimą); lytinės funkcijos sutrikimas; susilpnėjęs lytinis potraukis.
Bendrieji sutrikimai
Raumenų silpnumas ir nuovargis; troškulys.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti TAPTIQOM
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant buteliuko etiketės ir dėžutės po ,,EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Neatidarytus buteliukus laikyti šaldytuve (2 °C–8 °C). Negalima užšaldyti.
Buteliuką laikyti gamintojo dėžutėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Po buteliuko pirmojo atidarymo:
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Negalima užšaldyti.
Buteliuką laikyti gamintojo dėžutėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Po buteliuko pirmojo atidarymo, norint išvengti infekcijų, buteliuką būtina išmesti vėliausiai po 3 mėnesių. Buteliukas su 3 ml užpildymo tūriu yra skirtas vartoti 1 mėnesį, 5 ml užpildymo tūrio buteliukas – 2 mėnesius ir 7 ml užpildymo tūrio buteliukas – 3 mėnesius.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
TAPTIQOM sudėtis
TAPTIQOM išvaizda ir kiekis pakuotėje
TAPTIQOM yra skaidrus bespalvis skystis (tirpalas), praktiškai be matomų dalelių. Jis tiekiamas pakuotėse, kuriose yra arba 1 permatomas plastikinis buteliukas su 3 ml, 5 ml arba 7 ml, arba 3 permatomi plastikiniai buteliukas, kurių kiekviename yra 3 ml tirpalo. Plastikiniai buteliukai yra uždaryti dangteliais.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Santen Oy
Niittyhaankatu 20
33720 Tampere
Suomija
Gamintojas
Santen Oy
Kelloportinkatu 1
33100 Tampere
Suomija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
„Santen Oy“ atstovybė
9-ojo forto g. 70 − 329
Kaunas LT-48179
Tel./Faksas: +370 37 366628
Šis vaistas Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse ir Jungtinėje Karalystėje (Šiaurės Airijoje) registruotas tokiais pavadinimais:
Valstybės narės pavadinimas | Vaisto pavadinimas | |
Austrija, Belgija, Bulgarija, Kroatija, Kipras, Čekija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Airija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Slovakija, Slovėnija, Ispanija, Jungtinė Karalystė (Šiaurės Airija) | Taptiqom | |
Danija, Estija, Suomija, Islandija, Norvegija, Švedija, | Taptiqom sine | |
Italija | Loyada | |
Lenkija | TAPTIQOM Multi |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2021-12-03.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.